bursztyny

Artykuły - Bursztyny (8)

 • Ptak sprzed 100 mln lat

  Ptak sprzed 100 mln lat

  Naukowcy odkryli liczącego 100 mln lat ptaka uwięzionego w bursztynie. To najlepiej zachowany okaz znany nauce.
 • Gorączka bursztynu pod Howerlą

  Gorączka bursztynu pod Howerlą

  Nowy szlak bursztynowy ma swoje źródła na zachodniej Ukrainie i biegnie przez Polskę prosto do Chin. Nic zdrożnego w gigantycznym przedsięwzięciu pewnie by nie było, gdyby nie fakt, że 100 proc. obrotów "słowiańskim złotem" odbywa się tam poza prawem.
 • Dobry rok dla naszego bursztynu

  Dobry rok dla naszego bursztynu

  Mijający rok był okresem dobrej koniunktury na bursztyn. W marcu 2014 r. za kilogram najwyższej jakości bursztynu płacono rekordowe ok. 14 tys. zł. Obecnie cena surowca bursztynowego wynosi ok. 10 tys. zł za kilogram bursztynu dobrej jakości.
 • "Rzeczpospolita": Nasz bursztyn błyszczy w Azji

  "Rzeczpospolita": Nasz bursztyn błyszczy w Azji

  Biżuteria z bursztynem od lat jest polską specjalnością. Udział Polski w światowym rynku tych ozdób wynosi 70 proc. Po latach dominacji klientów z USA i Europy rośnie znaczenie Azji - twierdzi "Rzeczpospolita".
 • Udaremniono przemyt 24 kg bursztynu

  Udaremniono przemyt 24 kg bursztynu

  Przemyt 24 kg bursztynu udaremnili celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej (Podkarpackie) - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Edyta Chabowska.
 • Grozi nam bursztynowa gorączka?

  Naukowcy z hiszpańskiego Instytutu Geologii i Górnictwa (IGME) poinformowali w tym tygodniu , że odkryli największe w Europie złoża bursztynu.
 • Święto teledysku z bursztynem

  Święto teledysku z bursztynem

  W piątek, 10 października, w Gdańsku zostanie oficjalnie otwarty 17 Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2008. Podczas tego święta teledysku poznamy laureatów na najlepsze klipy ostatnich 12 miesięcy.
 • Wszyscy ruszają po bursztyn

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podpisał zarządzenie dotyczące zasad dzierżawy gruntów na cele związane z poszukiwaniem i wydobyciem bursztynu. Miasto wystawi do przetargu 30 ha ziemi, gdzie będzie można poszukiwać i wydobywać bursztyn.

Filmy - Bursztyny (2)

 • Prawdziwy skarb. Okazuje się, że nie tylko do ozdoby

  Od Bursztynowego Szlaku, poprzez zaginioną Bursztynową Komnatę, aż po literacką i filmową wizję przywróconych do życia dinozaurów dzięki zastygłemu w bursztynie komarowi… Krople skamieniałej żywicy od wieków fascynowały i inspirowały. Przypisywano im niezwykłe właściwości i uznawano za lekarstwo na wszystko, łącznie z dżumą. Miały także chronić przed złymi urokami i przynosić szczęście myśliwym. Czy nie za dużo tego dobrego? Okazuje się, że w niektórych sprawach medycyna ludowa nie myliła się.
 • Jak czyścić bursztyny?

  Biżuteria z bursztynów to jedne z najpiękniejszych i najdroższych dodatków dla każdego. Od wieków ozdabia nasze ciała, świetnie komponując się z różnymi stylizacjami. Bursztyny, zwłaszcza te najcenniejsze, pochodzące z Bałtyku, mają kilka podstawowych wad: są dosyć miękkie, przez co łatwo je zarysować, szybko też ulegają zmatowieniu - trudno utrzymać jego wypolerowaną na błysk powierzchnię. Jak więc samodzielnie czyścić bursztyny, by zawsze były piękne i nadal zachwycały swoim wyglądem? Zobaczcie, jak robić to w domu - to dziecinnie prosty sposób!