InteriaTV - bursztyn

Filmy - Bursztyn (5)

 • Skarby z morza. Tomasz Ołdziejewski o rzeźbieniu w bursztynie

  Tomasz Ołdziejewski zajmuje się rzeźbą w bursztynie. Jego dzieła cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. Jak szuka bursztynu?
 • Agnieszka Cegielska o właściwościach bursztynu: Takie połączenie żywiołów jest absolutnie unikalne

  Już starożytni Rzymianie wykorzystywali bursztyn w celach medycznych i nie tylko. Agnieszka Cegielska opowiedziała o właściwościach tej żywicy. Jak można wykorzystać bursztyn? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Polska liderem w produkcji biżuterii z bursztynem

  Polska jest potęgą w produkcji biżuterii z bursztynem. Jej udział w światowym rynku szacuje się na blisko 70 proc. Wartość produkcji biżuterii w naszym kraju wynosi ok. 200 mln euro, większość trafia na eksport – do Azji, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Powoli rośnie też zainteresowanie bursztynem w Polsce. Łączony z innymi kamieniami, oprawiany w złoto czy srebro przyciąga miłośniczki eleganckiej biżuterii. – Zainteresowanie bursztynem na świecie jest duże – podkreśla Agata Całka z firmy Amber-Ring. – W przypadku naszej firmy 80-90 proc. produkcji trafia na eksport, do Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i przede wszystkim do Chin. Chiny całkowicie zdominowały ten rynek: do Państwa Środka trafia 80 proc. całej produkcji – wskazuje.
 • Richardson i Popiel na bursztynowym szlaku

  Bursztyn to nasze narodowe dobro; doceńmy to, co od lat wydaje nam się czymś banalnym - przekonują Monika Richardson i Lidia Popiel, autorki książki "Polki na bursztynowym szlaku", będącej zapisem odkrywania niezwykłej historii tego kamienia i jego miejsca w kulturze.
 • Richardson i Popiel ambasadorkami bursztynu

  Monika Richardson i Lidia Popiel opowiadają o tym, jak powstawała ich wspólna książka, "Polki na bursztynowym szlaku".