budżet państwa

Artykuły - Budżet państwa (238)

 • Nowelizacja budżetu przyjęta. Projekt "odpowiedzialny", czy "krok w kierunku Grecji"?

  Nowelizacja budżetu przyjęta. Projekt "odpowiedzialny", czy "krok w kierunku Grecji"?

  Sejm znowelizował w środę wieczorem tegoroczną ustawę budżetową podnosząc deficyt do kwoty 109,3 mld zł. Wprowadzono nieliczne poprawki, zgłoszone przez PiS w drugim czytaniu. Do ustawy wprowadzono kilka poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, zarekomendowanych przez sejmową komisję finansów. Wszystkie były autorstwa PiS.
 • "Rzeczpospolita": Prawdziwy obraz finansów

  "Rzeczpospolita": Prawdziwy obraz finansów

  ​Byli ministrowie finansów apelują do rządu o natychmiastowe upublicznienie danych o stanie budżetu państwa w maju - pisze środowa "Rzeczpospolita". Ich zdaniem rząd może coś ukrywać z uwagi na wybory.
 • Prof. Tomkiewicz: Bez nowelizacji budżetu byłyby ogromne cięcia wydatków

  Prof. Tomkiewicz: Bez nowelizacji budżetu byłyby ogromne cięcia wydatków

  ​- Jeśli nie znowelizowalibyśmy ustawy budżetowej, musielibyśmy obciąć ok. 30 mld zł wydatków; zabrakłoby np. na co piątą emeryturę - mówi PAP prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii ALK. Budżet był planowany przy prognozie 4-proc. wzrostu PKB, a teraz zakłada się minus 4 proc. - wskazuje.
 • Tadeusz Kościński dla "GPC": Sytuacja płynnościowa budżetu korzystna, mimo realizacji potrzeb dotyczących działań osłonowych

  Tadeusz Kościński dla "GPC": Sytuacja płynnościowa budżetu korzystna, mimo realizacji potrzeb dotyczących działań osłonowych

  ​- Deficyt będzie bezpieczny dla finansów państwa; jak duży, tego jeszcze nie wiemy - mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślał, że sytuacja płynnościowa budżetu jest korzystna, mimo realizacji potrzeb wynikających z działań osłonowych i wspierających.
 • MF: Po styczniu nadwyżka w budżecie państwa wyniosła 3,4 mld zł

  MF: Po styczniu nadwyżka w budżecie państwa wyniosła 3,4 mld zł

  Po styczniu 2020 roku nadwyżka w budżecie państwa wyniosła 3,4 mld zł - podał w sobotę na Twitterze rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.
 • Kościński: Budżet na 2020 r. jest pod wieloma względami rekordowy

  Kościński: Budżet na 2020 r. jest pod wieloma względami rekordowy

  To pierwszy po 1990 r. budżet zrównoważony; tegoroczny budżet pod wieloma względami jest rekordowy - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, przedstawiając w środę w Sejmie projekt budżetu na 2020 r.
 • Projekt budżetu na 2020. Ryzyko inflacji i cen energii

  Projekt budżetu na 2020. Ryzyko inflacji i cen energii

  Według projekcji budżetu przesłanej przez rząd do Sejmu potrzeby pożyczkowe w 2020 r. netto wyniosą 23,52 mld zł wobec 19,38 mld zł zakładanych w projekcie budżetu z września oraz około 12,58 mld zł w tym roku. Czynnikami ryzyka dla budżetowej prognozy są rynek pracy i ceny energii - napisał resort finansów w uzasadnieniu.
 • Premier nie zakłada zwiększenia deficytu ale oszczęności

  Premier nie zakłada zwiększenia deficytu ale oszczęności

  Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nie zakłada zwiększenia deficytu budżetowego w związku z rezygnacją z likwidacji tzw. 30-krotności. Zapowiedział oszczędności, m.in. przez zmniejszanie biurokracji. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że pozostawienie limitu 30-krotności składek na ZUS może doprowadzić do kilkumiliardowego deficytu. Projekt budżetu przyjęty we wrześniu przez rząd nie zakładał deficytu, jednocześnie przewidując likwidację 30-krotności. Projekt ustawy części posłów PiS, który zakładał zniesienie od 2020 roku górnego limitu przychodu, został we wtorek wycofany z Sejmu.
 • Kreatywna księgowość budżetowa znana nie od dziś

  Kreatywna księgowość budżetowa znana nie od dziś

  W Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest za mało pieniędzy by finansować zadania, które zamierzają na niego nałożyć posłowie PiS. W projekt ustawy wpisano więc możliwość zaciągania pożyczek z budżetu. W ten sposób posłowie PiS zakładają kreatywną księgowość: budżet pożyczy Funduszowi pieniądze, ale taki dług nie jest wliczany do deficytu budżetowego.
 • Kondycja budżetu państwa: Brak deficytu to wyzwanie

  Kondycja budżetu państwa: Brak deficytu to wyzwanie

  Brak deficytu budżetowego w 2020 roku - to możliwe, ale trudne w realizacji. Dobra koniunktura gospodarcza i dochody jednorazowe dają na to szansę, ale po drodze rząd może napotkać przeszkody. Ekonomiści wątpią, czy plan się uda, a poza tym niepokoi ich rosnący udział wydatków sztywnych. Głównym czynnikiem, który może pozwolić na zrównoważenie budżetu, będą dochody jednorazowe. Chodzi o miliardy z opłaty przekształceniowej OFE i ze sprzedaży częstotliwości 5G.

Filmy - Budżet państwa (22)

 • Coraz większe wydatki z budżetu państwa. Na kolejne obietnice polityków może nie starczyć pieniędzy

  Wydatki państwa z roku na rok rosną. Forum Obywatelskiego Rozwoju co roku oblicza wydatki z budżetu publicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2018 roku wyniosły one 23 135 złotych – o wiele więcej, niż 18 018 złotych w 2011 roku, kiedy FOR przygotował pierwszy raport. Taki wzrost wydatków państwowych w dużej mierze wynika z polityki rządów. Duża liczba programów społecznych, większe wydatki na zasiłki rodzinne, emerytury i renty sprawiają, że suma realnych wydatków państwa rośnie. Budżet krajowy nie jest jednak studnią bez dna. Wzrost wydatków ma swoje konsekwencje w podwyższeniu podatków i opłat. Niestety zanosi się na to, że nadchodzące wybory parlamentarne nie przyniosą wyczekiwanego przez ekonomistów okrojenia wydatków państwowych.
 • Lepszy byłby budżet państwa z niskim deficytem, nie psujący konkurencyjności gospodarki

  Słabością projektu budżetu jest pogarszanie sytuacji przyszłych emerytów, poza tymi, którzy dziś zarabiają najwięcej. Jeżeli w 2020 r. Ma być wypłacana trzynasta emerytura, to powinno to zostać zapisane w projekcie budżetu, aby nie psuć reguł gry.
 • Pieniędzy do rozdania jest mniej niż to się wydaje

  Znane są już założenie dotyczące budżetu państwa na przyszły rok. Deficyt budżetowy nie wydaje się duży, jednak okres bardzo dobrej koniunktury w Europie wkrótce się skończy. Budżety na kolejne lata będą trudniejsze. Coraz mniejsze będą możliwości, aby w ramach różnych programów prowadzić popularne rozdawnictwo pieniędzy. - Trudno będzie utrzymywać tak wysoki wzrost gospodarczy i należałoby się przygotować na trudniejsze czasy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Blisko 2 mld zł wpływa do budżetu państwa od operatorów telewizji kablowej

  Z raportu PwC wynika, że 4–5 proc. wzrostu gospodarczego w Polsce to zasługa operatorów sieci telewizji kablowych. Tylko w latach 2009–2014 ich wkład w polski PKB wyniósł 9,5 mld zł. Kablówki dostarczają internet do niemal co piątego użytkownika internetu i co trzeciego korzystającego ze stałego łącza. – Wpływ branży telewizji kablowej na rozwój gospodarki krajowej jest przeogromny, aczkolwiek nie zawsze doceniany. Wyrażenie „telewizja kablowa” odnosi się nie tylko do telewizji, lecz także do innych usług, takich jak internet, telefon i to jesteśmy w stanie dostarczyć w pakiecie swoim użytkownikom, to jest nasza przewaga konkurencyjna – mówi Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.