budżet domowy

Artykuły - Budżet domowy (41)

 • Organizacja świąt może wpędzić w kłopoty finansowe co szóstego Polaka

  Organizacja świąt może wpędzić w kłopoty finansowe co szóstego Polaka

  Na Boże Narodzenie średnio wydamy w tym roku około 1280 złotych, czyli około 100 zł więcej niż rok temu - wynika z danych BIG InfoMonitor. Lwią część budżetu pochłoną prezenty i jedzenie. Choć sytuacja materialna Polaków jest coraz lepsza, to święta mogą wpędzić w kłopoty finansowe 16 proc. z nich.
 • Ile pieniędzy potrzeba Polakowi, żeby czuł się bezpiecznie?

  Ile pieniędzy potrzeba Polakowi, żeby czuł się bezpiecznie?

  49 proc. Polaków ma oszczędności - wynika z badania Barometr Providenta. To o 9 pp. więcej niż według zeszłorocznego badania. Niestety dla 40 proc. respondentów zgromadzenie środków, które zapewniałyby im minimum bezpieczeństwa finansowego, wciąż stanowi problem.
 • Wspólne finanse najbardziej się opłacają

  Wspólne finanse najbardziej się opłacają

  Badania opinii publicznej nie pozostawiają wątpliwości - zdecydowana większość Polaków potwierdza, że prowadzenie wspólnego budżetu w związku pozwala zaoszczędzić niemałe kwoty i jest najbardziej opłacalne.
 • Poduszka finansowa - środki, które odkładamy na nieprzewidziane sytuacje życiowe

  Poduszka finansowa - środki, które odkładamy na nieprzewidziane sytuacje życiowe

  Jeśli nie mamy oszczędności, to jednym z pierwszych etapów powinno być stworzenie tzw. poduszki finansowej. To podstawa - uważają eksperci od finansów.
 • Żelazny budżet na drobne przyjemności

  Żelazny budżet na drobne przyjemności

  Na swoje przyjemności wydajemy średnio 168 zł miesięcznie, co dziesiąty z nas może przeznaczyć na ten cel ponad 300 zł miesięcznie, ale jednocześnie ponad jedna czwarta musi się ograniczyć do kwoty 50 zł. Takie wyniki przynosi badanie "Finanse Polaków" wykonane przez PBS na zlecenie Providenta z okazji 20-lecia firmy.
 • Jak uniknąć finansowej dziury?

  Jak uniknąć finansowej dziury?

  Prawie jedna czwarta Polaków zawsze bardzo szczegółowo planuje swoje wydatki, ale jeszcze więcej z nas tego nie robi - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Providenta, największej firmy pożyczkowej w Polsce. Tymczasem wprowadzenie oraz przestrzeganie kilku prostych reguł pozwoliłoby uniknąć finansowych niespodzianek i domowej "dziury budżetowej".
 • Czy Polacy potrafią oszczędzać?

  Czy Polacy potrafią oszczędzać?

  Single częściej mają problemy z zachowaniem dyscypliny w kwestii wydatków, zarządzanie budżetem domowym stanowi największe wyzwanie dla rodzin z dziećmi, a osoby starsze są najbardziej zdyscyplinowane w zakresie finansów osobistych - wynika z badania Moje ING.
 • Nie pozwól innym decydować o swoich finansach

  Nie pozwól innym decydować o swoich finansach

  Co wpływa na twoje decyzje finansowe? Czy potrafisz obronić się przed presją otoczenia i nie padasz ofiarą fałszywych autorytetów? Tylko 1/3 Polaków ma swoje wydatki pod kontrolą. Dowiedz się, jak dołączyć do tej grupy.
 • Ponad 40 procent Polaków nie oszczędza pieniędzy

  Ponad 40 procent Polaków nie oszczędza pieniędzy

  Z oszczędzaniem najlepiej radzi sobie pokolenie Y, czyli osoby w wieku 21-35 lat. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia odkładają pieniądze najmniej regularnie. 43 proc. Polaków w ogóle nie ma oszczędności. Jeśli ty też należysz do tej grupy, może pora to zmienić?
 • Jak zacząć oszczędzać

  Jak zacząć oszczędzać

  Święta, święta i po pieniądzach. Sylwestrowe i świąteczne wydatki mocno nadszarpnęły, a nawet zadłużyły niejeden budżet domowy. Do listy noworocznych postanowień najwyższy czas dopisać jeszcze jedno - zacznę oszczędzać. Oto kilka najprostszych sposobów odkładania pieniędzy dla tych, którzy jeszcze nie potrafią regularnie akumulować kapitału.

Filmy - Budżet domowy (4)

 • Czy inflacja jest poważnym zagrożeniem dla polskich budżetów domowych?

  Inflacja w Polsce zauważalnie rośnie już od dwóch lat. Oficjalne statystyki GUSu nie są niepokojące, gdyż wzrost cen i usług zachodzi dosyć powoli. Eksperci wskazują jednak na to, że podwyżki cen odczuwalne dla każdego obywatela w życiu codziennym mogą być bardziej dotkliwe niż statystyki. Dzieje się tak, gdyż wzrastają ceny produktów i usług podstawowych – w tym ceny energii, wody i wywozu śmieci. Koszt tych usług ma bardzo duży wpływ na budżety gospodarstw domowych, które również są badane w obliczaniu inflacji. Spodziewamy się, że kwestia wzrostu cen usług i produktów podstawowych, jak i powolny ale zauważalny wzrost wartości inflacji, będzie głównym tematem debaty politycznej przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. Również dlatego, że kwestie pomocy społecznej zeszły na dalszy plan.
 • Jak zaplanować domowy budżet na 2019 rok?

  Ekonomista Marcin Iwuć przedstawił, jak można rozpisać sobie wydatki na cały rok. - To, co często wykoleja nasze budżety domowe, to takie nieprzewidziane wydatki, a tak naprawdę możemy je bez problemu przewidzieć, o ile je pamiętamy. Początek roku to świetna okazja, żeby sobie przypomnieć, gdzie wydatki nas zaskakiwały - podkreślił Iwuć. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak przeżyć grudzień i nie zbankrutować?

  Czas przedświątecznych przygotowań, to także moment intensywniejszych zakupów. Kupujemy nie tylko jedzenie, ale także prezenty dla bliskich. Często konsekwencje przedświątecznej gorączki zakupów odczuwamy przez wiele miesięcy po świętach. Jak kupować, żeby nie być na minusie? Ekonomista Marcin Iwuć opowiedział o rozkładaniu domowych finansów, tak żeby na wszystkie wydatki wystarczyło. Czy warto wziąć pożyczkę? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak planować wydatki, by pieniędzy starczyło do kolejnej wypłaty?

  Życie od wypłaty do wypłaty nie jest ani dobre, ani przyjemne. Jeszcze gorzej jest wydawać więcej pieniędzy niż się zarabia. Jak zaplanować miesięczne wydatki, by wystarczyło nam do kolejnej wypłaty? Psycholog biznesu Paweł Svinarski opowiedział o najlepszych sposobach na zaplanowanie wydatków. Co zrobić, by zaoszczędzić, a nawet zainwestować pieniądze? (Dzień Dobry TVN/x-news)