budżet

Artykuły - Budżet (892)

 • Tomasz Robaczyński wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet

  Tomasz Robaczyński wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet

  Tomasz Robaczyński został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie finansów i będzie odpowiadał za pion budżetowy - wynika ze struktury organizacyjnej resortu. Wcześniej pionem budżetowym zajmowała się obecna minister finansów, Teresa Czerwińska. Warto przypomnieć: wczoraj Mateusz Morawiecki informował, że... będzie redukować liczbę wiceministrów.
 • Gomułka: Potrzebne są większe inwestycje prywatne, krajowe i zagraniczne

  Gomułka: Potrzebne są większe inwestycje prywatne, krajowe i zagraniczne

  Po styczniu budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 8,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w styczniu 2018 r. Główny ekonomista BCC Stanisław Gomułka uważa, że potrzebne są większe inwestycje prywatne, krajowe i zagraniczne. Prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych dr Bohdan Wyżnikiewicz powiedział, że oczekiwania były takie, że inwestycje te powinny w końcu zacząć rosnąć. Tutaj jest rozczarowanie.
 • Demografia ciosem dla finansów gmin

  Demografia ciosem dla finansów gmin

  Emigracja najmłodszych i starzenie się populacji może być szokiem dla budżetów samorządów, na który większość z nich nie jest w ogóle gotowa.
 • Borowski: Wynik budżetu lepszy od zapisów ustawy, ale deficyt strukturalny nie maleje

  Borowski: Wynik budżetu lepszy od zapisów ustawy, ale deficyt strukturalny nie maleje

  - Wynik budżetu na koniec zeszłego roku był lepszy od zapisów ustawy budżetowej, ale deficyt strukturalny nie maleje, co znaczy, że stan finansów publicznych nie poprawia się - ocenił główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski.
 • Budżet zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł

  Budżet zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł

  Budżet państwa zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł, wobec dopuszczonych ponad 59,3 mld zł - poinformowało w środę MF. Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej to jeden z najniższych deficytów ostatnich lat - efekt m.in. bardzo dobrej ściągalności dochodów, zwłaszcza z VAT.
 • Czy w 2019 roku nastąpi obniżka VAT-u?

  Czy w 2019 roku nastąpi obniżka VAT-u?

  Czasowo podwyższone stawki VAT jeszcze przez ministra Jacka Jana Rostowskiego w 2011 roku (z 22 na 23, z 7 na 8 proc.) obowiązują tylko do końca tego roku: formalnie w 2019 r. wracają do poprzedniego poziomu: 22 i 7 proc. Dotyczy to również dwóch innych stawek, które mają jednak nieporównywalnie mniejsze znaczenie dla podatników i konsumentów, jak i dla budżetu państwa.
 • Sejm uchwalił budżet na 2018 r.; deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł

  Sejm uchwalił budżet na 2018 r.; deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł

  Sejm uchwalił w czwartek budżet na 2018 r. z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych około 400 poprawek przegłosowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną - podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów. W przypadku nieotrzymania przez prezydenta ustawy budżetowej w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy Sejmowi prezydent ma 14 dni za zdecydowanie o skróceniu kadencji Sejmu i rozpisaniu przedterminowych wyborów do parlamentu. Klub Kukiz'15 uważa, że "budżet na 2018 r. nie realizuje naszych fundamentalnych postulatów".
 • Sejm rozpoczął głosowanie nad budżetem na 2018 r.

  Sejm rozpoczął głosowanie nad budżetem na 2018 r.

  W Sejmie rozpoczęło się w czwartek głosowanie nad budżetem na 2018 r. Posłowie mają do rozpatrzenia ok. 400 poprawek, w tym 273 tzw. wniosków mniejszości, czyli poprawek zgłoszonych po pierwszym czytaniu, które nie uzyskały poparcia Komisji Finansów Publicznych.
 • Kwieciński: W przyszłej perspektywie unijny budżet skromniejszy

  Kwieciński: W przyszłej perspektywie unijny budżet skromniejszy

  - W przyszłej perspektywie budżetowej budżet UE nie będzie taki hojny, jak w obecnej na lata 2014-2020 - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że mniej środków "popłynie także do Polski".
 • Budżet: niskie wydatki i wciąż nadwyżka

  Budżet: niskie wydatki i wciąż nadwyżka

  Po październiku dochody budżetu zrealizowano w 90,7 proc. całorocznego planu (295 mld zł), a wydatki w 76 proc. (292,4 mld zł).

Filmy - Budżet (24)

 • Obniżenie weku emerytalnego spowoduje obniżenie świadczeń do 1 tys. złotych

  Skutki budżetowe reformy emerytalnej zależą od tego, ile pieniędzy będzie trzeba wypłacać i jaki system dystrybucji środków zostanie wybrany. Jeżeli rząd postanowi, że będą wypłacane wyższe emerytury niż system zakłada obecnie, czyli np. powrócimy do wyższej stopy zastępowalności, taka sytuacja skończyłaby się źle. Jest ona jednak nierealna do zrealizowania.
 • Belka: Wzrost podatków konieczny dla utrzymania dyscypliny w budżecie

  Polska gospodarka od kilku lat jest jedną z najlepiej zrównoważonych pod względem makroekonomicznym wśród gospodarek europejskich. Dalej się rozwija, czego wynikiem jest wciąż obniżające się bezrobocie i ustabilizowana sytuacja jeśli chodzi o ceny, chociaż te zaczynają powoli rosnąć. Oprócz tego sytuacja przedsiębiorstw – które uzyskują znakomite wyniki finansowe – jest bardzo dobra.
 • Trzeba będzie wycisnąć więcej pieniędzy z podatników

  Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak wpływy z podatków w 2016 r. spadły. To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał wycisnąć więcej pieniędzy z podatników. Nie wprowadzono podatku od handlu, a wpływy z podatku bankowego były niższe od zapowiadanych o 2 mld zł. - Wpływy z VAT też okazały się niższe o 2 mld zł, co musiało być przykre dla ministra finansów, bo zapowiadano wzrost dzięki uszczelnieniu systemu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To oznacza, że w 2017 r. trzeba będzie bardziej przycisnąć podatników, aby zrealizować obiecane wydatki budżetowe. Więcej na temat wykonania budżetu państwa w materiale wideo.
 • Prezydent Andrzej Duda o polityce finansowej

  "Jeżeli rzeczywiście doprowadzimy do poważnych wstrząsów choćby w sektorze bankowym, a w efekcie w sektorze finansowym w naszym kraju, to wtedy i "frankowiczom" nikt nie pomoże. (...) Zachowanie rozsądnej polityki finansowej jest niezwykle ważne." - wypowiedział się o polityce finansowej Polski prezydent Andrzej Duda.