budżet

Artykuły - Budżet (892)

Filmy - Budżet (24)

 • Obniżenie weku emerytalnego spowoduje obniżenie świadczeń do 1 tys. złotych

  Skutki budżetowe reformy emerytalnej zależą od tego, ile pieniędzy będzie trzeba wypłacać i jaki system dystrybucji środków zostanie wybrany. Jeżeli rząd postanowi, że będą wypłacane wyższe emerytury niż system zakłada obecnie, czyli np. powrócimy do wyższej stopy zastępowalności, taka sytuacja skończyłaby się źle. Jest ona jednak nierealna do zrealizowania.
 • Belka: Wzrost podatków konieczny dla utrzymania dyscypliny w budżecie

  Polska gospodarka od kilku lat jest jedną z najlepiej zrównoważonych pod względem makroekonomicznym wśród gospodarek europejskich. Dalej się rozwija, czego wynikiem jest wciąż obniżające się bezrobocie i ustabilizowana sytuacja jeśli chodzi o ceny, chociaż te zaczynają powoli rosnąć. Oprócz tego sytuacja przedsiębiorstw – które uzyskują znakomite wyniki finansowe – jest bardzo dobra.
 • Trzeba będzie wycisnąć więcej pieniędzy z podatników

  Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak wpływy z podatków w 2016 r. spadły. To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał wycisnąć więcej pieniędzy z podatników. Nie wprowadzono podatku od handlu, a wpływy z podatku bankowego były niższe od zapowiadanych o 2 mld zł. - Wpływy z VAT też okazały się niższe o 2 mld zł, co musiało być przykre dla ministra finansów, bo zapowiadano wzrost dzięki uszczelnieniu systemu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To oznacza, że w 2017 r. trzeba będzie bardziej przycisnąć podatników, aby zrealizować obiecane wydatki budżetowe. Więcej na temat wykonania budżetu państwa w materiale wideo.
 • Prezydent Andrzej Duda o polityce finansowej

  "Jeżeli rzeczywiście doprowadzimy do poważnych wstrząsów choćby w sektorze bankowym, a w efekcie w sektorze finansowym w naszym kraju, to wtedy i "frankowiczom" nikt nie pomoże. (...) Zachowanie rozsądnej polityki finansowej jest niezwykle ważne." - wypowiedział się o polityce finansowej Polski prezydent Andrzej Duda.