budzet

Artykuły - Budzet (174)

 • ​KE zaproponowała poprawkę do budżetu UE

  ​KE zaproponowała poprawkę do budżetu UE

  ​KE zaproponowała w piątek poprawkę do budżetu UE, by udostępnić 75 mln euro na pomoc państwom członkowskim w sprowadzaniu ich obywateli z zagranicy i zwiększyć kwoty na zapasy środków medycznych do walki z koronawirusem.
 • Premier Morawiecki ocenia, udało się utrzymać negocjacyjne zyski

  Premier Morawiecki ocenia, udało się utrzymać negocjacyjne zyski

  Mimo braku porozumienia na unijnym szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z postępów w negocjacjach ws. budżetu UE na lata 2021-2027. "Udało się utrzymać zasadnicze negocjacyjne zyski" - powiedział dziennikarzom.
 • Rząd zaakceptował ambitną ustawę budżetową

  Rząd zaakceptował ambitną ustawę budżetową

  Ustawa budżetowa na rok 2020 została przyjęta przez Radę Ministrów. Założenia są dosyć ambitne, gdyż przewidują brak deficytu, mimo zwiększenia wydatków państwa o 14 miliardów złotych w stosunku do poprzedniego roku. Rząd przewiduje, że wpływy państwa zrównoważą jego wydatki i budżet roczny zamknie się "na zero".
 • Zmiany w podatkach mogą być groźne dla gospodarki

  Zmiany w podatkach mogą być groźne dla gospodarki

  Zmiany w polityce podatkowej mogą doprowadzić do problemów całych branż. Zmniejszą też wydatki konsumentów. Nowa matryca VAT, zaproponowana przez Ministerstwo Finansów, miała być neutralna dla budżetu, czyli suma wpływów powinna pozostać bez zmian: jedne stawki miały wzrosnąć, inne spaść.
 • NIK rozpoczyna kontrolę w NBP

  NIK rozpoczyna kontrolę w NBP

  - Rozpoczynamy kontrolę w Narodowym Banku Polskim jutro. Wyników spodziewamy się w połowie czerwca - powiedziała PAP rzecznik prasowa Najwyższej Izby Kontroli Ksenia Maćczak.
 • Propozycja PE ws. budżetu korzystniejsza

  Propozycja Parlamentu Europejskiego ws. przyszłego budżetu unijnego na lata 2021-2027 jest znacznie korzystniejsza niż przedstawiona wcześniej propozycja Komisji Europejskiej - przekonywali w środę na konferencji w PE w Strasburgu europosłowie PO.
 • Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 rok

  Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 rok

  Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r. i udzielił rządowi absolutorium. Jednocześnie zwrócił się w uchwale do dysponentów poszczególnych części budżetowych o podjęcie działań mających na celu usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez NIK.
 • Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu

  Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu

  Rząd przyjął we wtorek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r., który zamknął się deficytem w wysokości 25,4 mld zł. To o 34 mld zł, czyli o 57,3 proc. mniej niż dopuszczony w zeszłorocznej ustawie budżetowej deficyt w kwocie 59,3 mld zł.
 • FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS oraz KRUS i wielu innych podmiotów. Zdaniem ekspertów z FOR, w 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł i był o 1338 zł wyższy niż rok wcześniej lat temu.
 • KE przedstawiła projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027

  KE przedstawiła projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027

  Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Komisarze wprowadzili jeszcze zmiany do ustaleń szefów gabinetów. Będą cięcia w polityce spójności i w rolnictwie, ale mniejsze niż ogłaszano - kilkuprocentowe. Polska ma otrzymać od ośmiu do dziesięciu miliardów euro mniej.