budzet

Artykuły - Budzet (0)

 • Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu

  Rząd przyjął sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu

  Rząd przyjął we wtorek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2017 r., który zamknął się deficytem w wysokości 25,4 mld zł. To o 34 mld zł, czyli o 57,3 proc. mniej niż dopuszczony w zeszłorocznej ustawie budżetowej deficyt w kwocie 59,3 mld zł.
 • FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  FOR: Polskie państwo wydaje coraz więcej!

  Emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia łącznie odpowiadają za ponad połowę wydatków państwa. Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS oraz KRUS i wielu innych podmiotów. Zdaniem ekspertów z FOR, w 2017 roku "Rachunek od Państwa" na jednego mieszkańca wyniósł 21 491 zł i był o 1338 zł wyższy niż rok wcześniej lat temu.
 • KE przedstawiła projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027

  KE przedstawiła projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027

  Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Komisarze wprowadzili jeszcze zmiany do ustaleń szefów gabinetów. Będą cięcia w polityce spójności i w rolnictwie, ale mniejsze niż ogłaszano - kilkuprocentowe. Polska ma otrzymać od ośmiu do dziesięciu miliardów euro mniej.
 • Nowy budżet UE - Polska dostanie mniej pieniędzy

  Polska dostanie znacznie mniej pieniędzy w nowym, unijnym budżecie w porównaniu z obecnym. Polskie Radio ustaliło, że wynika to z różnych symulacji przygotowanych na podstawie wstępnych założeń Komisji Europejskiej. Robi je Bruksela, robią je też państwa członkowskie, choć ostateczne kryteria podziału pieniędzy poznamy w przyszłym tygodniu, kiedy Komisja opublikuje projekt budżetu na lata 2021-2027.
 • Pokaźna strata naszego banku centralnego

  Pokaźna strata naszego banku centralnego

  Wynik finansowy NBP za 2017 r. wyniósł minus 2,5 mld zł - zapowiedziała "Obserwatorowi Finansowemu" Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP. Dodała, że wynika to z umocnienia się złotego.
 • W grudniu możliwa druga nowelizacja budżetu - Morawiecki

  W grudniu możliwa druga nowelizacja budżetu - Morawiecki

  - Możliwe, że w grudniu będzie kolejna nowelizacja tegorocznego budżetu - poinformował w czwartek dziennikarzy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wskazał, że decyzję, czy rzeczywiście jest ona zasadna, podejmą rząd i kierownictwo polityczne. Sektor górniczy ma otrzymać 3,2 mld zł.
 • W kolejnych miesiącach pogorszenie wyników budżetu

  W kolejnych miesiącach pogorszenie wyników budżetu

  W kolejnych miesiącach saldo budżetu państwa może się pogarszać, ale resort finansów oczekuje, że deficyt całoroczny ukształtuje się poniżej 59,3 mld zł - wynika z przesłanego PAP Biznes komentarza Ministerstwa Finansów.
 • Brytyjski minister finansów przedstawił budżet na 2017 rok

  Brytyjski minister finansów przedstawił budżet na 2017 rok

  Brytyjski minister finansów Philip Hammond przedstawił w środę w Izbie Gmin plan budżetowy, podnosząc prognozę wzrostu gospodarczego na 2017 rok. Hammond zdecydował o podniesieniu o składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób samozatrudnionych.
 • Deficyt budżetu po listopadzie 50,4 proc. planowanej kwoty

  Deficyt budżetu po listopadzie 50,4 proc. planowanej kwoty

  Deficyt budżetu państwa po listopadzie wyniósł 27,6 mld zł, czyli 50,4 proc. planowanej w tegorocznej ustawie budżetowej kwoty 54,7 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie ws. szacunkowego wykonania budżetu.
 • Awantura w Sejmie o budżet na 2017 rok

  Awantura w Sejmie o budżet na 2017 rok

  Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu złożone przez opozycję wnioski o odrzucenie w całości projektu przyszłorocznego budżetu. Projekt budżetu zakłada, że w przyszłym roku dochody państwa mają wynieść ponad 325 miliardów 426 milionów złotych. Wydatki sięgną 384 miliardów 771 milionów złotych. Wynagrodzenia mają wzrosnąć o 5 procent, zatrudnienie o 0,7 procent, a spożycie prywatne o 5,5 procent.