budownictwo mieszkaniowe

Artykuły - Budownictwo mieszkaniowe (83)

 • W budownictwie wyraźnie poniżej oczekiwań! To dopiero początek

  W budownictwie wyraźnie poniżej oczekiwań! To dopiero początek

  Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w maju o 5,1 proc. r/r wobec spadku o 0,9 proc. w kwietniu, co było znacząco poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (-0,5 proc.). Maj był zatem pierwszym miesiącem od wybuchu epidemii COVID-19, w którym doszło do wyraźnego spadku aktywności w budownictwie. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w maju o 3,1 proc. m/m.
 • Dane makro - spowolnienie w inwestycjach

  Dane makro - spowolnienie w inwestycjach

  W październiku ponownie mieliśmy do czynienia z bardzo dobrymi danymi z rynku deweloperskiego. Na wyróżnienie, zwłaszcza w kontekście słabych danych z września, zasłużyła również sprzedaż detaliczna. Również produkcja przemysłowa zanotowała wzrosty, które przebiły oczekiwania rynkowe. Natomiast wchodząc w szczegóły, martwić mogą słabnące inwestycje, które przyczyniły się do spadku produkcji budowlano-montażowej.
 • Nie boję się rozliczenia Mieszkania plus

  Nie boję się rozliczenia Mieszkania plus

  Z Arturem Soboniem, wiceministrem inwestycji i rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo rozmawiają Maciej Wośko i Szymon Szadkowski.
 • Soboń: Nowelizacja prawa budowlanego jeszcze w tej kadencji

  Soboń: Nowelizacja prawa budowlanego jeszcze w tej kadencji

  Legalizacja samowoli to nie jednorazowa abolicja, tylko mechanizm. Nawet zbrodnie się przedawniają, a samowola budowlana - według obowiązujących przepisów - nigdy - mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
 • Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Euler Hermes: Fala niewypłacalności w naszym budownictwie!

  Wzrost rynku budowlanego obnaża słabość finansową wielu jego uczestników. W Polsce w ubiegłym roku liczba niewypłacalności firm budowlanych wzrosła o 14 proc. r/r, w styczniu 2019 r. mieliśmy do czynienia z kontynuacją tego zjawiska. Ta chroniczna słabość finansowa polskich firm budowlanych, a przynajmniej dużej części jest jedną z przyczyn obecnej fali niewypłacalności w budownictwie, współwystępującą obok wskazywanych zdecydowanie częściej: wzrostu kosztów materiałów oraz zatrudnienia i problemów ze znalezieniem pracowników.
 • Czas budowy mieszkania to już ponad 40 miesięcy

  Czas budowy mieszkania to już ponad 40 miesięcy

  Czas budowy mieszkania, liczony od daty rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania, w pierwszych 9 miesiącach br. wyniósł 40,2 miesiąca - podał ostatnio GUS. Przeciętna pow. użytkowa lokalu oddanego do użytkowania w tym czasie wyniosła 91,5 m kw. Największe udziały wybudowanych mieszkań, w pierwszych trzech kwartałach 2018 r., odnotowano w województwach: mazowieckim (22,2%), wielkopolskim (10,6%), dolnośląskim (10,3%) i małopolskim (10,0%); najmniejsze w opolskim (1,3%), lubuskim i świętokrzyskim (po 2,0%).
 • Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VIII 2018 r.

  Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VIII 2018 r.

  W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
 • Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-V 2018 r.

  Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-V 2018 r.

  W okresie pierwszych pięciu miesięcy 2018 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
 • W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa

  W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa

  W pierwszym kwartale 2018 roku oddano prawie 45 tys. mieszkań, a rozpoczęto budowę ponad 47 tys. nowych lokali.
 • Rekordowy początek roku w mieszkaniówce

  Rekordowy początek roku w mieszkaniówce

  W pierwszym kwartale oddano do użytkowania prawie 45 tysięcy mieszkań. To najlepszy pod tym względem początek roku niemal dwudziestu lat. Szybko rosnące liczby rozpoczętych budów oraz wydanych zezwoleń na budowę wskazują, że to nie koniec rekordów na rynku mieszkaniowym.

Filmy - Budownictwo mieszkaniowe (5)

 • 4 miliony mieszkań bez gwarancji

  W Polsce ok. 12 mln ludzi mieszka w blokach z wielkiej płyty. Najstarsze budynki, choć miały funkcjonować 50 lat, zaraz będą miały 60 i nie zapowiada się, aby szybko miały zniknąć z krajobrazu Polskich miast. Wielka płyta czy może stać się niedługo problemem. Czy jest możliwy scenariusz, w którym dużo osób będzie chciało pozbyć się tych mieszkań i w związku z tym ich ceny radykalnie pójdą w dół? - Budynki z wielkiej płyty są modernizowane i ludzie tam dalej mieszkają. Budowano je z przeświadczeniem, że mogą funkcjonować 60 lat, ale nikt tego nie potwierdził, więc mogą stać i 100 lat – mówi Aleksander Skirmuntt, Maxon.
 • Czy specustawa pogłębi chaos w budownictwie mieszkaniowym?

  Specustawa mieszkaniowa ma przyśpieszyć proces budowy mieszkań upraszczając biurokratyczne procedury. Obecnie proces uzyskania pozwolenie na budowę trwa 5 lat. Po zmianach potrwa 6-12 miesięcy. Specustawa powinna przejść całą ścieżkę legislacyjną do połowy tego roku.
 • Rekord w budownictwie mieszkaniowym

  78,5 tys. nowych mieszkań powstało w 2016 r. Sądząc po tym, jak rozpoczął się ten rok, to spodziewany jest nowy rekord. Rosnąca podaż nowych mieszkań powinna trzymać w ryzach ich ceny. Wzrost cen, jeżeli taki będzie, powinien być niewielki.
 • "Gdyby nie działania naszej konkurencji, moglibyśmy zatrudnić nawet 5 tys. osób"

  Fakro, producent okien dachowych i schodów, chciałby rozwinąć działalność i zatrudnić 5 tys. osób, jednak uzależnia to od decyzji Komisji Europejskiej. Fakro oskarża firmę Velux o nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Zarzuca mu z jednej strony zaniżanie cen własnych produktów, które konkurują z wyrobami z Polski, a z drugiej – czarny PR, rozpowszechnianie informacji o gorszej jakości produktów konkurencji. – Nasza firma doszła do takiego pułapu, gdzie już nasze działania nie wystarczą – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Ryszard Florek, prezes zarządu Fakro.