budownictwo

Artykuły - Budownictwo (104)

Filmy - Budownictwo (19)

 • Państwo niebezpiecznie rozgrzewa koniunkturę w budownictwie

  Ponad połowa produkcji budowlano-montażowej w Polsce opłacana jest przez państwo, poprzez zamówienia publiczne. Teraz państwo ruszyło na duże zakupy, ceny zaczęły szybko rosnąć. Branża wpada w coraz większe długi, rośnie zagrożenie bankructwami.- Coraz częściej zamawiąjący ogłaszają przetarg i nie dostają żadnej oferty, z taka sytuacją nie mieliśmy nigdy do czynienia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Bałdys-Rembowski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.Inny, coraz częstszy scenariusz, to sytuacja, gdy firma, która wygrała przetarg, nie chce podpisać umowy. Dlaczego? Bo przetarg roztrzygano długo, a ceny wzrosły.
 • Boom budowlany będzie miał swoje ofiary: Program Mieszkanie Plus

  Boom budowlany będzie miał swoje ofiary. Mogą się nimi stać nie tylko przedsiębiorstwa budowlane, ale również inwestorzy. I uderzy w rządowy program Mieszkanie Plus. Obecnie znów mamy do czynienia z ogromnym popytem na usługi firm budowlanych. Efekt? Galopujący wzrost cen, a do tego brak rąk do pracy oraz problemy z transportem , jak wynika z raportu „Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Wzrost cen blokuje hossę”, przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
 • Powstał wielki właściciel ziemski, który ma zmienić rynek mieszkaniowy

  Powstaje nowy wielki właściciel gruntów w Polsce, czyli Krajowy Zasób Nieruchomości. Firmy należące do Skarbu Państwa przekażą do KZN grunty, którymi dotąd dysponowały. To zwiększa szanse na realizację rządowego programu Mieszkanie Plus, ale oznacza też centralizację władzy nad budownictwem. - Teoretycznie możemy mieć nadzieję, że zwiększy się liczba dostępnych mieszkań, ale jednocześnie programy realizowane centralnie bardzo często rozmijają się z rzeczywistymi, lokalnymi potrzebami - mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński z zarządu Magmillon.
 • Szwedzki trend rodem z Polski, czyli pływające domy

  Pływające domy zdobyły już popularność np.: w Holandii, której znaczna część znajduję się pod poziomem morza i gdzie są one naturalnym ubezpieczeniem przed zalaniem. Trend ten daje o sobie znać na świecie, a także zaczyna pojawiać się w Polsce. - Dom pływający to alternatywa dla domu stacjonarnego, domu na lądzie. Wynika to z bardzo wysokich cen gruntów, szczególnie w pobliżu miast. Z jednej strony dom na wodzie można traktować jako lokum wakacyjne, gdy szukamy sposobu na spędzenie czasu blisko natury, z drugiej zaś dom na wodzie może być zamiennikiem dla domu budowanego, np. na przedmieściu miasta - mówi Wojciech Pronobis. Designerskie domy pasywne i energooszczędne w stylu skandynawskim, a w ostatnim czasie również te pływające, zaczynają szturmem podbijać rynek. Klienci zdają sobie sprawę z korzyści jakie dają domy smart. Z kolei w tych na wodzie widzą relatywnie tańszą opcję na mieszkania blisko centrum miasta.