budownictwo

Artykuły - Budownictwo (991)

 • Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2020

  GUS podał w piątek, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2020 r. spadła o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w kwietniu rdr o 1,2 proc., a mdm wzrostu o 1,5 proc.
 • Szczególny dzień w Balicach

  Szczególny dzień w Balicach

  - 18 maja 2020 roku to szczególny dzień dla Kraków Airport. Mimo wstrzymanego ruchu pasażerskiego jest dniem nadziei na przyszłość, którą przez cały pontyfikat - także podczas swoich licznych wizyt na lotnisku w podkrakowskich Balicach - przekazywał nasz patron Jan Paweł II. Dniem optymizmu dla Kraków Airport i całej małopolskiej gospodarki, w tym turystyki. Wszyscy wiemy, że teraz cała branża lotnicza i turystyczna przeżywa trudne chwile i czeka ją wiele wyzwań i trudności. Jestem jednak przekonany, że przezwyciężymy obecne trudności i odbudujemy małopolską gospodarkę, poprzez odbudowę potencjału Kraków Airport - powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
 • Chińczycy na polskich torach. Rodzime firmy nie mogą liczyć na wsparcie banków

  Chińczycy na polskich torach. Rodzime firmy nie mogą liczyć na wsparcie banków

  Koncern z ChRL o krok od wartej 4 mld zł umowy na przebudowę linii PKP. Według ekspertów potrzebne są mechanizmy, które wstrzymają ekspansję firm z Azji, a wesprą nasze.
 • Murapol wspiera swoich klientów w uzyskiwaniu kredytów hipotecznych

  Jeden z największych polskich deweloperów uruchamia program BankPartnerMurapol, którego celem jest wsparcie klientów w procesie uzyskiwania kredytów bankowych na nabywane z jego oferty mieszkania. Zainteresowane udziałem w programie osoby będą mogły skorzystać m.in. z udogodnień związanych z procedowaniem formalności poprzedzających uzyskanie decyzji kredytowej. Jako pierwszy do współpracy przystąpił mBank. Ideą programu BankPartnerMurapol jest wypracowanie dla klientów GK Murapol atrakcyjnych warunków współpracy z jak największą liczbą banków kredytujących ich zakup mieszkania.
 • ​Na budowach ruch. Pozwolenia hamują

  ​Na budowach ruch. Pozwolenia hamują

  Inwestycje publiczne będą teraz pewniejsze niż prywatne. Przez blokady administracyjne spowolnienie dotyka jednak nowe przedsięwzięcia - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Budimex: Trudne czasy budownictwa przez 2-3 lata

  Budimex: Trudne czasy budownictwa przez 2-3 lata

  W najbliższym czasie możliwy jest spadek inwestycji budowlanych, szczególnie w sektorze prywatnym, co może odbyć się kondycji firm budowlanych. Mniejsze obłożenie prac może utrzymać się 2-3 lata - ocenia Budimex.
 • Koronawirus w Polsce. W branży deweloperskiej nie widać jeszcze symptomów kryzysu

  Koronawirus w Polsce. W branży deweloperskiej nie widać jeszcze symptomów kryzysu

  Prace na budowach są w większości kontynuowane przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa. Eksperci jednak oceniają, że z czasem także branża deweloperska odczuje skutki pandemii, m.in. wskutek załamania na rynku pracy i zmniejszonego popytu, problemów z dostawami materiałów budowlanych czy utrudnionego dostępu do finansowania. To może zastopować prowadzone inwestycje. W takim scenariuszu, jeżeli termin realizacji inwestycji się opóźni, odpowiedzialność będzie spoczywać na deweloperze, a nabywca lokalu będzie uprawniony do zerwania z nim umowy.
 • Wielki powrót wielkiej płyty

  Wielki powrót wielkiej płyty

  Nowoczesna wielka płyta coraz śmielej rozpycha się na polskim rynku mieszkaniowym - wynika z danych urzędu statystycznego. Polscy deweloperzy, coraz częściej korzystają z prefabrykowanych elementów betonowych. Powody? M.in. czas, ekologia, koszty, a przede wszystkim - co wciąż wiele osób zaskakuje - jakość.
 • Czy opłaca się pracować w budownictwie?

  Czy opłaca się pracować w budownictwie?

  W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 9854 osób pracujących w budownictwie, z czego jedynie 36 proc. stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 5000 zł brutto. Luka płacowa osiągnęła poziom 13,7 proc., co oznacza to, że kobiety zarabiały o 715 zł mniej niż mężczyźni.
 • ​Polimex Mostostal wygrał proces z Katowicami ws. Międzynarodowego Centrum Kongresowego

  ​Polimex Mostostal wygrał proces z Katowicami ws. Międzynarodowego Centrum Kongresowego

  Spółka Polimex Mostostal wygrała proces z samorządem Katowic ws. odstąpienia przez miasto w 2012 r. od umowy na budowę tamtejszego Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK). Sąd zasądził na rzecz spółki 40,4 mln zł.

Filmy - Budownictwo (26)

 • Zrównoważone budownictwo staje się standardem

  Zrównoważone budownictwo rozwija się w Polsce w sposób bardzo dynamiczny. Nie jest już trendem, staje się powszechnym standardem. Zielone budynki coraz wyraźniej zaznaczają swoje miejsce na mapie naszego kraju. Firmy deweloperskie prześcigają się w określeniach ekologicznych dotyczących swoich inwestycji: budownictwo ekologiczne, zielone, pasywne czy przyjazne użytkownikowi. Co tak naprawdę one oznaczają?
 • Zarzewie kolejnego kryzysu gospodarczego znów tkwi w budownictwie

  Ostatnim kryzysem finansowanym światowej gospodarki był kryzys z lat 2007 i 2008, który został spowodowany przez pęknięcie bańki spekulacyjnej na amerykańskim rynku budowlanym. Powstanie bańki związane było z procesem niezrównoważonego wzrostu wartości rynku budowlanego, spowodowanego łatwą dostępnością kredytów hipotecznych. Osoby bez zdolności kredytowej zapożyczały się, by kupować domy – co doprowadziło do kryzysu finansowego. Bańka finansowa pękła, a zadłużeni amerykanie nie byli w stanie spłacić kredytów. Przez ostatnie dziesięć lat nastąpił wzrost wartości rynku budowlanego, jednak firmy i przedsiębiorstwa nie były w stanie go wykorzystać na tyle, by powrócić do stanu sprzed kryzysu.
 • Domy z materiałów naturalnych coraz popularniejsze

  Domy drewniane lub wznoszone w innych technologiach z użyciem materiałów naturalnych, takich jak słoma i glina, cieszą się rosnącą popularnością. Można je zbudować już w ciągu kilku miesięcy. Są proekologiczne, przyjazne dla zdrowia i mogą być tańsze w eksploatacji.
 • Sytuacja finansowa w branży budowlanej coraz gorsza

  Choć budownictwo wraz z powiązanymi sektorami generuje blisko 13% PKB, popyt na usługi rośnie, a dynamika produkcji budowlano-montażowej wciąż jest wysoka – to niepokoi fakt, że zadłużenie w sektorze, wg danych KRD wzrasta i obecnie wynosi 2,41 mld zł. Dodatkowo wielu podwykonawców trzymanych jest w szachu przez nierzetelnych kontrahentów. Już 10% kwoty całego zadłużenia stanowią wzajemne zobowiązania branży.