budownictwo

Artykuły - Budownictwo (1005)

 • Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy

  Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy

  Od maja, po gwałtownej kwietniowej zapaści, na budowach w większości krajów Unii Europejskiej na nowo powraca życie. Straty najszybciej odrabiają Włochy. W Polsce, tak jak w Czechach, nadal był regres. Największy kryzys w budownictwie panuje nadal na Węgrzech. Barierą staje się niechęć do inwestowania.
 • Kolejne mieszkania w poznańskiej ofercie Grupy Murapol

  Kolejne mieszkania w poznańskiej ofercie Grupy Murapol

  Murapol rozpoczyna przedsprzedaż mieszkań w drugim etapie poznańskiej inwestycji Murapol Nowe Miasto, realizowanej przy ul. Wagrowskiej.
 • 39 tys. zł średniego rabatu na mieszkanie w te wakacje dzięki promocji Grupy Murapol

  39 tys. zł średniego rabatu na mieszkanie w te wakacje dzięki promocji Grupy Murapol

  Za sprawą najnowszej, wakacyjnej oferty Grupy Murapol tego lata wszyscy, którzy chcą kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie lub efektywnie ulokować kapitał w nieruchomości, mogą zyskać średni rabat w wysokości aż 39 tys. zł. To możliwe dzięki kampanii "Lato w domu? Kup mieszkanie na wakacje lub wynajem. Wakacyjna promocja cenowa". Na czym ona polega?
 • Chcesz kupić mieszkanie w Gdyni?

  Chcesz kupić mieszkanie w Gdyni?

  Podpowiadamy, w której dzielnicy szukać wymarzonego mieszkania oraz gdzie warto zainwestować kupując lokal pod wynajem.
 • Zadłużeni giganci z GPW na podglądzie

  Zadłużeni giganci z GPW na podglądzie

  Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę. ​Zadłużenie spółek notowanych na GPW spadło o blisko 1/3 w porównaniu z lipcem 2019 r. Zdaniem ekspertów prawie połowa z nich to spółki budowlane. Niepokoi również to, że 10 proc. wszystkich firm to te wyceniane na ponad mld zł.
 • Szukasz mieszkania w Poznaniu? Weź pod uwagę te dzielnice

  Szukasz mieszkania w Poznaniu? Weź pod uwagę te dzielnice

  W Poznaniu zjesz pyry z gzikiem, obejrzysz słynne koziołki i odkryjesz uroki Starego Rynku. Jeśli jednak chcesz zamieszkać tu na stałe i rozważasz zakup mieszkania, koniecznie odkryj te niezwykłe dzielnice. Mowa o Ratajach i Chartowie we wschodniej części stolicy Wielkopolski. Jakie atrakcje czekają tam na mieszkańców? Czy warto tu zamieszkać?
 • Jaki jest warszawski klient nieruchomości mieszkaniowych?

  Jaki jest warszawski klient nieruchomości mieszkaniowych?

  Warszawa stanowi bezapelacyjnie największy rynek nieruchomości w Polsce. To tutaj powstaje najwięcej inwestycji, a osoby zainteresowane kupnem mają najszerszy wybór mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W stolicy, która jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju, obserwujemy także największy popyt na mieszkania. W 2019 r. warszawiacy kupili 24,3 tys. mieszkań, zaś w pierwszym kwartale br. 6,9 tys. Jakich mieszkań poszukuje stołeczny klient oraz na jakie czynniki zwraca uwagę przy wyborze swojego wymarzonego M?
 • Podsumowanie 1H2020 r. w Grupie Murapol: ponad 1,5 tys. sprzedanych mieszkań i blisko 1,1 tys. przekazanych klientom kluczy do lokali mieszkalnych

  W pierwszym półroczu bieżącego roku Murapol podpisał 1526 umów dot. sprzedaży mieszkań, wobec 1696 w analogicznym okresie ubiegłego roku. W analizowanym okresie deweloper przekazał klientom klucze do 1089 lokali, a także wprowadził do oferty 1119 mieszkań w siedmiu inwestycjach na terenie sześciu miast.
 • Poznaj zalety Wrocławia. Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie w tym mieście?

  Poznaj zalety Wrocławia. Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie w tym mieście?

  Wrocław należy do czołówki największych rynków mieszkaniowych w kraju. Stolica Dolnego Śląska jako jedyne miasto w Polsce, została uwzględniona w rankingu "Quality of Living" na międzynarodowej liście najlepszych miast do życia w opinii swoich mieszkańców.
 • Cena czy lokalizacja - jak kupujemy mieszkania w Krakowie?

  Cena czy lokalizacja - jak kupujemy mieszkania w Krakowie?

  Kraków to miasto z niezwykłą historią, które przyciąga adeptów kultury, studentów spragnionych nocnego życia, turystów czy też fanów spacerów bulwarami wiślanymi. W dawnej stolicy Polski mieszka blisko 780 tys. osób, co plasuje ją na drugim miejscu największych polskich miast pod względem ludności. Miasto z roku na rok wciąż się rozwija i przyciąga kolejnych mieszkańców. Ale kto dokładnie szuka mieszkania w Krakowie? Jakie lokale najchętniej kupowane są w stolicy Małopolski? Sprawdź, jak wygląda sytuacja na krakowskim rynku pierwotnym.

Filmy - Budownictwo (26)

 • Zrównoważone budownictwo staje się standardem

  Zrównoważone budownictwo rozwija się w Polsce w sposób bardzo dynamiczny. Nie jest już trendem, staje się powszechnym standardem. Zielone budynki coraz wyraźniej zaznaczają swoje miejsce na mapie naszego kraju. Firmy deweloperskie prześcigają się w określeniach ekologicznych dotyczących swoich inwestycji: budownictwo ekologiczne, zielone, pasywne czy przyjazne użytkownikowi. Co tak naprawdę one oznaczają?
 • Zarzewie kolejnego kryzysu gospodarczego znów tkwi w budownictwie

  Ostatnim kryzysem finansowanym światowej gospodarki był kryzys z lat 2007 i 2008, który został spowodowany przez pęknięcie bańki spekulacyjnej na amerykańskim rynku budowlanym. Powstanie bańki związane było z procesem niezrównoważonego wzrostu wartości rynku budowlanego, spowodowanego łatwą dostępnością kredytów hipotecznych. Osoby bez zdolności kredytowej zapożyczały się, by kupować domy – co doprowadziło do kryzysu finansowego. Bańka finansowa pękła, a zadłużeni amerykanie nie byli w stanie spłacić kredytów. Przez ostatnie dziesięć lat nastąpił wzrost wartości rynku budowlanego, jednak firmy i przedsiębiorstwa nie były w stanie go wykorzystać na tyle, by powrócić do stanu sprzed kryzysu.
 • Domy z materiałów naturalnych coraz popularniejsze

  Domy drewniane lub wznoszone w innych technologiach z użyciem materiałów naturalnych, takich jak słoma i glina, cieszą się rosnącą popularnością. Można je zbudować już w ciągu kilku miesięcy. Są proekologiczne, przyjazne dla zdrowia i mogą być tańsze w eksploatacji.
 • Sytuacja finansowa w branży budowlanej coraz gorsza

  Choć budownictwo wraz z powiązanymi sektorami generuje blisko 13% PKB, popyt na usługi rośnie, a dynamika produkcji budowlano-montażowej wciąż jest wysoka – to niepokoi fakt, że zadłużenie w sektorze, wg danych KRD wzrasta i obecnie wynosi 2,41 mld zł. Dodatkowo wielu podwykonawców trzymanych jest w szachu przez nierzetelnych kontrahentów. Już 10% kwoty całego zadłużenia stanowią wzajemne zobowiązania branży.