budowlańcy

Artykuły - Budowlańcy (35)

 • Leicester: Budowlańcy nie dostali zapłaty. Zburzyli pół domu

  Leicester: Budowlańcy nie dostali zapłaty. Zburzyli pół domu

  Do niecodziennego incydentu doszło w Leicester (Wielka Brytania), gdzie pewna grupa budowlańców niezadowolona z powodu braku otrzymania wypłaty postanowiła wyburzyć część domu wartego ponad dwa miliony złotych. Właściciel w tym samym czasie znajdował się na wakacjach.
 • Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  W 2019 roku, w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 9854 osób pracujących w budownictwie, z czego jedynie 36 proc. stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 5000 zł brutto.
 • W Niemczech brakuje pracowników budowlanych

  ​Branża budowlana w Niemczech przeżywa rozkwit, ale wiele firm z trudem radzi sobie z zamówieniami. Mają tylko jeden problem: brakuje im ludzi. Pracowników jest mało, a młode pokolenie niechętnie widzi swoją przyszłość na budowie.
 • Czy ekipie remontowej wciąż opłaca się pracować na Zachodzie? Porównujemy zarobki

  Czy ekipie remontowej wciąż opłaca się pracować na Zachodzie? Porównujemy zarobki

  Ostatnie lata przyniosły realną poprawę sytuacji na krajowym rynku pracy. Stale zmniejszające się bezrobocie oraz sukcesywny wzrost pensji dotknęły także branżę budowlaną. W tym przypadku warto zadać sobie pytanie, czy budowlańcom nadal opłaca się wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy? Jakie pensje czekają na nich w zachodniej Europie i czy rosnące wynagrodzenia są w stanie zatrzymać ich w rodzinnym kraju?
 • Pensje budowlańców w Polsce i za granicą - czy nadal opłaca się wyjechać?

  Pensje budowlańców w Polsce i za granicą - czy nadal opłaca się wyjechać?

  W ciągu ostatnich lat w branży budowlanej odnotowuje się znaczny rozkwit. Buduje się coraz więcej, a z roku na rok Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydaje coraz więcej pozwoleń na budowę. Mimo tego ceny usług budowlanych rosną o 10-15 proc. rocznie. Przyczyny tego stanu upatruje się nie tylko w rosnących cenach materiałów budowlanych, lecz także w stale rosnących płacach pracowników.
 • Kto zarabia najwięcej w branży budowlanej?

  Kto zarabia najwięcej w branży budowlanej?

  Połowa pracowników branży budowlanej zarabiała w 2013 roku powyżej 4000 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Na najwyższe zarobki mogli liczyć budowlańcy zatrudnieni w woj. mazowieckim, pracujący w największych firmach oraz zajmujący stanowiska dyrektorskie i kierownicze.
 • Na norweskich budowach pełno Polaków

  Na norweskich budowach pełno Polaków

  Nasi rodacy stanowią obecnie największą grupę wśród imigrantów zatrudnionych w norweskim budownictwie. Musimy się jednak liczyć z coraz większą konkurencją ze strony pracowników ze Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii.
 • Telefon dla budowlańców

  Budowlańcy i inni ludzie pracujący w ciężkich warunkach dostaną wreszcie smartfon dla siebie. Firma Caterpilar, znana przede wszystkim z produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego, przygotowała telefon z myślą o ludziach wykonujących najcięższe zawody.
 • Szwajcaria: Syndykat potępia dumping płacowy wobec polskich robotników

  Szwajcaria: Syndykat potępia dumping płacowy wobec polskich robotników

  ​Szwajcarski związek zawodowy Unia w wydanym w poniedziałek komunikacie potępił płacenie polskim robotnikom pracującym na budowie szpitala w Genewie zaniżonej stawki - 8 euro za godzinę, zamiast obowiązującej najniższej minimalnej - 20,55 euro.
 • Szwajcaria: 10 lub 30 franków za godzinę

  Szwajcaria: 10 lub 30 franków za godzinę

  Tyle może zarobić Polak na budowie w Szwajcarii. Za godzinę pracy. Przy kursie 1 CHF = 3,40 zł, wychodzi 34 zł lub 102 zł, albo 8 lub 24 euro. Co istotne, są to stawki minimalne, pierwsza dla Polaków, którzy łapią pierwszą okazję, a druga dla tych, którzy korzystają ze wsparcia szwajcarskich związków zawodowych.

Filmy - Budowlańcy (7)

 • "Budowlańcy" - odcinek 40

  Praca na budowie to nie bajka. Szybkie terminy, trudne zlecenia i wymagający klienci. A ekipy… No cóż. W serii „Budowlańcy” zobaczymy, jak sobie radzą profesjonalne ekipy budowlane oraz amatorzy, którzy dostrzegli swoją szansę i postanowili zakasać rękawy i pracować. Podpatrzymy jak wygląda atmosfera na placu budowy i dowiemy się co znaczą np. szalunki.
 • "Budowlańcy": Fuchy ekip budowlanych

  Budowlanka to nie tylko stawianie domów i innych budynków, ale także cały szereg mniejszych prac. Udowadniają to bohaterowie 31 odcinka programu "Budowlańcy" emitowanego na antenie telewizji Polsat Play.
 • "Budowlańcy": Nerwowa atmosfera w ekipie budowlanej

  Mariusz wraz z pozostałymi członkami ekipy okazał wielkie serce zatrzymując się na drodze i chcąc pomóc leżącemu w rowie człowiekowi. Czy równie szlachetne podejście ma do swoich współpracowników? Jakie relacje łączą fachowców występujących w programie "Budowlańcy" oraz o co się pokłócili? Odpowiedzi na te pytania poznacie oglądając 28 odcinek serii.
 • "Budowlańcy": Budowa garażu

  W 27 odcinku programu "Budowlańcy" emitowanego na antenie telewizji Polsat Play robotnicy stawiają garaż. Jakie jeszcze wyzwania czekają na fachowców?