budowa domu

Artykuły - Budowa domu (244)

 • Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

  Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

  Działka siedliskowa jest bardzo ciekawym zagadnieniem, które coraz częściej stwarza niemałe problemy z budową domu. Dlatego, zanim dowiemy się, jakie ceny działek siedliskowych są dostępne w gminie i na rynku rolnym, warto zapoznać się z definicją działki siedliskowej. Zobaczmy również, czy działka siedliskowa to miejsce, gdzie do budowy domu potrzebne jest pozwolenie na budowę, jakie są warunki zabudowy i czym różni się ona od działek budowlanych.
 • Jak się buduje w dobie koronawirusa?

  Jak się buduje w dobie koronawirusa?

  COVID-19 zwiększy samowole budowlane?
 • Jak ustalić lokalizację budynku na działce?

  Jak ustalić lokalizację budynku na działce?

  Budynki mieszkalne i gospodarcze nie mogą być lokowane w dowolnym miejscu działki. Wielu właścicieli jednak o tym zapomina. Potem spotyka ich więc niepotrzebne rozczarowanie. Jak ustalić dopuszczalną lokalizację budynku na działce? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić ulgi w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym

  Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić ulgi w PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym

  Ministerstwo Rozwoju (MR) chce wprowadzić ulgi w podatku PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. MR ocenia, że ulga będzie stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym.
 • Polacy budują coraz mniejsze domy – raport GUS

  Polacy budują coraz mniejsze domy – raport GUS

  W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować duży skok cen w branży budowlanej. Budowa własnego domu jednorodzinnego okazuje się coraz to większym wydatkiem. Czy wzrost kosztów inwestycyjnych wpłynął na ograniczenie metrażu nowo powstałych budynków? Okazuje się, że tak. Poniżej omówimy statystyczne wymiary nowych domów jednorodzinnych na przestrzeni ostatnich lat.
 • Ościeżnica - wybór tylko z pozoru oczywisty

  Ościeżnica - wybór tylko z pozoru oczywisty

  Każdy system drzwiowy musi być wyposażony w ościeżnicę. Nierzadko jednak na zakup futryny nie zwraca się zbyt dużej uwagi, koncentrując się wyłącznie na skrzydle drzwi. A to spory błąd. Dobrze dobrana ościeżnica bowiem pozytywnie wpływa zarówno na funkcjonalność całości, jak i jej estetykę. W opinii ekspertów bardzo dobrym wyborem jest ościeżnica regulowana. Co warto na jej temat wiedzieć?
 • Uproszczenia w prawie budowlanym – dlaczego nikt z nich nie korzysta?

  Uproszczenia w prawie budowlanym – dlaczego nikt z nich nie korzysta?

  Już od dłuższego czasu w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające postawienie domu jednorodzinnego bez uzyskania pozwolenia na budowę. Praktyka pokazuje jednak, że niewiele osób korzysta z tej możliwości. Dlaczego tak się dzieje?
 • Czy zmiana klimatu wpływa na rozwiązania w budownictwie domów jednorodzinnych?

  Czy zmiana klimatu wpływa na rozwiązania w budownictwie domów jednorodzinnych?

  Od kilkunastu lat możemy obserwować dynamiczną zmianę klimatu. Mroźne zimy z dużą ilością śniegu odeszły już w zapomnienie, a letnia aura często zaskakuje nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi. Jak się okazuje, branża budowlana reaguje na zmieniające się warunki klimatyczne, a Polacy decydują się na coraz nowsze rozwiązania technologiczne.
 • Kim jest generalny wykonawca budowlany? Wyjaśniamy

  Kim jest generalny wykonawca budowlany? Wyjaśniamy

  Bezproblemowa realizacja budowy domu czy innego obiektu uzależniona jest od sprawnej współpracy wielu osób. Na każdym niemal z jej etapów bardzo duże znaczenie ma to, jaki generalny wykonawca budowlany zostanie wybrany. Warto zapoznać się z definicją oraz obowiązkami generalnego wykonawcy, by móc dokonać jego wyboru w perfekcyjny sposób!
 • Budowa domu znowu droższa - wzrost o średnio 25 proc. w kilka lat

  Budowa domu znowu droższa - wzrost o średnio 25 proc. w kilka lat

  O gwałtownie rosnących kosztach budowy słychać już dobrych kilku lat. Rynek budowlany po wyraźnym spowolnieniu na początku poprzedniej dekady od 4 lat gwałtownie rośnie. Liczba budowanych mieszkań, domów jednorodzinnych, czy powierzchni biurowych z roku na rok bije kolejne rekordy, a ceny materiałów i usług budowlanych gwałtownie rosną. Zobaczmy, jak te warunki rynkowe przekładają się na koszt budowy jednorodzinnego domu.

Filmy - Budowa domu (5)

 • W tym roku coraz trudniej o własne mieszkanie. Droższa jest też budowa domu

  Rośnie popyt na mieszkania, szczególnie w największych miastach Polski. Deweloperzy oddają też coraz więcej lokali do użytku. Początek roku był pod tym względem rekordowy. Polacy kupują mieszkania przede wszystkim na kredyt. O ten jednak coraz trudniej ze względu na wymagany 20-proc. wkład własny.
 • Zainteresowanie budową domu jednorodzinnego rośnie

  Niski koszt pieniądza w połączeniu ze stabilną ofertą gruntów budowlanych sprawiają, że obecnie jest dobry moment na budowę domu jednorodzinnego – przekonuje Jarosław Jurak, prezes firmy Danwood. Zdaniem ekspertów na polskim rynku zdecydowana większość domów wznoszona jest w tradycyjny sposób. Te budowane z gotowych elementów odpowiadają za zaledwie 3–4 proc. całości. – Mam nadzieję, że w tym roku na rynku polskim sprzedamy około 100 domów, a zapewne około 70 zbudujemy. W stosunku do krajów Zachodu nasz rynek jest bardzo konserwatywny i takie domy, jakie oferujemy, sprzedają się tu znacznie trudniej – mówi Jarosław Jurak, prezes zarządu Danwood SA. Choć polski rynek gotowych domów systematycznie rośnie, to jednak – jak podkreśla ekspert – wzrost jest stosunkowo wolny. Po koniec 2015 roku prezes Danwood oceniał, że co roku w naszym kraju stawiane jest ok. 2,5–3 tys. tego typu konstrukcji, a tempo wzrostu nie przekracza 10 proc. W związku z tym firma Danwood zamierza szukać źródeł dodatkowych przychodów, wychodząc z ofertą gotowych domów murowanych.
 • Budujesz lub remontujesz dom? Uważaj, kiedy zaczną się prawdziwe schody

  Każdy, kto buduje lub gruntownie remontuje swój dom, staje w końcu przed wyborem schodów. Po ich stopniach będziesz wchodzić i schodzić prawdopodobnie kilka, kilkanaście razy dziennie, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana.
 • Budujesz energooszczędnie? Państwo ci dołoży!

  Banki czekają na uruchomienie od przyszłego roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy upatruje w tym projekcie szansy dla siebie na pozyskanie większej liczby klientów. Komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (źródło: Newseria).