budowa

Artykuły - Budowa (650)

Filmy - Budowa (12)

 • Nastolatek zbudował samochód z drewna. Zajęło mu to ponad 300 godzin

  17-latek Simas Snežko to z pewnością przykład nastolatka pełnego pasji i ciekawości świata. Młody Litwin zbudował samochód z drewna. Na pracę nad modelem poświęcił ponad 300 godzin, poczynając od rozeznania w podstawach działania auta, po samodzielne stworzenie części. Simas wszystko czego potrzebował znalazł w internecie. Jako że nie miał w domu drukarki, poszczególne elementy przerysowywał na kartkę, przykładając ją do ekranu monitora. Jak mówi Simas, zaczynając nie wiedział, czy projekt się uda. Poczuł więc dużą ulgę za pierwszym razem, kiedy przekręcił klucz w stacyjce i silnik ochoczo zawarczał.
 • Zawodniczka zbudowała basen z... bel siana

  Kyra Christmas, reprezentantka Kanady w piłkę wodną, jak większość zawodników i zawodniczek ma chwilowo pod górkę z treningami. Nie dość, że przez koronawirusa przesunięto Olimpiadę w Tokio, do której przygotowywała się Kyra, wirus spowodował też zamknięcie basenów. Determinacja i chęć powrotu do sportowej rutyny była u niej jednak na tyle duża, że wybudowała basen sama! No, z pomocą rodziców i ciężkiego sprzętu, ale mniejsza o szczegóły. Wykorzystując bele siana i płachty nieprzemakalnego materiału stworzyła prywatny ośrodek treningowy. Zapału gratulujemy!
 • Przesuwasz słupek, znak drogowy lub sam go stawiasz. Uważaj, bo może ci grozić areszt

  Samowolnie ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni. Wynika to z art. 85. k.w. Przepis nie precyzuje, jakie konkretnie oznaczenia obejmuje. Jednak w doktrynie podnosi się, że może chodzić o każdy znak poziomy lub pionowy, a także o słupek czy pachołek, który wskazuje uczestnikowi ruchu drogowego określone postępowanie. Jeżeli dojdzie do kolizji, nawet drobnej, to osoba nielegalnie „zarządzająca” tego typu symbolem, np. na osiedlu, może ponieść odpowiedzialność karną z tytułu sprowadzenia zagrożenia w komunikacji i transporcie. W ustaleniu winnego pomoże szereg dowodów, m.in. zeznania świadków bądź nagranie z monitoringu. Oczywiście w niektórych sytuacjach odnalezienie sprawcy będzie utrudnione.
 • USA: Rozpoczyna się budowa muru na granicy z Meksykiem

  USA: Rozpoczyna się budowa muru na granicy z Meksykiem.