buddyzm

Artykuły - Buddyzm (5)

 • Robot, który głosi nauki Buddy

  Robot, który głosi nauki Buddy

  W pewnej świątyni w Japonii stanął robot, który głosi buddyjskie mądrości. Niektórym kojarzy się z potworem Frankensteina, innym z Terminatorem.
 • ​Czołowy tybetański mnich prał brudne pieniądze?

  ​Czołowy tybetański mnich prał brudne pieniądze?

  Indyjskie służby poinformowały, że wszczęto oficjalne śledztwo przeciw Karmapie Urgyenowi Trinleyowi. Tybetański mnich w najbliższym czasie usłyszeć ma m.in. zarzut prania brudnych pieniędzy - podaje agencja AFP.
 • Sokushinbutsu: Samobójstwo ekstremalnie wyrafinowane

  Sokushinbutsu: Samobójstwo ekstremalnie wyrafinowane

  Planowanie własnej śmierci z trzyletnim wyprzedzeniem? To nie blef - taki rytuał istniał naprawdę. O automumifikacji, znanej także jako sokushinbutsu, wielu mówi dziś jako o najbardziej wyszukanej i wyrafinowanej metodzie... samobójstwa.
 • 300 kilogramów złota na pokrycie kopuły świątyni

  300 kilogramów złota na pokrycie kopuły świątyni

  Jedna z największych świątyń buddyjskich na świecie, indyjska świątynia Mahabodhi, będzie miała kopułę pokrytą złotem. Już w zeszłym roku król Tajlandii Bhumibol Atulya podjął decyzję o podarowaniu prawie 100 kg cennego kruszcu. Pozostałe 200 to dar od tajlandzkich buddystów.
 • Sutry, czyli jak Budda uczył latać

  Sutry, czyli jak Budda uczył latać

  Zjawiska paranormalne, to współczesne określenie fenomenów znanych od zarania ludzkości. Dowodzą tego treści dawnych ksiąg z Dalekiego Wschodu.

Filmy - Buddyzm (7)

 • Berno. Niezwykły Dom Religii

  Z inicjatywy ewangelickiego pastora w szwajcarskim Bernie powstał niezwykły Dom Religii. Tu spotykają się na modlitwy chrześcijanie, żydzi, muzułmanie, hindusi i buddyści. W innych regionach świata toczą spory i prowadzą ze sobą wojny. W tym miejscu wspólnie świętują. Zabronione jest tylko jedno: dyskusje na temat podstaw ich wyznań. Dom Religii to miejsce niezwykłe, przyciągające gości z całego świata. Jego pomysłodawca, pastor Hartmut Haas, przez 16 lat walczył o możliwość realizacji swojego dzieła. Zbliżenie tak różnych wyznań, jak chrześcijaństwo, judaizm, islam, buddyzm i hinduizm to mozolny i trudny proces, ale w Bernie udało się zbudować pomost między przedstawicielami tych religii. Dziś zasiadają oni przy wspólnym stole i nawzajem uczestniczą w swoich obrządkach. – Wzajemna tolerancja, szacunek – tego właśnie potrzebujemy. Bez tego nic nie można zmienić na świecie – mówi Sasikumar Tharmalingam, reprezentant berneńskiej Hinduskiej Gminy Wyznaniowej. Ten projekt to kamień milowy na drodze do międzyreligijnego dialogu i pojednania.
 • Wierzą, że duchy zmarłych wracają na ziemię latem

  W buddyzmie japońskim lato to czas, kiedy duchy zmarłych nawiedzają Ziemię. W czasie święta O-bon, przypadającego w sierpniu, Japończycy oddają cześć swoim przodkom i składają ofiary na ich grobach. Ale to tylko jeden z przejawów fascynacji Japończyków światem duchów... W sierpniu mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni masowo odwiedzają również "nawiedzone domy" - osobliwe miejsca rozrywki, które w tych dniach otwierają swoje podwoje w całym kraju.
 • Golą się na łyso, głodzą i nie śpią! Po co to robią?

  To dosyć intensywny sposób spędzania wakacji. Ich uczestnicy muszą wyrzec się własnych potrzeb – i wrócić do świata surowości i prostoty, w którym normą są pobudki o 3.30 rano, dyskomfort i uczucie głodu. Przed tym nietypowym urlopem muszą też... pozbyć się włosów na głowie. Nagrodą jest wyciszenie, pełen relaks i duchowe odrodzenie. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy zdecydowali się spędzić wakacje w buddyjskim klasztorze.
 • Porzucają wygodne życie, by przywdziać szaty mnichów!

  Człowiek wychowany w kulturze zachodniej odnajduje w buddyzmie coś pociągającego - mówi pochodzący z USA Luang Poh Sumedho, który 46 lat temu postanowił zostać buddyjskim mnichem. W podobnym tonie wypowiada się wielu przybyszów z krajów zachodnich, którzy w dalekiej Azji poszukiwali duchowego ukojenia - i znaleźli je. Dziś nie wyobrażają sobie innego życia niż żywot mnicha, mimo iż wiąże się on z wieloma wyrzeczeniami, m.in. z koniecznością zachowywania abstynencji seksualnej.