brygada

Artykuły - Brygada (30)

 • Zamaskowana Brygada grozi kolejnymi atakami

  Zamaskowana Brygada grozi kolejnymi atakami

  Islamistyczna grupa Zamaskowana Brygada, która przyznała się do uprowadzenia kilkuset zakładników w kompleksie gazowym we wschodniej Algierii, zagroziła kolejnymi atakami, jeśli Zachód nie zakończy - jak to określono - ataków na muzułmanów w sąsiednim Mali.
 • Żołnierze w ogniu napalmu

  Żołnierze w ogniu napalmu

  Nagle pojawia się ogień i bardzo gęsty, czarny dym. Pali się napalm. Czas leci. "Maski włóż!" i rozkaz przedostania się w bezpieczne miejsce. A po drodze do pokonania są wąskie kładki, przejścia, mury czy rowy... To i tak tylko mały wycinek tego, co może czekać żołnierza na prawdziwej wojnie.
 • Z pamiętnika spadochronu

  Z pamiętnika spadochronu

  Przychodzi spadochron do lekarza. Lekarz pyta go: "Co panu dolega?", a spadochron na to: "Potargałem się ".
 • Dostawa z powietrza

  Dostawa z powietrza

  Zrzut towarów na spadochronach jest jednym z podstawowych sposobów zaopatrywania wojsk. Całkiem niedawno nasza armia skończyła nadrabiać 25-letnie zaległości na tym polu: przeszkoliła żołnierzy i pilotów oraz przystosowała do nowych zadań samoloty. Już wkrótce będzie można z nich zrzucać na spadochronach ładunki o wadze nawet 12 ton.
 • Doktor Potwór i jego brygada

  Doktor Potwór i jego brygada

  Okrucieństwo oddziału Oskara Dirlewangera robiło wrażenie nawet na największych zbrodniarzach wojennych.
 • Jak huzarzy Szczecin zdobywali

  Jak huzarzy Szczecin zdobywali

  Napoleońscy kawalerzyści udowodnili, że nie trzeba armat, by zdobywać twierdze.
 • Skocz ze spadochronem dla dzieci

  Skocz ze spadochronem dla dzieci

  Zmierz się z prawdziwym wyzwaniem - wykonaj skok spadochronowy z żołnierzami 6 Brygady Powietrzno - Desantowej w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych! Pomożesz w ten sposób pomóc dzieciom z chorobami onkologicznymi.
 • "Brygada szlifierza Karhana" - efekt to za mało

  "Brygada szlifierza Karhana" - efekt to za mało

  60 lat temu Kazimierz Dejmek wystawił i zagrał na deskach Teatru Nowego w Łodzi (dzisiaj teatr im. Dejmka) sztukę czeskiego robotnika Vaška Kani. Wtedy "Brygada szlifierza Karhana" była manifestem socrealistycznym - o robotnikach, dla robotników.
 • "BRYGADA SZLIFIERZA KARHANA" - Niesławny tekst - legenda

  "BRYGADA SZLIFIERZA KARHANA" - Niesławny tekst - legenda

  "Brygada szlifierza Karhana" to tekst-legenda. Choć istotny dla powojennej historii polskiego teatru, nie cieszy się dobrą sławą.
 • Powstanie polsko-litewsko-ukraińska brygada do misji pokojowych

  Z inicjatywy Polski w Brukseli nastąpiło w poniedziałek podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia polsko-litewsko-ukraińskiej brygady, która będzie mogła być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych zarówno z mandatem ONZ, Unii Europejskiej, jak i NATO.