broń chemiczna

Artykuły - Broń chemiczna (119)

 • Islamiści zaatakowali Amerykanów bronią chemiczną?

  Islamiści zaatakowali Amerykanów bronią chemiczną?

  Dżihadyści mogli użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom amerykańskim. Pocisk rakietowy z gazem musztardowym miał spaść na teren bazy lotniczej.
 • W Syrii wielokrotnie użyto broni chemicznej

  W Syrii wielokrotnie użyto broni chemicznej

  Według raportu ONZ armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 r. i w marcu 2015 r. dwóch ataków przy użyciu broni chemicznej. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dokonali takiego ataku w kwietniu ub. r. Waszyngton zapowiedział "pociągnięcie winnych do odpowiedzialności".
 • DARPA przekształci broń chemiczną w żyzną glebę

  DARPA przekształci broń chemiczną w żyzną glebę

  DARPA szuka bezpiecznej i taniej metody neutralizacji broni chemicznej. Najnowsza koncepcja zakłada przekształcanie jej zasobów z żyzną glebę – donosi serwis PopSci.
 • "Terroryzm chemiczny zagrożeniem naszych czasów"

  "Terroryzm chemiczny zagrożeniem naszych czasów"

  Siergiej Ławrow wzywa do zawarcia nowego układu przeciwko wojnie chemicznej. Szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych zwraca uwagę na groźbę wojny chemicznej na Bliskim Wschodzie. "To wymaga wyjątkowo pilnej reakcji. (…) Terroryzm chemiczny wyłania się nie jako abstrakcyjne zagrożenie, lecz groźna rzeczywistość naszych czasów" – powiedział.
 • USA niszczą swoje zasoby broni chemicznej

  Stany Zjednoczone rozpoczęły niszczenie swoich zasobów broni chemicznej. Od kilku dekad przetrzymywane one były w stanie Kolorado. Część zapasów pochodzi jeszcze z okresu II wojny światowej.
 • Dania: Bliski finał wywozu syryjskiej broni chemicznej

  Dania: Bliski finał wywozu syryjskiej broni chemicznej

  Po 27 kwietna na terytorium Syrii nie będzie już broni chemicznej. Poinformowało o tym publiczne radio duńskie, opierając się między innymi na informacjach dowództwa duńskich oddziałów organizujących wywóz syryjskiego arsenału chemicznego.
 • Okinawa - amerykańskie składowisko broni chemicznej

  Okinawa - amerykańskie składowisko broni chemicznej

  Wypadek z udziałem dwudziestu amerykańskich żołnierzy na Okinawie w 1969 roku ujawnił jedną z największych i najbrudniejszych tajemnic Pentagonu. Po 40 latach zaczynamy poznawać coraz więcej szczegółów operacji o kryptonimie Red Hat. Bardzo ważną rolę odegrał w tym artykuł opublikowany przez "Japan Times".
 • Syryjska broń chemiczna ma trafić do Hiszpanii

  Syryjska broń chemiczna w Hiszpanii? Według tamtejszych mediów, arsenał mógłby trafić do Tarragony, hiszpańskiego portu nieopodal Barcelony. Gotowość neutralizacji broni wyraziła tamtejsza firma Grecat, specjalizująca się w przechowywaniu niebezpiecznych substancji chemicznych. Pomysłowi sprzeciwiają się mieszkańcy i władze miasta.
 • Przedstawiciel OPCW: Niszczenie broni chemicznej w Syrii może się opóźnić

  Choć zakończono już przygotowania do usunięcia toksycznej broni chemicznej z Syrii, to te bezprecedensowe wysiłki mogą się opóźnić - oświadczył we wtorek pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
 • Skandynawskie okręty czekają na wywóz broni chemicznej z Syrii

  Skandynawskie okręty czekają na wywóz broni chemicznej z Syrii

  Duński okręt wojenny Esbern Snare i norweski Helge Ingstad oraz duński cywilny transportowiec Ark Futura są już na Cyprze, skąd wkrótce mają wyruszyć do Syrii po skonfiskowaną tam przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej najbardziej toksyczną broń chemiczną.

Filmy - Broń chemiczna (1)