broń

Artykuły - Broń (1063)

 • Czechy: Prawo do posiadania broni wbrew działaniom UE

  Czechy: Prawo do posiadania broni wbrew działaniom UE

  Niższa izba parlamentu uchwaliła nowelizację konstytucji, według której czescy obywatele będą mogli posiadać legalnie broń. To odpowiedź Czechów na zagrożenie atakami terrorystycznymi, które da im możliwość użycia broni w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.
 • Ludzie używali broni już 77 tys. lat temu

  Ludzie używali broni już 77 tys. lat temu

  Naukowcy odkryli, że ludzie mogli znajdować się w Ameryce Północnej już 130 000 lat temu. To 100 000 lat wcześniej w porównaniu do tego, co uważa większość ekspertów.
 • Pistolet, który wygląda jak smartfon

  Pistolet, który wygląda jak smartfon

  Amerykańska firma stworzyła pistolet, który na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak smartfon.
 • Jak kupić broń palną - praktyczne definicje i procedury

  Jak kupić broń palną - praktyczne definicje i procedury

  Wzrost popularności strzelectwa sportowego jest coraz bardziej dynamiczny. Powstaje coraz więcej klubów, a sport ten staje się coraz bardziej masowy. Posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia jest w Polsce zakazane. Ważne jest więc, aby - decydując się na uprawianie strzelectwa - znać podstawowe uregulowania i procedury prawne.
 • Ksiądz zastrzelił mężczyznę, który zaatakował go podczas mszy

  ​Pastor z Detroit, znajdującego się w amerykańskim stanie Michigan, zastrzelił mężczyznę, który zaatakował go cegłą podczas niedzielnej mszy.
 • ​XM25 - inteligentny granatnik

  ​XM25 - inteligentny granatnik

  Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych rozpoczną wkrótce testy nowego granatnika, który możliwi rażenie osłoniętych celów – czytamy na łamach serwisu Engadget. Jak działa XM25?
 • Kule niebieskiej plazmy zamiast gumowych kul i armatek wodnych

  Kule niebieskiej plazmy zamiast gumowych kul i armatek wodnych

  Arsenał nieśmiercionośnej broni powiększył się o Laser Induced Plasma-Effect (LIPE), co można przetłumaczyć jako „indukowany laserowo efekt plazmy”. Jak działa to urządzenie?
 • USA testują kolejną nieśmiercionośną broń

  USA testują kolejną nieśmiercionośną broń

  Defense One donosi, że Armia Stanów Zjednoczonych testuje nową, futurystyczną broń – karabin unieszkodliwiający elektronikę wroga.
 • Kałasznikow stawia na bezzałogowce i rakiety kierowane

  Kałasznikow stawia na bezzałogowce i rakiety kierowane

  Rosyjski koncern zbrojeniowy Kałasznikow rusza z programem bezzałogowych statków latających w związku z ograniczeniem dostępu do zachodnich rynków dla swoich głównych produktów. W bieżącym roku firma planuje również zrealizować wart 12,5 mld rubli (225 mln dol.) kontrakt na dostawy naddźwiękowych rakiet przeciwpancernych Wichr-1, które znajdują się na uzbrojeniu śmigłowców Ka-52.

Filmy - Broń (11)

 • Jak kupić broń palną – praktyczne definicje i procedury

  Wzrost popularności strzelectwa sportowego jest coraz bardziej dynamiczny. Powstaje coraz więcej klubów, a sport ten staje się coraz bardziej masowy. Posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia jest w Polsce zakazane. Ważne jest więc, aby przy decydowaniu się na uprawianie strzelectwa znać podstawowe uregulowania i procedury prawne. W myśl Ustawy o broni i amunicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego. Rywalizacja strzelecka, choć może trochę ostatnio zapomniana, istniała w polskich korzeniach od zawsze. Jedną z jej form, oprócz uczestniczenia w zawodach w strzelaniu z wiatrówek, jest strzelanie z broni palnej. W Polsce nie ma zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do posiadania broni – jej posiadanie reguluje Ustawa o Broni i Amunicji, która stanowi, że na posiadanie własnej broni konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Takie uregulowanie powoduje, że większość broni używanej w trakcie treningów strzeleckich, podlega zakazowi posiadania i używania. Aby móc w pełni uprawiać ten sport i nie narazić się na przykre konsekwencje należy uzyskać zgodę na jej posiadanie. O procedurach uzyskiwania zgody na posiadanie broni mówi Mecenas Michał Rajski z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie)
 • Pozwolenie na broń. Jakie badania należy przejść?

  Psycholog Elżbieta Sideris mówi o badaniach, które są przeprowadzane u osób, ubiegających się o posiadanie broni. Dlaczego należy je powtarzać co pięć lat? Co brane jest pod uwagę podczas takich badań? – Zgodnie z ustawą jeśli osoba starająca się o pozwolenie na broń ma zaburzenia psychiczne, znaczące zaburzenia psychofizyczne lub jest uzależniona, wówczas jej prośba jest oddalana – mówi pani psycholog. Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki: - musi mieć ukończone 21 lat; - stałe miejsce zamieszkania w Polsce - posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych; - posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne; - uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania; - nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • To dziecko ma broń! Co na to rodzice?

  Zabawkowy karabin albo siekierka to dobry pomysł na prezent dla dziecka? Dlaczego nie. Potem dzieci traktują broń tak, jak ten chłopiec z Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Biegając po domu z „morderczym” narzędziem miał niezły ubaw - zresztą nie tylko on. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski
 • Działający prototyp lasera gatlinga

  Patrick Priebe zaprojektował i skonstruował działający prototyp lasera gatlinga, czyli działka obrotowego strzelającego wiązkami lasera. Urządzenie skutecznie radzi sobie z niszczeniem… balonów.