broń

Artykuły - Broń (582)

 • NITRO-CHEM - europejski lider w produkcji trotylu

  NITRO-CHEM - europejski lider w produkcji trotylu

  Największy eksporter Polskiej Grupy Zbrojeniowej - bydgoski NITRO-CHEM dostarczy amerykańskiej armii do 2024 roku ponad 50 tys. ton trotylu. Produkowanymi materiałami wybuchowymi elaborowane są zarówno bomby lotnicze, jak i amunicja artyleryjska.
 • Wirus nie zatrzymał polskich fabryk broni

  Wirus nie zatrzymał polskich fabryk broni

  Wirus nie zatrzymał polskich fabryk broni - ocenił w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą" Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
 • Firma od pocisków dla Ukrainy pod lupą i bez licencji

  Firma od pocisków dla Ukrainy pod lupą i bez licencji

  MSWiA rozpoczęło procedurę pozbawienia firmy Nattan koncesji na handel bronią - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". W połowie grudnia ub.r. gazeta napisała, że Polskę "wmontowano" w sprzedaż serbskiej broni na Ukrainę.
 • Hiperboloida: Zabójcza broń starożytnych

  Hiperboloida: Zabójcza broń starożytnych

  Historycy podliczyli, że na przestrzeni ostatnich 55 wieków na naszej planecie toczyło się 15 000 wojen, w wyniku których życie straciło trzy i pół miliarda ludzi. W historii świata powszechny pokój panował jedynie przez 292 lata. Konflikty zbrojne toczyły się czasem z użyciem niezwykłych broni. Tworzonych przez niepospolitych ludzi – takich jak grecki uczony Archimedes. Z jego dokonań na tym polu korzystała nawet III Rzesza...
 • W USA trwa prawna bitwa o broń z drukarki 3D

  W USA trwa prawna bitwa o broń z drukarki 3D

  Sąd federalny w amerykańskim mieście Seattle na kilka godzin przed wyznaczonym terminem wstrzymał opublikowanie w internecie instrukcji stworzenia broni palnej w technologii druku 3D.
 • Broń z drukarki 3D ponownie legalna

  Broń z drukarki 3D ponownie legalna

  Firma Defense Distributed wygrała proces w sądzie. Oznacza to, iż użytkownicy będą mogli bez problemu pobrać specjalny projekt z internetu, który pozwoli im stworzyć broń na podstawie standardowej drukarki 3D.
 • Laserowy karabin ZKZM-500 z Chin

  Laserowy karabin ZKZM-500 z Chin

  Jedna chińskich firm twierdzi, iż wyprodukowała zmodyfikowany karabin AK-47, który jest w stanie strzelać do celu oddalonego o około 800 metrów. Wszystko to dzięki wykorzystaniu specjalnego lasera.
 • Czy dziecko może bawić się bronią?

  Czy dziecko może bawić się bronią?

  Dyskusja o tym, czy rodzice powinni pozwalać dzieciom na zabawy replikami broni palnej, rozpala emocje rodziców na całym świecie. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku kilkudziesięciu dorosłych ginie zastrzelonych przypadkowo przez własne dzieci, a strzelaniny w szkołach zdarzają się zdecydowanie zbyt często. Niedawny protest przed Kapitolem Stanów Zjednoczonych dobitnie pokazał skalę tego problemu. Przypomnijmy, od 2012 roku zginęło w nich 3500 dzieci.
 • Raport SIPRI: Złote czasy dla handlarzy bronią

  Raport SIPRI: Złote czasy dla handlarzy bronią

  O dziesięć procent wzrósł w latach 2013-2017 światowy handel bronią w porównaniu do lat 2008-2012 - wynika z najnowszego raportu sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W czołówce eksporterów są USA.
 • Zostały po nich tylko buty. Protest przeciw strzelaninom w szkołach

  Zostały po nich tylko buty. Protest przeciw strzelaninom w szkołach

  Według danych statystycznych w Stanach Zjednoczonych w strzelaninach ginie 1300 dzieci rocznie. Uczniowie dosłownie walczą o przetrwanie, a świat ze zgrozą patrzy na doniesienia o kolejnych strzelaninach w szkołach. Obecnie w amerykańskim Senacie trwa gorąca debata dotycząca prawa do posiadania broni. Wolontariusze działający w organizacji Avaaz postanowili pokazać rządzącym skalę problemu, tworząc niecodzienną i wstrząsającą instalację.

Filmy - Broń (13)

 • Amerykanie wykupują broń

  Nie tylko mąka, papier czy makaron - Amerykanie podczas pandemii rzucili się na sklepy z bronią. Te notują rekordy wszech czasów, bo, jak twierdzą mieszkańcy USA, "nikt nie wie, jak zachowają się ludzie w trakcie kryzysu".
 • Broń chemiczna

  Niemcy jako pierwsi zaczęli testować nową broń. Miała im pozwolić wygrać wojnę pozycyjną, wybijając ukrytych w okopach przeciwników.
 • Jak kupić broń palną – praktyczne definicje i procedury

  Wzrost popularności strzelectwa sportowego jest coraz bardziej dynamiczny. Powstaje coraz więcej klubów, a sport ten staje się coraz bardziej masowy. Posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia jest w Polsce zakazane. Ważne jest więc, aby przy decydowaniu się na uprawianie strzelectwa znać podstawowe uregulowania i procedury prawne. W myśl Ustawy o broni i amunicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego. Rywalizacja strzelecka, choć może trochę ostatnio zapomniana, istniała w polskich korzeniach od zawsze. Jedną z jej form, oprócz uczestniczenia w zawodach w strzelaniu z wiatrówek, jest strzelanie z broni palnej. W Polsce nie ma zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do posiadania broni – jej posiadanie reguluje Ustawa o Broni i Amunicji, która stanowi, że na posiadanie własnej broni konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Takie uregulowanie powoduje, że większość broni używanej w trakcie treningów strzeleckich, podlega zakazowi posiadania i używania. Aby móc w pełni uprawiać ten sport i nie narazić się na przykre konsekwencje należy uzyskać zgodę na jej posiadanie. O procedurach uzyskiwania zgody na posiadanie broni mówi Mecenas Michał Rajski z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie)
 • Pozwolenie na broń. Jakie badania należy przejść?

  Psycholog Elżbieta Sideris mówi o badaniach, które są przeprowadzane u osób, ubiegających się o posiadanie broni. Dlaczego należy je powtarzać co pięć lat? Co brane jest pod uwagę podczas takich badań? – Zgodnie z ustawą jeśli osoba starająca się o pozwolenie na broń ma zaburzenia psychiczne, znaczące zaburzenia psychofizyczne lub jest uzależniona, wówczas jej prośba jest oddalana – mówi pani psycholog. Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki: - musi mieć ukończone 21 lat; - stałe miejsce zamieszkania w Polsce - posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych; - posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne; - uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania; - nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne. (Dzień Dobry TVN/x-news)