broń

Artykuły - Broń (1070)

 • W USA trwa prawna bitwa o broń z drukarki 3D

  W USA trwa prawna bitwa o broń z drukarki 3D

  Sąd federalny w amerykańskim mieście Seattle na kilka godzin przed wyznaczonym terminem wstrzymał opublikowanie w internecie instrukcji stworzenia broni palnej w technologii druku 3D.
 • Broń z drukarki 3D ponownie legalna

  Broń z drukarki 3D ponownie legalna

  Firma Defense Distributed wygrała proces w sądzie. Oznacza to, iż użytkownicy będą mogli bez problemu pobrać specjalny projekt z internetu, który pozwoli im stworzyć broń na podstawie standardowej drukarki 3D.
 • Laserowy karabin ZKZM-500 z Chin

  Laserowy karabin ZKZM-500 z Chin

  Jedna chińskich firm twierdzi, iż wyprodukowała zmodyfikowany karabin AK-47, który jest w stanie strzelać do celu oddalonego o około 800 metrów. Wszystko to dzięki wykorzystaniu specjalnego lasera.
 • Czy dziecko może bawić się bronią?

  Czy dziecko może bawić się bronią?

  Dyskusja o tym, czy rodzice powinni pozwalać dzieciom na zabawy replikami broni palnej, rozpala emocje rodziców na całym świecie. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie co roku kilkudziesięciu dorosłych ginie zastrzelonych przypadkowo przez własne dzieci, a strzelaniny w szkołach zdarzają się zdecydowanie zbyt często. Niedawny protest przed Kapitolem Stanów Zjednoczonych dobitnie pokazał skalę tego problemu. Przypomnijmy, od 2012 roku zginęło w nich 3500 dzieci.
 • Raport SIPRI: Złote czasy dla handlarzy bronią

  Raport SIPRI: Złote czasy dla handlarzy bronią

  O dziesięć procent wzrósł w latach 2013-2017 światowy handel bronią w porównaniu do lat 2008-2012 - wynika z najnowszego raportu sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W czołówce eksporterów są USA.
 • Zostały po nich tylko buty. Protest przeciw strzelaninom w szkołach

  Zostały po nich tylko buty. Protest przeciw strzelaninom w szkołach

  Według danych statystycznych w Stanach Zjednoczonych w strzelaninach ginie 1300 dzieci rocznie. Uczniowie dosłownie walczą o przetrwanie, a świat ze zgrozą patrzy na doniesienia o kolejnych strzelaninach w szkołach. Obecnie w amerykańskim Senacie trwa gorąca debata dotycząca prawa do posiadania broni. Wolontariusze działający w organizacji Avaaz postanowili pokazać rządzącym skalę problemu, tworząc niecodzienną i wstrząsającą instalację.
 • "Łucznik" inwestuje w nowe maszyny 90 milionów złotych

  "Łucznik" inwestuje w nowe maszyny 90 milionów złotych

  Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu kupiła 17 nowych maszyn. Od sierpnia ub. roku trwa proces modernizacji i zwiększania mocy produkcyjnych zakładu. W sumie na zakup około 70 nowoczesnych urządzeń fabryka zamierza przeznaczyć ok. 90 mln zł.
 • Czechy: Prawo do posiadania broni wbrew działaniom UE

  Czechy: Prawo do posiadania broni wbrew działaniom UE

  Niższa izba parlamentu uchwaliła nowelizację konstytucji, według której czescy obywatele będą mogli posiadać legalnie broń. To odpowiedź Czechów na zagrożenie atakami terrorystycznymi, które da im możliwość użycia broni w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.
 • Ludzie używali broni już 77 tys. lat temu

  Ludzie używali broni już 77 tys. lat temu

  Naukowcy odkryli, że ludzie mogli znajdować się w Ameryce Północnej już 130 000 lat temu. To 100 000 lat wcześniej w porównaniu do tego, co uważa większość ekspertów.
 • Pistolet, który wygląda jak smartfon

  Pistolet, który wygląda jak smartfon

  Amerykańska firma stworzyła pistolet, który na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak smartfon.

Filmy - Broń (11)

 • Jak kupić broń palną – praktyczne definicje i procedury

  Wzrost popularności strzelectwa sportowego jest coraz bardziej dynamiczny. Powstaje coraz więcej klubów, a sport ten staje się coraz bardziej masowy. Posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia jest w Polsce zakazane. Ważne jest więc, aby przy decydowaniu się na uprawianie strzelectwa znać podstawowe uregulowania i procedury prawne. W myśl Ustawy o broni i amunicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego. Rywalizacja strzelecka, choć może trochę ostatnio zapomniana, istniała w polskich korzeniach od zawsze. Jedną z jej form, oprócz uczestniczenia w zawodach w strzelaniu z wiatrówek, jest strzelanie z broni palnej. W Polsce nie ma zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do posiadania broni – jej posiadanie reguluje Ustawa o Broni i Amunicji, która stanowi, że na posiadanie własnej broni konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Takie uregulowanie powoduje, że większość broni używanej w trakcie treningów strzeleckich, podlega zakazowi posiadania i używania. Aby móc w pełni uprawiać ten sport i nie narazić się na przykre konsekwencje należy uzyskać zgodę na jej posiadanie. O procedurach uzyskiwania zgody na posiadanie broni mówi Mecenas Michał Rajski z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie)
 • Pozwolenie na broń. Jakie badania należy przejść?

  Psycholog Elżbieta Sideris mówi o badaniach, które są przeprowadzane u osób, ubiegających się o posiadanie broni. Dlaczego należy je powtarzać co pięć lat? Co brane jest pod uwagę podczas takich badań? – Zgodnie z ustawą jeśli osoba starająca się o pozwolenie na broń ma zaburzenia psychiczne, znaczące zaburzenia psychofizyczne lub jest uzależniona, wówczas jej prośba jest oddalana – mówi pani psycholog. Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki: - musi mieć ukończone 21 lat; - stałe miejsce zamieszkania w Polsce - posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych; - posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne; - uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania; - nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • To dziecko ma broń! Co na to rodzice?

  Zabawkowy karabin albo siekierka to dobry pomysł na prezent dla dziecka? Dlaczego nie. Potem dzieci traktują broń tak, jak ten chłopiec z Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Biegając po domu z „morderczym” narzędziem miał niezły ubaw - zresztą nie tylko on. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski
 • Działający prototyp lasera gatlinga

  Patrick Priebe zaprojektował i skonstruował działający prototyp lasera gatlinga, czyli działka obrotowego strzelającego wiązkami lasera. Urządzenie skutecznie radzi sobie z niszczeniem… balonów.