brexit

Artykuły - Brexit (356)

 • Brexit: Jakie będą zasady okresu przejściowego?

  Brexit: Jakie będą zasady okresu przejściowego?

  Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało w środę, że obywatele UE, którzy przyjadą do kraju w okresie przejściowym po brexicie, otrzymają prawo ubiegania się o status osoby osiedlonej, ale będą mieli ograniczone prawo do łączenia rodzin.
 • Milion Polaków odczuje brexit?

  Milion Polaków odczuje brexit?

  - Minimalizowanie i kompensowanie strat politycznych związanych z brytyjską decyzją o wyjściu z Unii Europejskiej jest głównym wyzwaniem dla stosunków polsko-brytyjskich - zapowiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
 • Brexit - najwięcej stracą jego zwolennicy

  Brexit - najwięcej stracą jego zwolennicy

  Ci, którzy głosowali za brexitem, mogą czuć się oszukani. Zamiast oszczędności na unijnych składkach, lepszej ochrony zdrowia czy braku konkurencji ze strony obywateli UE na rynku pracy, wyłania się groźba masowych zwolnień i pogorszenia kondycji gospodarczej - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • UE zapłaci za rejestrację unijnych obywateli w Wlk. Brytanii?

  UE zapłaci za rejestrację unijnych obywateli w Wlk. Brytanii?

  Brytyjski dziennik "The Times" podał we wtorek, że Unia Europejska rozważa zapłacenie ok. 230 mln euro za rejestrację mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli państw UE w systemie do uzyskania statusu osoby osiedlonej, który ochroni ich prawa po brexicie.
 • Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Brexit to nie problem - korzyści płynące z założenia spółki w Wielkiej Brytanii

  Aż 73 proc. właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna niż sprzedaż w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. I choć dyskusje na temat wyjścia z UE nie ustają, to o przedsiębiorczość nie ma co się martwić.
 • Brexit odbija się na farmach ziemniaków na Wyspach. Brakuje m.in. polskich pracowników

  Brexit odbija się na farmach ziemniaków na Wyspach. Brakuje m.in. polskich pracowników

  Brytyjskie rolnictwo odczuwa brak około tysiąca pracowników z Polski. Farmerzy szukają pracowników poza Unią Europejską, a w tym czasie nie są sadzone tradycyjne brytyjskie ziemniaki Jersey Royal.
 • Twardy brexit będzie kosztował Szkocję

  Twardy brexit będzie kosztował Szkocję

  Prawie 13 miliardów funtów rocznie przez następne 12 lat - tyle może kosztować gospodarkę Szkocji wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To wniosek płynący z raportu przygotowanego przez rząd regionalny.
 • Minister ds. brexitu z optymizmem o negocjacjach

  Minister ds. brexitu z optymizmem o negocjacjach

  Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis wyraził we wtorek optymizm odnośnie do dalszych negocjacji warunków tzw. brexitu, pisząc w dzienniku "Telegraph", że "po brexicie będziemy prosperować razem z Europą, nie pomimo niej".
 • Obawy o kolejny "exit" z Unii. Kluczowe najbliższe trzy miesiące

  Obawy o kolejny "exit" z Unii. Kluczowe najbliższe trzy miesiące

  Czy po brexicie Wspólnotę opuści kolejne państwo? Sondaże przed planowanymi na początek marca wyborami we Włoszech dają szanse na zwycięstwo eurosceptycznej partii, co w połączeniu z chłodnym nastawieniem Włochów do UE i słabą sytuacją gospodarczą kraju niesie ryzyko ożywionej dyskusji o "italexicie" - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za brexit?

  Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za brexit?

  W ostatnich dniach Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z brexitem. Uzgodnione zostały warunki wzajemnych rozliczeń finansowych, natomiast wciąż wielką niewiadomą pozostają warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.

Filmy - Brexit (124)