brexit

Artykuły - Brexit (362)

 • Wartość funta blisko tegorocznych minimów

  Wartość funta blisko tegorocznych minimów

  Brytyjski funt wciąż znajduje się pod presją wynikającą z obaw dotyczących brexitu, a dokładniej tego, że Wielkiej Brytanii nie uda się wypracować porozumienia z UE przed opuszczeniem struktur Wspólnoty w marcu przyszłego roku.
 • Cena brexitu. Szykuje się lawina pozwów ze strony inwestorów?

  Cena brexitu. Szykuje się lawina pozwów ze strony inwestorów?

  Airbus sugeruje, że przeniesie produkcję poza Wielką Brytanię. Rolls-Royce wspomina o transferze fabryki silników do Niemiec. Amazon straszy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doprowadzi do wybuchu zamieszek. Banki, nie czekając na rozwój zdarzeń, ogłaszają przenosiny kwater głównych do Francji czy Niemiec.
 • Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Rośnie ryzyko twardego brexitu

  Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Rośnie ryzyko twardego brexitu

  - Rośnie ryzyko tzw. twardego brexitu, czyli wyjścia W. Brytanii z UE bez porozumienia; potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.
 • Pracodawcy skarżą się na problemy z rekrutacją w obliczu brexitu

  Pracodawcy skarżą się na problemy z rekrutacją w obliczu brexitu

  ​Organizacja zrzeszająca szefów działów kadr w brytyjskich firmach poinformowała w poniedziałek, że spadek liczby migrantów przyjeżdzających do W. Brytanii z UE spowodowany przyszłorocznym brexitem, pogłębił problemy pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
 • Brexit - Brytyjczycy szykują się na apokalipsę

  Brexit - Brytyjczycy szykują się na apokalipsę

  Puste półki w sklepach, drożyzna, uziemione samoloty i katastrofa przemysłu motoryzacyjnego - im bliżej opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie warunków wyjścia (a na to się nie zanosi), tym bardziej apokaliptyczne scenariusze przyszłości poza UE malują brytyjscy analitycy.
 • Konsekwencje twardego Brexitu dramatyczne

  Konsekwencje twardego Brexitu dramatyczne

  Brytyjska policja ostrzegła rząd, że tzw. twardy Brexit, czyli opuszczenie UE bez porozumienia ws. relacji handlowych w przyszłości, mógłby doprowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - wynika z listu opublikowanego przez dziennik "The Times".
 • Załamanie liry tureckiej i kłopoty funta

  Załamanie liry tureckiej i kłopoty funta

  Początek tygodnia nie przyniósł nam większej zmienności na najważniejszych rynkach, czego można było się spodziewać, przy całkowicie pustym kalendarium i braku nowych doniesień na temat kwestii handlu międzynarodowego. Na rynku walutowym wczoraj można wskazać dwóch wyraźnych przegranych GBP oraz TRY.
 • Polska w grupie podwyższonego ryzyka

  Polska w grupie podwyższonego ryzyka

  Zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska przygotowują się na ewentualność twardego rozwodu z Unią. Scenariusz braku porozumienia uderzy przede wszystkim w te państwa UE, które mają najbardziej rozbudowane relacje z Wielką Brytanią. Polska jest niestety w grupie państw podwyższonego ryzyka.
 • Nadzieja dla funta, którą przekreśla brexit

  Nadzieja dla funta, którą przekreśla brexit

  Bank Anglii może dziś podnieść stopy procentowe. Niewykluczone jednak, że wywołująca zwykle duże emocje inwestorów decyzja tym razem przejdzie bez echa. Wszystkiemu winny nadchodzących brexit i związana z nim olbrzymia niepewność, która o wiele bardziej szkodzi funtowi, niż mogłoby pomóc podniesienie stóp - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Chiny zaproponowały W. Brytanii rozmowy o wolnym handlu po brexicie

  Chiny zaproponowały W. Brytanii rozmowy o wolnym handlu po brexicie

  - Chiny zaproponowały Wielkiej Brytanii rozpoczęcie rozmów na temat umowy o wolnym handlu, która miałaby obowiązywać po wystąpieniu tego kraju z Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek przebywający z wizytą w Pekinie szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

Filmy - Brexit (126)

 • Szef brytyjskiego MSZ: Wiele osób w UE myśli, że Wielka Brytania zmięknie. To się jednak nie zdarzy

  Istnieje poważne ryzyko zakończenia procesu brexitu bez żadnych ustaleń. Wydaje mi się, że wiele osób w Unii Europejskiej myśli, że jeśli zaczekają dostatecznie długo, Wielka Brytania zmięknie. To się jednak nie zdarzy – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt po spotkaniu z niemieckim szefem MSZ Heiko Maasem. (Associated Press/x-news)
 • Nowe oblicze Brexitu. Możemy na nim zyskać?

  Brexit już nie taki straszny. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Niemal 45 proc. uczestników ankiety uznało, że rynki wschodzące zasadniczo nie odczują negatywnych skutków Brexitu. Ponad 25 proc. stwierdziło, że rynki wschodzące nadal będą zyskiwać, co oznacza, że niektórzy specjaliści w branży uważają rozwód UE z Wielką Brytanią za katalizator nowych umów handlowych pomiędzy krajami wschodzącymi i UE oraz Wielką Brytanią – pokazują wyniki Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018).
 • Brytyjczycy nie chcą imigrantów z Polski

  Miasteczko Great Yamouth na wschodzie Anglii to twierdza zwolenników brexitu. By zastraszyć pewną polską rodzinę, brytyjscy sąsiedzi instalują kamery. - Kamery są skierowane prosto na mój dom, na moje dzieci (...) Ona siedzi i nas ogląda, nie raz nam dała do zrozumienia, na przykład na Facebooku, że nas widzi, żebyśmy się pilnowali, bo ona wie, co u nas się dzieje - mówi Agnieszka P., ofiara mobbingu ze strony sąsiadów.
 • Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

  W ostatnich dniach Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z Brexitem. Uzgodnione zostały warunki wzajemnych rozliczeń finansowych, natomiast wciąż wielką niewiadomą pozostają warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.