brexit

Artykuły - Brexit (367)

 • Duże zagrożenie dla wzrostu w Wielkiej Brytanii

  Duże zagrożenie dla wzrostu w Wielkiej Brytanii

  Fala entuzjazmu wywołana ogłoszeniem porozumienia w sprawie brexitu była przedwczesna. Ostrzeżenia premier Szkocji były pierwszym znakiem wskazującym na negatywny rozwój sytuacji.
 • Szczyt UE odbędzie się nawet jeśli porozumienie ws. brexitu upadnie

  Szczyt UE odbędzie się nawet jeśli porozumienie ws. brexitu upadnie

  Brytyjskie media podały w piątek, że pięciu eurosceptycznych ministrów w rządzie premier Theresy May porozumiało się co do pozostania na stanowiskach i próby przekonania szefowej rządu do renegocjacji umowy z Unią Europejską w sprawie wyjścia ze Wspólnoty.
 • Kluczowe godziny dla funta

  To kluczowe dni dla funta, brytyjskiej premier, Wielkiej Brytanii, a być może także przyszłości Unii Europejskiej. Udało się uzgodnić porozumienie rozwodowe i nawet przyjął je brytyjski rząd. Na przyszły tydzień ma zostać zwołany specjalny unijny szczyt celem podpisania porozumienia. Ale najbardziej stromy odcinek nadal przed nami.
 • Prawdziwa batalia o brexit dopiero się zaczyna. Sądny dzień dla funta

  Prawdziwa batalia o brexit dopiero się zaczyna. Sądny dzień dla funta

  Pięć godzin negocjacji, groźby rezygnacji ministrów, a nawet łzy niemocy eurosceptycznej minister zabezpieczenia socjalnego Esther McVey. Tak w skrócie wyglądały negocjacje wewnątrz brytyjskiego rządu w sprawie zaakceptowania wstępnego planu brexitu. Chociaż emocje w środę sięgały zenitu, to kulminacja politycznej batalii i ryzyk dla funta dopiero przed nami - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Wciąż nie ma pewności co do rozstrzygnięcia negocjacji miedzy UE i Wielką Brytanią. W przypadku twardego brexitu podwójnie ucierpią polscy eksporterzy. Utrudniony dostępu do brytyjskiego rynku, cła i kontrole graniczne, to bowiem niejedyny potencjalny problem. Drugim ciosem będzie znaczny spadek wartości funta. W przypadku braku porozumienia i okresu przejściowego analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej AKCENTA prognozują, że kurs funta może spaść nawet poniżej poziomu 4,6 zł.
 • Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Twardy brexit dotknie eksporterów podwójnie

  Wciąż nie ma pewności co do rozstrzygnięcia negocjacji miedzy UE i Wielką Brytanią. W razie niewykluczonego, twardego brexitu podwójnie ucierpią polscy eksporterzy. Utrudniony dostępu do brytyjskiego rynku, cła i kontrole graniczne, to bowiem nie jedyny potencjalny problem. Drugim ciosem będzie znaczny spadek wartości funta.
 • Rosnące ryzyko polityczne osłabia złotego

  Rosnące ryzyko polityczne osłabia złotego

  Za dolara i franka szwajcarskiego trzeba płacić ponad 3,80 zł. Polska waluta osłabiła się też wobec euro. Przyczyną jest rosnące ryzyko polityczne.
 • May i funt walczą o przetrwanie

  May i funt walczą o przetrwanie

  Unijni politycy nie mają łatwego życia. Skomplikowane negocjacje z Wielką Brytanią i nieprzyjazny im rząd we Włoszech, który brexit wykorzystuje dla własnych celów politycznych. Najbliższe tygodnie na obydwu frontach mogą przynieść istotne rozstrzygnięcia, a konsekwencje zobaczymy na rynkach walut. Jak na razie euro traci po publikacji kolejnych słabych danych.
 • CBI: Brytyjskie firmy gotowe ciąć zatrudnienie i przenosić działalność za granicę w związku z brexitem

  CBI: Brytyjskie firmy gotowe ciąć zatrudnienie i przenosić działalność za granicę w związku z brexitem

  Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) ostrzega, że większość firm na Wyspach jest gotowa w związku z brexitem uruchomić do grudnia "plany awaryjnego zarządzania" polegające, m.in. na cięciu zatrudnienia i przenoszeniu działalności za granicę - podała agencja AP.

Filmy - Brexit (140)