brexit

Artykuły - Brexit (358)

 • Ujawniono oszustwa kampanii na rzecz brexitu

  Ujawniono oszustwa kampanii na rzecz brexitu

  Kampania za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - Vote Leave - która odegrała istotną rolę w referendum w sprawie brexitu w 2016 r., została we wtorek ukarana przez Komisję Wyborczą za błędy w sprawozdaniach finansowych. Sprawę przekazano też policji.
 • UE i USA nigdy wzajemnie się nie porzucą?

  Unia Europejska i Stany Zjednoczone nigdy wzajemnie się nie porzucą - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w odpowiedzi na słowa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, że UE to wróg USA, jeśli chodzi o handel.
 • Brytyjczycy albo nie chcą brexitu, albo strzelają sobie w stopę

  Brytyjczycy albo nie chcą brexitu, albo strzelają sobie w stopę

  Dwa lata trzeba było czekać na plan Wielkiej Brytanii dotyczący warunków rozwodu z Unią. Propozycja przedstawiona przez rząd Theresy May jest fatalna z punktu widzenia Zjednoczonego Królestwa i niemożliwa do zaakceptowania przez Unię. Niewykluczone jednak, że jest to bardziej długofalowa gra, która finalnie utrzyma Królestwo wewnątrz unijnych struktur - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Inflacja na właściwej ścieżce - Draghi

  Inflacja na właściwej ścieżce - Draghi

  Nasze zaufanie, że inflacja znajduje się na właściwej ścieżce, wciąż rośnie - zapowiedział wczoraj w trakcie wystąpienia przed komisją Parlamentu Europejskiego prezes EBC Mario Draghi. Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku jest zamieszanie wokół funta po tym jak z rządu odeszło dwóch ministrów bezpośrednio związanych z procedurą Brexit'u. Funt wyraźnie tracił również wobec PLN, gdzie kwotowania GBP/PLN spadły z 4,9310 PLN do 4,8580 PLN
 • Pod ochroną Trzech Lwów

  Pod ochroną Trzech Lwów

  Wojny handlowe na poważnie wystartowały, tymczasem rynki finansowe kontynuują pozytywne odbicie. Ostatnie słowo nie zostało jeszcze wypowiedziane, więc trwałość poprawy nastrojów nie jest pewna. W międzyczasie gorąco robi się na brytyjskiej scenie polityczne, gdzie ostatnie postanowienia ws. Brexitu wywołują roszady w rządzie.
 • Brytyjczycy przyjmą model norweski

  Po weekendzie wysoko otworzyły się także notowania funta szterlinga, a para GBP/USD znajduje się powyżej 1.33 po tym jak przedstawiona została nowa - wydaje się bardziej łagodna koncepcja Brexitu - przez rząd May, zbliżona do modelu norweskiego. Nie spodobała się ona jednak części przedstawicieli partii Konserwatywnej, a minister ds. Brexitu Davis zrezygnował ze stanowiska.
 • Brytyjczycy będą teraz rejestrować Polaków

  Brytyjczycy będą teraz rejestrować Polaków

  - Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes napisała w komentarzu dla PAP, że ma nadzieję, iż przedstawione wczoraj szczegóły procesu rejestracji obywateli UE "upewnią Polaków i ich rodziny, że nadal mogą żyć w Wielkiej Brytanii" po brexicie. Opłaty administracyjne - to 65 funtów dla osoby dorosłej i 32,50 funta dla dziecka.
 • Times": Katastrofalne scenariusze ws.brexitu

  Times": Katastrofalne scenariusze ws.brexitu

  Brytyjska gazeta "Sunday Times" opublikowała w niedzielę szczegóły tajnej rządowej analizy opisującej możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia ws. dalszych relacji. Krajowi groziłyby braki żywności, paliwa i lekarstw - ostrzeżono.
 • Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tysięcy firm

  Polacy założyli w Wielkiej Brytanii już ponad 60 tysięcy firm

  Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania to nasz trzeci partner handlowy - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w piątek podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska. Minister uspokajała, że polskie firmy, które działają dzisiaj w Wielkiej Brytanii "nie są w żadnej mierze z zagrożone" brexitem.
 • Eurostat: Polskie regiony "statystycznie wzbogacą się" w wyniku brexitu

  Eurostat: Polskie regiony "statystycznie wzbogacą się" w wyniku brexitu

  Jedenaście polskich regionów "statystycznie wzbogaci się" w wyniku brexitu - wynika z danych Eurostatu za 2016 r., w których nie uwzględniono Wielkiej Brytanii.

Filmy - Brexit (125)

 • Nowe oblicze Brexitu. Możemy na nim zyskać?

  Brexit już nie taki straszny. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Niemal 45 proc. uczestników ankiety uznało, że rynki wschodzące zasadniczo nie odczują negatywnych skutków Brexitu. Ponad 25 proc. stwierdziło, że rynki wschodzące nadal będą zyskiwać, co oznacza, że niektórzy specjaliści w branży uważają rozwód UE z Wielką Brytanią za katalizator nowych umów handlowych pomiędzy krajami wschodzącymi i UE oraz Wielką Brytanią – pokazują wyniki Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018).
 • Brytyjczycy nie chcą imigrantów z Polski

  Miasteczko Great Yamouth na wschodzie Anglii to twierdza zwolenników brexitu. By zastraszyć pewną polską rodzinę, brytyjscy sąsiedzi instalują kamery. - Kamery są skierowane prosto na mój dom, na moje dzieci (...) Ona siedzi i nas ogląda, nie raz nam dała do zrozumienia, na przykład na Facebooku, że nas widzi, żebyśmy się pilnowali, bo ona wie, co u nas się dzieje - mówi Agnieszka P., ofiara mobbingu ze strony sąsiadów.
 • Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za Brexit?

  W ostatnich dniach Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z Brexitem. Uzgodnione zostały warunki wzajemnych rozliczeń finansowych, natomiast wciąż wielką niewiadomą pozostają warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.
 • Juncker: Jest porozumienie ws. pierwszej fazy rozmów dotyczących brexitu

  Juncker: Jest porozumienie ws. pierwszej fazy rozmów dotyczących brexitu