branża turystyczna

Artykuły - Branża turystyczna (2)

 • Od lipca rewolucja w branży turystycznej

  Od lipca rewolucja w branży turystycznej

  Nowe, restrykcyjne prawo o ochronie danych osobowych i ustawa o imprezach turystycznych, która zacznie obowiązywać z początkiem lipca to dwie najważniejsze zmiany legislacyjne, które odczuje w tym roku branża turystyczna.
 • Branża hotelarska w Polsce urośnie w 2016 rok

  Branża hotelarska w Polsce urośnie w 2016 rok

  W 2016 roku obcokrajowcy stanowić będą znacznie ponad 20 proc. wszystkich gości hotelowych w Polsce. Wzrośnie także zainteresowanie Polską w zakresie turystki medycznej, coraz większe znaczenie mieć będą opinie gości hotelowych zamieszczane w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych.
 • Szara strefa w branży turystycznej

  Szara strefa w branży turystycznej

  W czasie wakacji chętnie podróżujemy, wzrasta zatem zainteresowanie ofertami organizatorów i pośredników turystycznych. Okazuje się jednak, że szara strefa zawitała także do branży turystycznej. Jakie zatem są najpopularniejsze sposoby przedsiębiorców, aby oszukać urząd skarbowy? Co jest główną przeszkodą w legalnym prowadzeniu działalności?
 • Praca w turystyce: "Czy leci z nami pilot?"

  Praca w turystyce: "Czy leci z nami pilot?"

  Turystyka w Polsce jest w okresie prawdziwego rozkwitu, co potwierdzają analizy przeprowadzane rokrocznie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Więcej podróżujemy i więcej się nas odwiedza. Sektor usług turystycznych na gwałt potrzebuje nowych rąk do pracy. Przyjrzyjmy się zatem trzem popularnym zawodom w tej branży, na które popyt jest największy. Poznaj charakterystykę zawodu przewodnika, pilota i rezydenta. Dowiedz się jakie podjąć kroki, by znaleźć pracę w turystyce.
 • Polacy coraz chętniej dokonują rezerwacji wyjazdów turystycznych

  Polacy coraz chętniej dokonują rezerwacji wyjazdów turystycznych

  Zainteresowanie Polaków wyjazdami zagranicznymi rośnie, zarówno w przypadku wycieczek letnich, jak i zimowych. Coraz więcej osób rezerwuje wakacje w opcji first minute, a także decyduje się na wyjazd do hoteli o wyższym standardzie. Zdaniem ekspertów, świadczy to o tym, że koniunktura w gospodarce się poprawia, a konsumpcja będzie rosła.
 • First minute nie będzie last - branża turystyczna bez zadyszki

  First minute nie będzie last - branża turystyczna bez zadyszki

  Długi biur i agencji turystycznych sięgnęły 10,5 mln zł. W bazie danych Krajowego Rejestru Długów znalazło się 467 podmiotów z tej branży, to jednak nie powód do paniki - przekonują specjaliści. Dług rośnie, ale dotyczy on głównie podmiotów, których dotknął wcześniej kryzys.
 • Polacy wybierają nietypowe formy turystyki m.in. do slumsów oraz opuszczonych dzielnic

  Polacy wybierają nietypowe formy turystyki m.in. do slumsów oraz opuszczonych dzielnic

  Odwiedzanie slumsów, opuszczonych budynków, a także regionów ogarniętych konfliktem staje się atrakcyjne dla coraz większej liczby turystów. Nietypowe formy turystyki zyskują na popularności i są szansą dla mniejszych biur podróży na specjalizację. Nie brakuje także osób uprawiających turystykę seksualną, medyczną, a nawet tzw. turystykę śmierci.
 • Grecja: Wyjątkowo udany sezon turystyczny w 2013 roku

  Grecja: Wyjątkowo udany sezon turystyczny w 2013 roku

  Sezon turystyczny w Grecji był jak dotąd wyjątkowo udany w 2013 roku; w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku przyniósł branży turystycznej o blisko 14 proc. większe dochody niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowało w czwartek stowarzyszenie Marketing Greece.
 • Krzysztof Piątek (PZOT): Przyczyną upadłości biur podróży jest ich nieuczciwość

  Krzysztof Piątek (PZOT): Przyczyną upadłości biur podróży jest ich nieuczciwość

  Wydłuża się lista biur podróży, które ogłosiły w tym roku upadłość. Tylko w lipcu z rynku zniknęło sześć firm. Mimo że to zaledwie mały odsetek działających w Polsce biur, to opinia publiczna już deklaruje spadek zaufania do tych przedsiębiorstw. Wiarygodność rynku obniżyły głównie sytuacje, kiedy upadający touroperator zostawiał na pastwę losu turystów za granicą, bez zapewnionego powrotu do kraju. - Częściowo to kwestia nieuczciwości przedsiębiorców - przestrzega Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (PZOT).
 • Touroperatorzy za deregulacją zawodów przewodnika i pilota wycieczek

  Touroperatorzy za deregulacją zawodów przewodnika i pilota wycieczek

  Branża turystyczna nie potrzebuje więcej kontroli i nadzoru - uważa Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Dlatego polscy touroperatorzy, członkowie PZOT jednomyślnie poparli pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, by otworzyć dostęp do zawodów związanych z branżą, czyli przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.

Filmy - Branża turystyczna (5)

 • Tatry poradziły sobie bez Ukraińców i Rosjan

  Tegoroczna zima była korzystna dla firm organizujących wypoczynek zimowy w Tatrach. Warunki pogodowe spowodowały, że zarówno pod koniec 2014 roku, jak i na początku bieżącego więcej osób wybrało polsko-słowackie góry. Spadła wprawdzie liczba turystów z Ukrainy i Rosji, jednak pojawia się coraz więcej osób z innych państw europejskich. – Ten sezon zimowy na pewno był lepszy od poprzedniego, ponieważ było więcej śniegu – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bohuš Hlavatý, prezes zarządu spółki Tatry Mountain Resorts (TMR).
 • Tatry Mountain Resorts chce rozszerzać zakres świadczonych usług

  Tatry Mountain Resorts, spółka organizująca zimowy wypoczynek, chce podnieść jakość świadczonych usług i poszerzyć działalność o parki rozrywki. W marcu br. planuje podpisanie umowy kupna pierwszego funparku za około 40 mln euro na granicy Chorzowa i Katowic. Doprowadzenie inwestycji do końca ma kosztować od 50 do 100 mln euro. Spółka ma zapewnione finansowanie ze strony funduszy private equity, ale nie wyklucza emisji akcji lub obligacji, które mogłyby pomóc w sfinansowaniu m.in. przedsięwzięć w czeskim Szpindlerowym Młynie oraz Szczyrku. – Na koniec marca mamy wyznaczony termin podpisania umowy kupna wesołego miasteczka i wierzę, że się to w końcu uda – przekonuje Bohuš Hlavatý, prezes zarządu spółki Tatry Mountain Resorts (TMR).
 • Na wakacje wyjedzie milion Polaków więcej niż przed rokiem

  W tym roku więcej Polaków planuje wakacyjny wyjazd – na urlop wybiera się ponad 16 milionów rodaków, niespełna 6 milionów z nas spędzi go zagranicą. Główne kierunki wypoczynku to nadal Włochy, Grecja, Turcja, ale przede wszystkim Chorwacja, która zdeklasowała dotychczasowego lidera Hiszpanię. - Zgodnie z naszymi badaniami wyjedzie nas o milion więcej niż w zeszłym roku. Po raz pierwszy od kilku lat więcej niż połowa rodaków zamierza spędzić wakacje na wyjeździe – mówi Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.
 • Ostatni dzwonek na rezerwację weekendu majowego za granicą

  Polacy coraz chętniej spędzają długi weekend majowy za granicą. Sprzedaż ofert na majówkę ruszyła już w listopadzie. Zostały ostatnie miejsca, a biura podróży wykupują dodatkowe samoloty. Największą popularnością cieszą się wyjazdy na wyspy greckie, ale wiele osób wybiera ofertę z własnym dojazdem w Chorwacji lub Włoch. - W tym roku układ dni wolnych jest bardzo korzystny. Wystarczy wziąć trzy dni wolnego, aby wypoczywać aż dziewięć dni. Dlatego zainteresowanie weekendem majowym jest bardzo duże - tłumaczy Magdalena Plutecka-Dydoń, rzeczniczka prasowa Neckermann Polska.