branża motoryzacyjna

Synonimy:
przemysł motoryzacyjy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Branża motoryzacyjna (24)

 • Zapaść branży motoryzacyjnej. Możliwe zwolnienia pracowników

  Zapaść branży motoryzacyjnej. Możliwe zwolnienia pracowników

  Przez pandemię europejska branża motoryzacyjna nie wyprodukowała co najmniej 2 mln samochodów. Kłopoty sektora mogą skutkować zwolnieniami pracowników.
 • Samar: Prawdziwa zapaść rynku samochodów

  Samar: Prawdziwa zapaść rynku samochodów

  W kwietniu 2020 r. zarejestrowano w Polsce 17 tys. 865 aut czyli o 65,83 proc. mniej licząc rok do roku - podał wczoraj Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Skumulowana liczba rejestracji po czterech miesiącach br. jest niższa o ponad 33 proc. rdr od tej zanotowanej w 2019 r.
 • Samar: Tanieć będą tylko auta na placach

  Samar: Tanieć będą tylko auta na placach

  Cała branża motoryzacyjna przeżywa ciężkie chwile. Epidemia zaburzyła cały coroczny, tradycyjny harmonogram wyprzedaży samochodów z poprzedniego rocznika, dlatego potanieć mogą tylko te auta, które są już na placach u sprzedawców - ocenił ekspert Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Dodał, że internetowa sprzedaż aut skazana jest na sukces.
 • Koronakryzys: Producenci aut w walce o przeżycie

  Koronakryzys: Producenci aut w walce o przeżycie

  Rdzeń niemieckiego przemysłu - motoryzacja jest na krawędzi katastrofy: sprzedaż się załamała, zatrzymały się innowacje w e-mobilności, jeden z producentów elektrycznych aut zbankrutował. Mimo to jest cień optymizmu.
 • Kłopoty polskiej gospodarki zaczną się od branży motoryzacyjnej, będzie zarażać inne

  Kłopoty polskiej gospodarki zaczną się od branży motoryzacyjnej, będzie zarażać inne

  Skutki spowolnienia gospodarczego w Niemczech uderzą w pierwszej kolejności w naszą branżę motoryzacyjną. W dalszej kolejności w producentów maszyn i urządzeń, a także w sektor wytwarzania tworzyw sztucznych.
 • Wielka Brytania: Producenci aut uciekną na kontynent. Brexit załamie motoryzacyjny rynek

  Wielka Brytania: Producenci aut uciekną na kontynent. Brexit załamie motoryzacyjny rynek

  Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT) alarmuje, że na skutek brexitu tamtejszy rynek się załamie.
 • Kolejny zakład branży motoryzacyjnej powstaje w Opolu

  Kolejny zakład branży motoryzacyjnej powstaje w Opolu

  Brökelmann Polska rozpoczął budowę nowego zakładu w Opolu. Według informacji inwestora, w nowym obiekcie znajdzie zatrudnienie 270 osób.
 • Zarobki w branży motoryzacyjnej w 2018 r.

  Zarobki w branży motoryzacyjnej w 2018 r.

  Odnosząc się do płacy całkowitej na poszczególnych szczeblach hierarchii organizacji, mediana wynagrodzenia dyrektora pionu w branży motoryzacyjnej to 23 297 zł. Ponad dwa razy niższe wynagrodzenie otrzymują kierownicy - 11 112 zł. Połowa specjalistów zarabia więcej niż 5897 zł, czyli powyżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które wyniosło 4772 zł (wrzesień 2018, GUS).
 • Na twardym brexicie motoryzacja w Polsce straci najwięcej?

  Na twardym brexicie motoryzacja w Polsce straci najwięcej?

  Polska jest piątym najważniejszym partnerem motoryzacyjnej wymiany handlowej dla Wielkiej Brytanii. Pod względem bilansu handlowego wyprzedają nas jedynie Niemcy, Belgia, Hiszpania i Francja.
 • Producenci motoryzacyjni potrzebują więcej pracowników. Czy deficyt kadry spowolni branżę?

  Producenci motoryzacyjni potrzebują więcej pracowników. Czy deficyt kadry spowolni branżę?

  Rosnące zamówienia na samochody, części i podzespoły samochodowe oznaczają wzrost zapotrzebowania na pracowników. Aż 60 proc. przedstawicieli sektora motoryzacyjnego w Polsce planuje w najbliższych miesiącach zwiększenie zatrudnienia. Duże zapotrzebowanie będzie również u naszych sąsiadów - na Słowacji, w Czechach i Rosji. Niemcy są jedynym krajem, w którym odsetek firm spodziewających się spadku zatrudnienia jest wyższy niż oczekujących jego wzrostu - wynika z raportu "MotoBarometr 2016. Nastroje w automotive. Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja" przygotowanego przez Exact Systems. Kołem ratunkowym dla automotive mogą okazać się specjalne programy przygotowujące do pracy.

Filmy - Branża motoryzacyjna (4)

 • Kłopoty polskiej gospodarki zaczną się od branży motoryzacyjnej, będzie zarażać inne

  Skutki spowolnienia gospodarczego w Niemczech uderzą w pierwszej kolejności w naszą branżę motoryzacyjną. W dalszej kolejności w producentów maszyn i urządzeń, a także w sektor wytwarzania tworzyw sztucznych. We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6 proc., co było pozytywnym zaskoczeniem, bo w sierpniu jej dynamika wynosiła zaledwie 1,7 proc. i wydawało się, że spowolnienie, które jest widoczne na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza w gospodarce niemieckiej, zaczyna mieć odzwierciedlenie w polskiej gospodarce.
 • Wynajem na minuty przyspiesza zmieniając polską motoryzację

  W Polsce szybko rozwija się wynajem aut na minuty. Dzięki carsharingowi będzie też łatwiej wprowadzić na polskie drogi samochody elektryczne. Car sharing to alternatywa dla drugiego auta w domu lub zamawiania taksówki.
 • Podatek VAT: przez 15 lat największe emocje są związane z opodatkowaniem samochodów

  1 maja 2004 r. Polska została członkiem Unii Europejskiej. Tego samego dnia zaczęła obowiązywać ustawa dostosowująca polskie prawodawstwo w zakresie VAT do prawa unijnego. Przez 15 lat najwięcej emocji wzbudziły zasady opodatkowania samochodów.
 • Najgorszy rok w motoryzacji od kilkudziesięciu lat

  Sprzedaż samochodów spada w dramatycznym tempie. Tylko w tym roku może w Polsce sięgnąć zaledwie 260 tys. sztuk. - To jest chyba jeden z najgorszych, jeżeli nie najgorszy moment przed branżą motoryzacyjną i europejską, i w Polsce od kilkudziesięciu lat – uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Apeluje do rządu, by ten podjął odpowiednie kroki.