branża IT

Artykuły - Branża IT (98)

 • Cyfryzacja przyspieszyła, ale działy IT niepewne skutków szybkich wdrożeń

  Cyfryzacja przyspieszyła, ale działy IT niepewne skutków szybkich wdrożeń

  Co nagle, to po diable - to prawdopodobnie najczęściej powtarzane dzisiaj powiedzenie wśród informatyków na całym świecie. Przynajmniej do takiego wniosku prowadzi najnowszy raport firmy AppDynamics. Wynika z niego, że trzech na czterech specjalistów IT obawia się, czy wdrażane naprędce w trakcie pandemii rozwiązania IT wytrzymają próbę czasu.
 • Biznes po pandemii chce zarobić na psychiatrii. Pierwsza w kolejce stoi branża nowych technologii

  Biznes po pandemii chce zarobić na psychiatrii. Pierwsza w kolejce stoi branża nowych technologii

  W ciągu najbliższych dwóch lat przychody firm, które tworzą rozwiązania technologiczne w obszarze psychiatrii i psychoterapii, mogą wzrosnąć nawet kilkusetkrotnie. Tak przewidują eksperci z branży IT, bo obecna izolacja społeczna i nadchodzący kryzys gospodarczy zwiększają zapotrzebowanie na korzystanie ze zdalnych terapii.
 • Wynagrodzenia w IT. Nawet programiści tracą pracę, ale ich zarobki wciąż rosną

  Wynagrodzenia w IT. Nawet programiści tracą pracę, ale ich zarobki wciąż rosną

  Epidemia koronawirusa sprawiła, że nawet programiści w Polsce tracą pracę - informuje serwis No Fluff Jobs. Kryzys nie odcisnął się jednak jeszcze na ich zarobkach. W marcu mediana wynagrodzeń w te branży wynosiła 14,8 tys. zł netto na umowach B2B oraz ponad 11,3 tys. zł na umowie o pracę.
 • Które certyfikaty IT opłaca się posiadać?

  Które certyfikaty IT opłaca się posiadać?

  Na temat certyfikatów IT spotkać można różne opinie. Na pewno stanowią one potwierdzenie posiadanej wiedzy, co jest pomocne przy awansie na kolejne szczeble kariery czy przy szukaniu nowej pracy. Z drugiej strony osoby z branży często wskazują, że posiadanie przysłowiowego "papierka" nie zawsze świadczy o wyższych kwalifikacjach. Wskazują one, że rosnąca popularność certyfikatów deprecjonuje ich znaczenie, a "więcej" nie zawsze znaczy "lepiej". Czy warto więc podjąć trud ich zdobycia? Opierając się na trzech różnych badaniach wynagrodzeń, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
 • Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Płace w IT biją kolejne rekordy, ale są i wyzwania w rekrutacji

  Praca w IT to od kilku lat jedna z najlepiej opłacanych branż. Płace w tym sektorze rynku pracy zyskują na atrakcyjności, a jak wynika z nowego raportu Grafton Recruitment & QiBit, na żadnym ze 130 analizowanych stanowisk nie odnotowano spadku płac w porównaniu do ubiegłego roku.
 • Na rynku brakuje informatyków, ale ogłoszeń o pracę nie przybywa

  Na rynku brakuje informatyków, ale ogłoszeń o pracę nie przybywa

  Według danych szacunkowych, w Polsce brakuje ponad 50 tys. specjalistów z branży IT. Serwisy rekrutacyjne informują, że w ciągu roku liczba publikowanych ofert utrzymała się na podobnym poziomie lub nieznacznie spadła.
 • Polska nie ma co liczyć na ukraińskich informatyków, mimo że u nich jest poważny kryzys

  Polska nie ma co liczyć na ukraińskich informatyków, mimo że u nich jest poważny kryzys

  Z obserwacji ukraińskiego eksperta wynika, że klimat świadczenia usług IT w Polsce jest dużo lepszy niż w jego kraju. Jednak kultura wytwarzania bezawaryjnego oprogramowania i dostęp do dobrze płatnych zleceń pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tamtejsi specjaliści nie bardzo garną się do pracy w naszych firmach. Nawet gdy do nas przybywają, to oprócz stałego etatu, który gwarantuje im legalny pobyt na terenie UE, szybko szukają bardziej dochodowych zleceń, ale już poza granicami Polski.
 • Branża IT nie zwalnia tempa. Ofert przybywa, a zarobki coraz wyższe

  Branża IT nie zwalnia tempa. Ofert przybywa, a zarobki coraz wyższe

  Rośnie popyt na specjalistów IT, a ich zarobki są coraz wyższe. Dotyczy to zarówno początkujących programistów, jak i specjalistów biegle posługujących się najbardziej popularnymi językami oprogramowania.
 • Małych firm nie stać na zatrudnienie programistów, więc stawiają na outsourcing

  Małych firm nie stać na zatrudnienie programistów, więc stawiają na outsourcing

  W naszym kraju brakuje około 50 tys. specjalistów IT. Wielu małych firm nie stać na zatrudnienie programisty, dlatego zlecają realizację konkretnych zadań podmiotom zewnętrznym. Serwis Oferteo.pl sprawdził, jakich usług dotyczy to najczęściej.
 • Najbardziej pożądani specjaliści IT w Polsce oraz ich wynagrodzenia

  Najbardziej pożądani specjaliści IT w Polsce oraz ich wynagrodzenia

  W branży IT niepodzielnie panuje rynek pracownika, programiści są rozchwytywani, a skrzynki pocztowe specjalistów od cyberbezpieczeństwa zapełnione są atrakcyjnymi ofertami pracy. Firma rekrutacyjna Michael Page, w ramach swojego cyklu #Trendwatch, sprawdziła, jak polski sektor IT wygląda na tle światowych trendów, dokąd zmierza oraz w jaki sposób zmiany te wpłyną na sytuację pracowników i ich wynagrodzenie.

Filmy - Branża IT (13)

 • Różnice w stawkach w branży IT powoli zanikają

  Nie ma już znaczących dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniem w Warszawie, Trójmieście a Poznaniu czy Wrocławiu. Jest to związane z dużą mobilnością samych kandydatów. Mają oni możliwość wyboru między projektami w różnych miejscach.
 • W branży IT brakuje pracowników. Uczelnie muszą zwiększyć ilość kierunków i unowocześnić program

  W sektorze IT brakuje pracowników. Powodem tego są nie tylko niższe zarobki w stosunku do oferowanych za granicą, choćby na Ukrainie, ale też niedostosowany do potrzeb rynku zakres edukacji. Szansą na zmianę może być nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami i biznesem. Od dziesięciu lat sektor informatyczny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie rozwija się bardzo dynamicznie. W związku z tym pojawił się duży deficyt specjalistów z tej dziedziny. Ocenia się, że już teraz brakuje na polskim rynku około 30 tysięcy pracowników, a na europejskim blisko 200 tysięcy. Jednak, jak zauważa Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, trudno jest przewidzieć zmiany w zatrudnieniu w sektorze IT. Wynika to z faktu, że praktycznie w każdej branży istnieje zapotrzebowanie na informatyków i programistów.
 • Branżę IT czeka dekada dynamicznego wzrostu internetu rzeczy

  Miliardy urządzeń codziennego użytku połączonych do sieci – od samochodów po pralki czy centralne ogrzewanie – to nie wizja przyszłości, lecz rzeczywistość najbardziej dynamicznie rozwijającej się części sektora ICT, czyli internetu rzeczy. Taki stan powinien się utrzymać przez całą dekadę, a tempo rozwoju być może jeszcze wzrośnie, gdy korzyści biznesowe staną się bardziej widoczne. Internet of Things (IoT), czyli internet rzeczy to koncepcja, wedle której przedmioty codziennego użytku mogą nie tylko gromadzić, lecz także przetwarzać lub wymieniać dane w sieci. Jak wynika z raportu analityków amerykańskiej firmy doradczej Gartner, do końca 2016 roku w ramach internetu rzeczy podłączonych będzie 6,4 miliarda urządzeń, co oznacza wzrost o 30 proc. w ciągu roku. Szacuje się, że tylko w tym roku każdego dnia do sieci podłączanych będzie około 5,5 mln różnego rodzaju nowych przedmiotów codziennego użytku. Za cztery lata liczba aktywnych urządzeń podłączonych w ramach globalnej sieci IoT wzrośnie do 20,8 miliarda. Według różnych analiz do tego czasu wartość całego roku dawno przekroczy barierę biliona dolarów. Na świecie idea ta jest już określona mianem teleinformatycznej rewolucji.
 • Brakuje 50 tys. specjalistów z branży IT

  Do końca dekady w całej Unii Europejskiej brakować będzie około 800 tys. specjalistów z sektora IT. Problem dotyczy także Polski. Niedobór informatyków w naszym kraju sięga 50 tys. osób, a deficyt rośnie co roku o kolejne 3-5 procent. Luka wynika z szybkich zmian technologicznych oraz malejącej liczby absolwentów kierunków informatycznych. Rozwiązaniem może być zacieśnienie współpracy między środowiskiem naukowym a biznesem. Dzięki temu osoby trafiające na rynek pracy będą dużo lepiej przygotowane do stawianych im wymagań. – W Unii Europejskiej szacuje się, że do 2020 roku brakować będzie około 800 tys. specjalistów z branży IT. Dziś w Polsce – według badań renomowanych agencji – brakuje około 50 tys. osób – mówi Witold Rogowski, dyrektor zarządzający Accenture Delivery Center w Polsce. Ekspert ocenia jednak, że rzeczywiste braki wśród specjalistów z branży IT mogą być wyższe. Szacunki na kolejne lata zakładają, że różnica między popytem na pracowników w branży informatycznej a ich podażą będzie rosnąć o kolejne 3-5 procent rocznie.