branża budowlana

Synonimy:
budowlanka,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Branża budowlana (122)

 • Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  Czy wciąż opłaca się pracować w budownictwie?

  W 2019 roku, w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 9854 osób pracujących w budownictwie, z czego jedynie 36 proc. stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń w tej branży wyniosła 5000 zł brutto.
 • GUS: Dynamika produkcji budowlano-montażowej

  GUS: Dynamika produkcji budowlano-montażowej

  Jak podał podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w marcu 2020 r. wzrosła o 3,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 25,0 proc. Natomiast, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu spadła o 20,9 proc. rdr
 • Echo Investment ma przedwstępne umowy zakupu nieruchomości od Tesco za minimum 42,5 mln euro

  Echo Investment ma przedwstępne umowy zakupu nieruchomości od Tesco za minimum 42,5 mln euro

  Spółki z grupy Echo Investment podpisały przedwstępne umowy zakupu zabudowanych nieruchomości w Poznaniu, Łodzi i Krakowie za łączną cenę co najmniej 42,5 mln euro netto - podała spółka w komunikacie. Umowy zostały zawarte ze spółkami z grupy Tesco.
 • Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 273 mieszkań w dwóch warszawskich projektach

  Grupa Murapol rozpoczęła oferowanie 273 mieszkań w dwóch warszawskich projektach

  Portfolio stołecznych inwestycji Grupy Murapol zostało powiększone o nowe przedsięwzięcie deweloperskie, które powstanie w dzielnicy Ursus - Murapol Dzieci Warszawy. Oferta mieszkań wprowadzonych do przedsprzedaży w tej inwestycji obejmuje 124 lokale. Do oferty trafiła także kolejna pula - 149 mieszkań w inwestycji Murapol Osiedle Natura, powstającej na warszawskiej Białołęce.
 • Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Obserwatorzy rynku twierdzą, że firmy budowlane znalazły sposób na uniknięcie mechanizmu podzielonej płatności. Przedsiębiorcy zaczną wystawiać faktury w euro. Jak komentuje Ministerstwo Finansów, nie będzie to próbą obejścia przepisów, jeżeli prawidłowe będzie opodatkowanie danej transakcji, na zasadzie importu usług. Eksperci jednak ostrzegają, że koszty przeniesienia działalności za granicę będą nieuzasadnione wobec skutków, jakie rodzi MPP. Zmiana rezydencji podatkowej może również zaszkodzić spółce, która nigdy nie funkcjonowała w innych realiach. Ponadto większość kontrahentów raczej nie podejmie ryzyka kursowego, bo byłoby to obarczone zbyt dużą niepewnością.
 • Branżę budowlaną czeka kryzys? Eksperci nie mają wątpliwości

  Branżę budowlaną czeka kryzys? Eksperci nie mają wątpliwości

  Chociaż ostatnio spadła liczba niewypłacalnych firm budowlanych, eksperci ostrzegają, że branżę mogą czekać kłopoty. Budowlanka zmaga się z rosnącym zadłużeniem, brakiem pracowników i zatorami w płatnościach. To powoduje, że jesienią może nas czekać fala upadłości firm, jeśli w porę nie zareagują.
 • W Niemczech brakuje pracowników budowlanych

  ​Branża budowlana w Niemczech przeżywa rozkwit, ale wiele firm z trudem radzi sobie z zamówieniami. Mają tylko jeden problem: brakuje im ludzi. Pracowników jest mało, a młode pokolenie niechętnie widzi swoją przyszłość na budowie.
 • Czy ekipie remontowej wciąż opłaca się pracować na Zachodzie? Porównujemy zarobki

  Czy ekipie remontowej wciąż opłaca się pracować na Zachodzie? Porównujemy zarobki

  Ostatnie lata przyniosły realną poprawę sytuacji na krajowym rynku pracy. Stale zmniejszające się bezrobocie oraz sukcesywny wzrost pensji dotknęły także branżę budowlaną. W tym przypadku warto zadać sobie pytanie, czy budowlańcom nadal opłaca się wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy? Jakie pensje czekają na nich w zachodniej Europie i czy rosnące wynagrodzenia są w stanie zatrzymać ich w rodzinnym kraju?
 • Zarobki w branży budowlanej w 2018 r.

  Zarobki w branży budowlanej w 2018 r.

  W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział ponad 9000 pracowników z branży budowlanej. Około 60 proc. badanych stanowili mężczyźni. Mediana miesięcznych zarobków w tej branży wyniosła 4684 zł brutto miesięcznie, co daje kwotę wyższą o niecałe 200 zł od mediany OBW, która w 2018 roku wyniosła 4500 zł. 25 proc. najwyżej wynagradzanych pracowników otrzymywało zarobki nie niższe niż 7000 zł, a 25 proc. najniżej opłacanych pracowników zarabiało nie więcej niż 3500 zł.
 • Tyle zarabiają prezesi spółek budowlanych w Polsce. Zobacz ranking

  Tyle zarabiają prezesi spółek budowlanych w Polsce. Zobacz ranking

  Polski rynek budowlany znajduje się w szczytowym momencie koniunktury, którą napędza rozpędzony front robót na drogowych, kolejowych, mieszkaniowych i przemysłowych placach budowy. Jak zarabiają szefowie firm, które realizują warte łącznie dziesiątki miliardów złotych inwestycje? Odpowiedź na to pytanie daje ranking płac prezesów spółek budowlanych, który po raz kolejny przygotował portal WNP.PL.

Filmy - Branża budowlana (27)

 • Nowy split payment dla firm budowlanych

  Już od początku listopada firmy świadczące usługi budowlane muszą dostosować się do nowego systemu podzielonej płatności split payment.
 • Wzrost płacy minimalnej spowoduje największe podwyżki wynagrodzeń w budownictwie

  Wzrost płacy minimalnej będzie powodował zmniejszenie zatrudnienia i zwiększenie inflacji, ale w ograniczonym stopniu. Przede wszystkim wzrosną średnie wynagrodzenia, bo firmy podniosą płace dość dobrze zarabiających. Kilka tygodni temu PiS zapowiedział, że płaca minimalna zostanie podniesiona do 3 tys. zł. brutto na koniec 2020 r. i 4 tys. zł na koniec 2023 r. Oznacza to jej silny wzrost, o 78% z obecnego poziomu równego 2250 zł, w horyzoncie 5 lat. Taka polityka niesie za sobą poważne implikacje m.in. dla poziomu wynagrodzeń ogółem, zatrudnienia i poziomu cen.
 • Europejska branża budowlana zmaga się z brakiem pracowników i rosnącymi kosztami

  Problemy branży budowlanej można rozwiązać tylko na drodze dialogu pomiędzy stroną publiczną a prywatną – zarówno wykonawców, jak i inwestorów. Należy zdać sobie sprawę z sytuacji, w jakiej obecnie jesteśmy. Chodzi o brak zasobów, kumulację projektów czy inflację kosztów.
 • Branża budowlana zmaga się z coraz większymi problemami

  Branża budowlana znajduje się obecnie w okresie dużego wzrostu. Obserwujemy bardzo dużą kumulację inwestycji infrastrukturalnych – drogowych, kolejowych i portowych. Widać wzmożoną aktywność samorządów w tym zakresie. Dobra koniunktura ma miejsce także na rynku inwestycji prywatnych – komercyjnych i przemysłowych, również mieszkaniowych.