Fakty - Boże Narodzenie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Boże Narodzenie (Film (2005)[Joyeux Noël] Reż.Christian Carion) ,

Artykuły - Boże Narodzenie (83)

 • Świąteczna opowieść z Kancelarii Premiera

  Świąteczna opowieść z Kancelarii Premiera

  Z okazji Bożego Narodzenia Kancelaria Premiera opublikowała okolicznościowy spot. W imieniu Rady Ministrów życzenia świąteczne złożyła premier Beata Szydło.
 • Patriarcha Cyryl odprawił mszę z okazji Bożego Narodzenia

  Patriarcha Cyryl odprawił mszę z okazji Bożego Narodzenia

  Ponad 5 tys. wiernych uczestniczyło we mszy z okazji Bożego Narodzenia, odprawionej w nocy z wtorku na środę przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.
 • Święta Bożego Narodzenia stają się "Winterfestem"

  Coraz więcej brytyjskich władz samorządowych, urzędów i instytucji publicznego pomija lub pomniejsza religijny aspekt świąt Bożego Narodzenia, odchodząc nawet od tradycyjnej nazwy "Christmas" na rzecz neutralnej "Winterfest" - czyli Zimowe Święto.
 • Papież: Fałszywa wizja bajkowego i przesłodzonego Bożego Narodzenia

  Papież: Fałszywa wizja bajkowego i przesłodzonego Bożego Narodzenia

  Papież Franciszek powiedział dziś, że wizja Bożego Narodzenia - "bajkowego i przesłodzonego" - jest fałszywa i niezgodna z Ewangelią. Jak dodał, świadczy o tym to, że drugi dzień Świąt to uroczystość pierwszego męczennika Kościoła, świętego Szczepana.
 • Boże Narodzenie. Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich

  Boże Narodzenie. Jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich

  Boże Narodzenie to - według teologów - najważniejsze po Wielkanocy święto w całym roku liturgicznym. Jest to święto chrześcijańskie, które zostało wprowadzone dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Obchodzono je od IV wieku, najwcześniej w Rzymie.
 • USA: Merry Christmas czy Happy Holidays?

  USA: Merry Christmas czy Happy Holidays?

  Nie wszystkim w USA podoba się, że tradycyjne bożonarodzeniowe życzenia "Merry Christmas" są często zastępowane neutralnym "Happy Holidays", czyli po prostu "Wesołych Świąt". Teksas przyjął ustawę, która chroni bożonarodzeniowe symbole w szkołach publicznych.
 • Te narodziny naprawdę zmieniły świat

  Te narodziny naprawdę zmieniły świat

  Czy Jezus jest postacią historyczną? Czy to możliwe, że przyszedł na świat w październiku? Czy zachowała się do dziś choćby jedna relikwia Bożego narodzenia? Wiele jest pytań związanych z pojawieniem się Jezusa Chrystusa. Aleksandra Polewska w książce "Narodziny, które zmieniły świat" pokazuje Boże Narodzenie w świetle niezwykłych odkryć, dokumentów Kościoła i mistycznych objawień, próbując zrekonstruować historię najbardziej niezwykłych narodzin w dziejach naszej cywilizacji.
 • Niechrześcijanie też obchodzą w USA Boże Narodzenie

  Niechrześcijanie też obchodzą w USA Boże Narodzenie

  Dziewięciu na 10 Amerykanów obchodzi Boże Narodzenie, a trzy czwarte twierdzi, że wierzy w narodzenie Jezusa z Maryi Dziewicy - wynika z sondażu Pew Research Center. Badanie wskazuje, że święta obchodzą w USA też ateiści oraz większość buddystów i hinduistów.
 • Wigilijna kapusta i miód miały znaczenie "magiczne"

  Wigilijna kapusta i miód miały znaczenie "magiczne"

  Miód i kapusta, które od stuleci jadane są obowiązkowo podczas wigilijnej wieczerzy, w tradycji ludowej Podkarpacia miały zapewnić dobrobyt, urodzaj i zdrowie; mak miał pomóc w łączności ze światem umarłych.
 • Sondaż IBOR: Prawie każdy z nas obchodzi święta Bożego Narodzenia

  Sondaż IBOR: Prawie każdy z nas obchodzi święta Bożego Narodzenia

  Wszyscy obchodzimy Boże Narodzenie. To najbardziej rodzinne ze świąt – wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii RMF. Co chcielibyśmy w tym roku znaleźć pod choinką? Prawie połowa z nas twierdzi, że nie wie. Pozostali na liście marzeń umieścili zdrowie, szczęście, miłość i spokój (13 proc.). Na drugim miejscu wymarzonych świątecznych podarków znalazł się samochód (10 proc.). Na organizację świąt najczęściej wydamy od 200 do 500 zł.