Bośnia i Hercegowina

Artykuły - Bośnia i Hercegowina (59)

 • Bośnia i Hercegowina. Pięć miejsc, dla których warto ją odwiedzić

  Bośnia i Hercegowina. Pięć miejsc, dla których warto ją odwiedzić

  Wciąż nieodkryta i niezadeptana przez turystów, mniej popularna niż inne państwa bałkańskie, leżąca na styku trzech kultur - Bośnia i Hercegowina. Podpowiadamy, co zwiedzić w "kraju w kształcie serca".
 • Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina. 3 powody, dla których warto je odwiedzić

  Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina. 3 powody, dla których warto je odwiedzić

  ​Polacy zakochali się w Bałkanach wiele lat temu. Nic w tym dziwnego, w końcu nigdzie indziej na świecie nie spotykamy się z taką uprzejmością i gościnnością, jak na południu Europy. Ale powodów polsko-bałkańskiej miłości jest znacznie więcej - zachwycamy się przede wszystkim niezwykłą przyrodą, rozległymi plażami, wybitną, charakterystyczną wyłącznie dla tego regionu kuchnią, urokiem malowniczych miasteczek i niezwykłym, biesiadnym stylem życia ich mieszkańców.
 • Referendum zagrożeniem dla stabilizacji na Bałkanach?

  Referendum zagrożeniem dla stabilizacji na Bałkanach?

  Mieszkańcy Republiki Serbskiej, jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny, zagłosują dziś w referendum, w którym odpowiedzą na pytanie, czy 9 stycznia ma zostać oficjalnym Dniem Państwowości tej części kraju. Tego dnia w 1992 roku bośniaccy Serbowie ogłosili powstanie niepodległej Republiki Serbskiej wewnątrz Bośni i Hercegowiny, pozostającej wówczas formalnie częścią składową Jugosławii.
 • Bośnia i Hercegowina od lipca bez publicznej telewizji

  Bośnia i Hercegowina od lipca bez publicznej telewizji

  Kierownictwo publicznego nadawcy Bośni i Hercegowiny, BHRT, zdecydowało, że z powodu zadłużenia stacja 30 czerwca przestanie nadawać - poinformowały we wtorek media w Sarajewie. Tym samym BiH zostanie pierwszym w Europie krajem bez publicznej telewizji.
 • Abonament rtv z telefonem się nie sprawdził

  Abonament rtv z telefonem się nie sprawdził

  Bośniacko-hercegowiński nadawca publiczny BHRT zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, które mogą doprowadzić do zaprzestania nadawania. Szef BHRT, Belmin Karamehmedovic, powiedział, że sytuacja nadawcy jest krytyczna. - Nie stać nas na opłaty za prąd i gaz, nie wspominając już o 5 mln euro, które powinnyśmy zapłacić Europejskiej Unii Nadawców - przyznał.
 • Baraż o Euro 2016. Irlandia pokonała Bośnię i Hercegowinę 2-0 i awansowała na ME

  Baraż o Euro 2016. Irlandia pokonała Bośnię i Hercegowinę 2-0 i awansowała na ME

  Reprezentacja Irlandii pokonała Bośnię i Hercegowinę 2-0 w rewanżowym meczu barażowym i awansowała na Euro 2016. W pierwszym spotkaniu padł remis 1-1.
 • Zvjezdan Misimović zakończył karierę w reprezentacji

  Zvjezdan Misimović zakończył karierę w reprezentacji

  Zvjezdan Misimović już nie zagra w kadrze Bośni i Hercegowiny. 32-latek grał m.in.: w Bayernie Monachium i VfL Wolfsburg.
 • Ukrinform: Bośniacy chcą sądzić przywódcę rosyjskich separatystów

  Ukrinform: Bośniacy chcą sądzić przywódcę rosyjskich separatystów

  Bośniacy chcą sądzić Igora "Striełkowa" Girkina, lidera rosyjskich separatystów w Doniecku za zbrodnie wojenne popełnione na terenie Bośni w latach dziewięćdziesiątych - podaje agencja Ukrinform powołując się na wypowiedź historyka wojny w Bośni i Hercegowinie Aziza Tafro.
 • MŚ 2014: Lionel Messi skomentował mecz z Bośnią i Hercegowiną

  MŚ 2014: Lionel Messi skomentował mecz z Bośnią i Hercegowiną

  - Zwłaszcza w pierwszej połowie wiele brakowało w naszej grze. Druga była lepsza - ocenił Lionel Messi, kapitan reprezentacji Argentyny po zwycięstwie z Bośnią i Hercegowiną 2-1 w pierwszym meczu na mundialu w Brazylii.
 • MŚ 2014 - Argentyna z Messim na czele wkracza do akcji

  MŚ 2014 - Argentyna z Messim na czele wkracza do akcji

  Do walki o pierwsze punkty na mistrzostwach świata w Brazylii przystępuje Argentyna z Leo Messim na czele. Choć akurat ten ostatni strzela zawsze i wszędzie, tylko nie na mundialu.

Filmy - Bośnia i Hercegowina (9)

 • Wzrasta zagrożenie ze strony islamistów na Bałkanach

  Bośnia i Hercegowina to jeden z najbiedniejszych krajów Europy. Niestabilne struktury społeczno-państwowe stanowią tam podatny grunt na tworzenie się radykalnych wspólnot. W północno-wschodniej części Bośni, wokół przemysłowego miasta Tuzla, władzę przejęli radykalni salafici, którzy bezwzględnie walczą o anonimowość. Dziennikarze nie mają tu wstępu, a mieszkańców podejrzewa się o szkolenie do walki przyszłych bojowników Państwa Islamskiego.
 • Unia Europejska znów się powiększy?

  Turcja, Czarnogóra, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia, Albania, Islandia - te kraje tworzą obecnie listę oficjalnych kandydatów do UE. O zjednoczeniu ze wspólną Europą marzą też Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, którego szanse na członkostwo pozostaję jednak iluzoryczne. Przeciwnicy dalszego rozszerzania UE są zdania, że proces ten musi mieć swoje granice. Także Jean-Claude Juncker, nowo wybrany szef Komisji Europejskiej, zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat nie przewiduje włączenie do Wspólnoty kolejnych państw. Czy osłabiona kryzysem finansowym UE byłaby w stanie poradzić sobie z kolejnym integracyjnym wyzwaniem?
 • Drużyny MŚ 2014: Bośnia-Hercegowina

  Reprezentacja Bośni-Hercegowiny we wspaniałym stylu przebyła eliminacje do mundialu w Brazylii, wygrywając aż osiem z dziesięciu spotkań. Po drodze zanotowała jeden remis – i jedną porażkę. Defensywa trwała na swoich pozycjach niczym skała, pozwalając przeciwnikom sforsować się zaledwie 6 razy. Również dorobek bramkowy Bośni-Hercegowiny z eliminacji jest imponujący – liczy aż 30 goli. To czwarty wynik w strefie UEFA. Czy ta drużyna może sprawić niespodziankę w Brazylii?
 • Drużyny MŚ 2014: Bośnia i Hercegowina

  Reprezentacja Bośni i Hercegowiny we wspaniałym stylu przebyła eliminacje do mundialu w Brazylii, wygrywając aż osiem z dziesięciu spotkań. Po drodze zanotowała jeden remis – i jedną porażkę. Defensywa trwała na swoich pozycjach niczym skała, pozwalając przeciwnikom sforsować się zaledwie 6 razy. Również dorobek bramkowy Bośni i Hercegowiny z eliminacji jest imponujący – liczy aż 30 goli. To czwarty wynik w strefie UEFA. Czy ta drużyna może sprawić niespodziankę w Brazylii?