bośnia

Artykuły - Bośnia (56)

 • Bośnia: Spokój po trzech dniach gwałtownych protestów

  Bośnia: Spokój po trzech dniach gwałtownych protestów

  W Bośni i Hercegowinie, gdzie przez trzy dni trwały gwałtowne protesty przeciw bezrobociu, biedzie i bezczynności władz, w sobotę panował spokój. W Bihaciu, Konjiciu i Sarajewie odbyły się kilkusetosobowe zgromadzenia, które przebiegły bez żadnych incydentów.
 • ​Bośnia: Rozruchy przeciwko nędzy i bezrobociu ogarniają cały kraj

  ​Bośnia: Rozruchy przeciwko nędzy i bezrobociu ogarniają cały kraj

  Protesty i rozruchy przeciwko skutkom rabunkowej prywatyzacji, zamykaniu fabryk i korupcji, które we wtorek zaczęły się w Tuzli, ogarnęły w piątek 33 miasta Bośni i Hercegowiny, w tym Sarajewo, Bihać i Zenicę. To ruch bez precedensu na obszarze b. Jugosławii.
 • ​Płoną budynki rządowe w Bośni

  ​Płoną budynki rządowe w Bośni

  W Tuzli na północy Bośni, gdzie dziś trwają trzeci dzień protesty przeciw bezrobociu i bezczynności władz, demonstranci podpalili budynek władz lokalnych. Grupa młodzieży zaczęła plądrować budynek. Kilkaset osób demonstrowało również w Sarajewie.
 • Bośnia: Drugi dzień protestów, dziesiątki rannych w Tuzli

  Bośnia: Drugi dzień protestów, dziesiątki rannych w Tuzli

  Około 45 osób, w tym 30 policjantów, zostało rannych w Tuzli na północy Bośni w drugim dniu protestów przeciwko bezrobociu i bezczynności władz. Demonstracje, których uczestnicy zarzucali władzom wyprzedaż majątku, trwały też w Sarajewie, Zenicy i Bihaciu.
 • Serbia: Nikolic przeprasza za Srebrenicę

  Serbia: Nikolic przeprasza za Srebrenicę

  Prezydent Serbii Tomislav Nikolić przeprosił za zbrodnię popełnioną w Srebrenicy w lipcu 1995 r., uznaną przez społeczność międzynarodową za ludobójstwo - wynika z wywiadu, który ma być nadany 7 maja w państwowej telewizji Bośni i Hercegowiny (BiH).
 • Po znalezieniu samorodka mieszkańców ogarnęła gorączka złota

  Istny najazd poszukiwaczy złota przeżywa niewielka wioska Strigova na północy Bośni i Hercegowiny, gdzie niedawno na brzegu lokalnego potoku znaleziono złoty samorodek; do wioski spieszą liczni chętni do spróbowania szczęścia - pisze w środę ITAR-TASS.
 • Bośnia i Hercegowina: Najwyższy stopień alarmu przed upałami

  Bośnia i Hercegowina: Najwyższy stopień alarmu przed upałami

  Władze Bośni i Hercegowiny ogłosiły w czwartek w całym kraju najwyższy stopień alarmu przed upałami z powodu ekstremalnych temperatur. Tegoroczne lato jest najcieplejsze od co najmniej 120 lat - podał krajowy instytut meteorologiczny.
 • Ojczym znęcał się przez lata nad niemiecką nieletnią pasierbicą

  Ojczym znęcał się przez lata nad niemiecką nieletnią pasierbicą

  Wywieziona przez matkę do Bośni niemiecka nastolatka traktowana była przez swego ojczyma jak niewolnica. Gehenna wykorzystywanej w nieludzki sposób pasierbicy trwała osiem lat - podała w niedzielę agencja dpa. Policja znalazła ją dziesięć dni temu w lesie.
 • Wyniki losowania 3. rundy eliminacji LE

  Aris Saloniki będzie przeciwnikiem Jagiellonii Białystok w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej. Potencjalnych rywali poznali również piłkarze Ruchu Chorzów i Wisły Kraków. Losowanie par odbyło się w piątek w szwajcarskim Nyonie.
 • Wisła w Szawlach, a Ruch na Malcie walczą o Ligę Europejską

  Ruch Chorzów zmierzy się z Valetta FC (Malta), a Wisła Kraków z FC Szawle (Litwa) w drugiej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Europejskiej. Pierwsze mecze odbędą się w czwartek, 15 lipca, a polskie zespoły zagrają na wyjazdach. Rewanże tydzień później.

Filmy - Bośnia (4)

 • Odchodzi ostatnia generacja „dziewczynek z krzyżami”

  Te symbole miały chronić przed przymusowym przechodzeniem na islam. Dziś ta chrześcijańska tradycja odchodzi w Bośni do lamusa.
 • Ukrył się pod zwłokami aby uniknąć masakry. Do dziś nie może się otrząsnąć

  W Srebrenicy, w lipcu 1995 r. doszło do ludobójstwa muzułmańskiej ludności enklawy. W masakrze zginęło około 8000 mężczyzn i chłopców. Po 20 latach wciąż widać zniszczenia wojenne. Niektóre rodziny dopiero teraz mogą pochować swoich bliskich, na cmentarzach które pokrywają całe doliny.
 • Powodziowy kataklizm na Bałkanach

  Serbię, Bośnię i Chorwację nawiedziły największe od ponad 100 lat powodzie. Pół miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Wiadomo już o około 40 ofiarach śmiertelnych - ale liczba ta zapewne wzrośnie, ponieważ obecnie wiele osób uważa się za zaginione. Kiedy wody opadną, służby rozpoczną poszukiwania ciał. Rekordowe opady sprawiły, że niebezpiecznie wzrósł poziom wody w Dunaju, drugiej co do długości rzeki w Europie. Władze w leżących nad nią miejscowościach cały czas monitorują sytuację. Na szczęście jest duża szansa, że potężna rzeka oszczędzi już i tak mocno spustoszony przez żywioł region. Niestety, to jedyna pociecha. Zniszczenia na Bałkanach są ogromne.
 • Tajemniczy lej w ziemi. "To zapowiedź końca świata"

  Pojawił się znienacka - i pochłonął wszystko, co znajdowało się w pobliżu: drzewa, wodę z sadzawki i żyjące w niej ryby... Maleńką wioskę Sanica w Bośni nawiedziło niecodzienne zjawisko geologiczne. I chociaż wezwany na miejsce ekspert robił, co mógł, by uspokoić jej mieszkańców, oni wiedzą swoje. Są tacy, którzy przed katastrofą widzieli stąpające po powierzchni wody duchy zmarłych. Inni dopatrują się w niej zapowiedzi końca świata...