borelioza

Artykuły - Borelioza (31)

Filmy - Borelioza (5)

 • Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?

  Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W Polsce boreliozę diagnozuje się u tysięcy osób, a niestety nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.
 • Ten jeden może cię zarazić. Jak go odstraszyć?

  Wiosenne spacery, na które tak długo czekaliśmy, mają niestety jedną poważną wadę – czyhające wśród zieleni kleszcze. W ubiegłym roku w Polsce boreliozę zdiagnozowano u ponad 20 tys. osób, a nie ma na nią szczepionki. Trwają dopiero prace nad nią. Natomiast można zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Żaden preparat, czy to syntetyczny, kupiony w aptece, czy wykonany w domu, nie zabezpieczy nas oczywiście w 100% przed kleszczami, ale na pewno odstraszy wiele z tych pasożytów. A nigdy nie wiadomo, czy akurat właśnie ten jeden, przenoszący boreliozę, nie zrezygnuje z ugryzienia nas dzięki prostemu domowemu sposobowi.
 • Ugryzienie kleszcza grozi nie tylko boreliozą

  Co roku odnotowuje się w Polsce 200–300 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), najczęściej u mężczyzn w średnim wieku. Następstwami tej groźnej choroby mogą być np. zaburzenia pamięci, uszkodzenie nerwów i słuchu, ograniczenie wydolności fizycznej, a nawet śmierć. Na szczęście przeciw KZM istnieje szczepionka. Pierwsze objawy KZM pojawiają się zwykle po 7–14 dniach od ukąszenia przez kleszcza. Przypominają objawy grypowe. Występują bóle głowy, gorączka, nudności i wymioty. Aby zabezpieczyć się przed chorobą, warto się zaszczepić, dotyczy to także dzieci. Przyjęcie szczepionki zaleca się przede wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lesie.
 • Przełom w badaniach chorób odkleszczowych. Wszystko dzięki analizie DNA

  Nawet co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby i tylko wczesna diagnostyka daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia oraz uniknięcie uciążliwych powikłań. Dzięki najnowszym badaniom DNA czas diagnostyki pacjenta po ukąszeniu kleszcza można przyspieszyć nawet dziesięciokrotnie. Dzięki temu lekarz jest w stanie precyzyjnie określić zagrożenie i niezwłocznie rozpocząć właściwą terapię. Choroby przenoszone przez kleszcze wywołują objawy podobne do tych grypowych lub pochodzenia reumatologicznego. Błędna diagnoza znacznie wydłuża czas terapii. Za pomocą badań serologicznych nie można jednak precyzyjnie zdiagnozować obecności mikroorganizmów przenoszonych przez kleszcze, a jedynie liczbę przeciwciał, które nasz organizm produkuje w walce z bakteriami. Z kolei najnowsza metoda pozwala na szybkie i precyzyjne ustalenie obecności w naszym organizmie bakterii i zagrożenia, jakie ze sobą. Wszystko dzięki analizie ich kodu DNA. – Kleszcze przenoszą kilkanaście, nawet kilkadziesiąt groźnych patogenów, które powodują zarówno u nas, jak i u naszych zwierząt groźne, czasami śmiertelne choroby. Są wśród nich m.in. borelioza, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, anaplazmoza, babeszioza, mykoplazmoza oraz wiele innych. I tylko wykonując badanie genetyczne, jesteśmy w stanie je wszystkie zdiagnozować, aby skutecznie i celowo leczyć – mówi Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu Inno-Gene.