bomby

Artykuły - Bomby (250)

Filmy - Bomby (3)

  • "Wydobyliśmy trzy bomby i dwa inne obiekty". Akcja saperów przy plaży w Kołobrzegu

    Trzy bomby lotnicze oraz dwa inne obiekty wydobyli z dna morza przy plaży w Kołobrzegu saperzy. W związku z tą operacją ewakuowano około 2000 osób z obszaru w promieniu dwóch kilometrów od miejsca znalezienia bomb. - Dostaliśmy ulotki o ewakuacji do mieszkania, był komunikat na drzwiach, informacja w telewizji, Wszystko było dobrze wszystko zorganizowane – relacjonował jeden z mieszkańców ewakuowanego osiedla. Ratownik medyczny Remigiusz Jankowski powiedział, że w ewakuację zaangażowane były zaangażowane również służby medyczne, które transportowały osoby nie będące w stanie korzystać z autobusów. - Wydobyliśmy wszystkie obiekty: trzy bomby lotnicze, kotwę betonowo-ceglastą z elementami metalu oraz spłaszczoną oponę ze złomem. Wszystkie bomby, które wyjęliśmy, były w dobrym stanie z zapalnikami, czyli potencjalnie niebezpieczne. Zostały umieszczone na bombowozie i wyjadą z Kołobrzegu – poinformował Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. (TVN24/x-news)
  • Morze Północne to tykająca bomba

    Na dnie Morza Północnego ciągle leży jeszcze dziedzictwo obu wojen światowych: ogromne ilości bomb, torped i min. Jeszcze do niedawna nikt się o to nie martwił. A przecież ten wojenny złom to tykająca bomba. Po wojnie alianci pozbywali się amunicji, wrzucając ją do Bałtyku i Morza Północnego. Od tamtej pory słona woda rozpuszcza metalowe obudowy, dlatego materiały wybuchowe przedostają się do morza. Rzadko kiedy bomby wybuchają samoistnie, ale jest to możliwe, jeśli pod wpływem zmian chemicznych zostanie uruchomiony zapalnik.
  • Chronią ludzkie życie

    W Afganistanie od 2010 r. psy tropiące oczyściły z ładunków wybuchowych obszar o powierzchni przekraczającej 250 tysięcy metrów kwadratowych. Podobnie jak ich opiekunowie, mają jeden cel: chronić ludzkie życie. Silna więź między człowiekiem a zwierzęciem jest tutaj czymś niezbędnym. Psy tropiące i ich opiekunowie uratowali wspólnie setki ludzkich istnień... Bez nich misja NATO w Afganistanie skazana byłaby na niepowodzenie.