Boko Haram

Artykuły - Boko Haram (57)

 • Lider dżihadystów: Wojna właśnie się zaczęła

  Lider dżihadystów: Wojna właśnie się zaczęła

  "Wojna przeciwko Zachodowi właśnie się zaczęła" – tak przywódca Boko Haram zareagował na wybór Donalda Trumpa na kolejnego prezydenta USA – donosi AFP.
 • Atak terrorystów z Boko Haram na wioskę. Zginęło 5 osób

  Atak terrorystów z Boko Haram na wioskę. Zginęło 5 osób

  Grupa uzbrojonych mężczyzn na wielbłądach dokonała w sobotę napadu na wieś Toumour w nigeryjskim regionie Diffa – podała stacja radiowa Anfani. Zginęło 5 osób; są też liczni ranni. Wiele domów spalono. Sprawcami ataku byli prawdopodobnie bojownicy z grupy Boko Haram.
 • Nigeria: Jest wideo z porwanymi uczennicami

  Nigeria: Jest wideo z porwanymi uczennicami

  Z nagrania, opublikowanego w niedzielę w Nigerii i prawdopodobnie pochodzącego od islamistów z Boko Haram, wynika, że część uczennic porwanych przez nich w 2014 r. zginęła w nalotach nigeryjskich sił powietrznych. Jedna z dziewczyn prosi rząd o zgodę na wymianę jeńców.
 • Po dwóch latach uwolniono kolejną uczennicę

  Po dwóch latach uwolniono kolejną uczennicę

  W Nigerii uwolniono kolejną uczennicę uprowadzoną przez Boko Haram w kwietniu 2014 roku z liceum Chibok na północnym wschodzie Nigerii - poinformował w czwartek rzecznik nigeryjskich sił zbrojnych Sani Usman. Oprócz niej uwolniono także 96 innych zakładników.
 • Pierwsza z 219 uczennic porwanych przez Boko Haram odnaleziona

  Pierwsza z 219 uczennic porwanych przez Boko Haram odnaleziona

  W Nigerii odnaleziono pierwszą z 219 uczennic uprowadzonych przez islamistów z Boko Haram w kwietniu 2014 roku z liceum w Chibok na północnym wschodzie Nigerii. 19-letnia dziewczyna jest cała i zdrowa - poinformowała w środę lokalna organizacja pozarządowa.
 • ​Nigeria: 30 śmiertelnych ofiar ataku Boko Haram

  ​Nigeria: 30 śmiertelnych ofiar ataku Boko Haram

  Co najmniej 30 wieśniaków zamordowali w piątek i w sobotę bojówkarze skrajnie islamistycznej organizacji Boko Haram, którzy zaatakowali dwie wioski na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały służby bezpieczeństwa.
 • Nigeria: Ponad 65 osób zginęło w ataku na wioskę

  Nigeria: Ponad 65 osób zginęło w ataku na wioskę

  Kolejne zamachy w Nigerii. W wyniku ataków radykałów islamskich z Boko Haram zginęło co najmniej 65 osób.
 • ​Nigeria: Dziewczynki nie wiedzą, że zostaną wysadzone w powietrze

  ​Nigeria: Dziewczynki nie wiedzą, że zostaną wysadzone w powietrze

  Wiele z młodych dziewcząt wykorzystywanych przez islamskich terrorystów z organizacji Boko Haram do przeprowadzenia samobójczych zamachów najpewniej nie wie, że przenosi ładunki wybuchowe, które zostaną zdetonowane - powiedziała we wtorek ekspertka ONZ.
 • Samobójczy atak w Nigerii. Nie żyje 11 osób

  Co najmniej 11 osób zginęło w samobójczym ataku dokonanym przed dwie kobiety w wiosce Dar, w stanie Adamawa, na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały w niedzielę policja i władze lokalne.
 • ​USA wysyła wojsko do Kamerunu, by pomóc w walce z Boko Haram

  ​USA wysyła wojsko do Kamerunu, by pomóc w walce z Boko Haram

  Amerykański prezydent Barack Obama ogłosił, że USA wyślą 300 żołnierzy do Kamerunu, by pomogli tamtejszym władzom w walce z islamistyczną organizacją Boko Haram. Mają oni wspierać Kameruńczyków działaniami wywiadowczymi i operacjami rozpoznawczymi w regionie.

Filmy - Boko Haram (5)

 • To z tego miasta uprowadzono ponad 200 uczennic

  14 kwietnia miną dwa lata od uprowadzenia ponad 200 uczennic przez islamistów z grupy Boko Haram. Tylko nielicznym udało się wtedy uciec. Pozostałe do tej pory nie zostały odnalezione. Ale rodzice dziewczyn nie tracą nadziei. Nigeryjskie miasto Chibok było świadkiem licznych ataków od czasu porwania, ale oprócz bezpieczeństwa, gniew mieszkańców wzbudza także brak edukacji dla młodzieży. Jak podkreślają, to kolejne zwycięstwo bojówek Boko Haram, którzy są przeciwni kształceniu młodzieży.
 • Najmłodsze ofiary islamistów. Te dzieci uciekły z piekła

  Młodzi uchodźcy z Nigerii, którzy dotarli do obozu UNICEF-u w Czadzie, przeżyli piekło. Każdy z nich uciekał przed islamistami z Boko Haram. O traumatycznych przeżyciach, jakie stały się udziałem tych dzieci, świadczą ich rysunki, zdominowane przez kolor czerwony. Widać na nich zakrwawione twarze i ciała pozbawione głów. Soumaila doskonale pamięta dzień, w którym fanatyczni bojownicy zaatakowali jego wioskę... - Staliśmy przed domem, kiedy nagle pojawili się ludzie z Boko Haram. Podeszli do osób zebranych nad rzeką i tak po prostu je rozstrzelali – wspomina chłopak. Inny mały uciekinier widział, jak jego sąsiad spłonął żywcem. – Zamknęli go w domu i podpalili budynek; nie udało mu się wydostać – mówi cicho. Tak bolesne wspomnienia niełatwo jest wymazać z pamięci, chociaż pracownicy UNICEF-u robią, co mogą. Organizują dla dzieci imprezy sportowe i różnego rodzaju warsztaty. Ale mali uchodźcy bezpowrotnie utracili dziecięcą niewinność. – Nigdy nie zapomnę tego, co widziałem w Nigerii – mówi jeden z nich, Mahamat. Podobnie jak jego rówieśnicy, chce on tylko jednego: wrócić jak najszybciej do domu i odnaleźć swoją rodzinę, z którą rozłączył się w trakcie ucieczki.
 • Dżihad w Afryce. Powstanie kolejne państwo islamskie?!

  Boko Haram to muzułmańska organizacja ekstremistyczna. Jej cel to wskrzeszenie kalifatu na terytoriach leżących nad brzegami jeziora Czad. Od VIII do XIX wieku istniało tam potężne państwo sułtanów, Kanem-Bornu. Współcześni afrykańscy dżihadyści prowadzą swoją świętą wojnę głównie na północy Nigerii, od 2009 r. Mają już na sumieniu kilkanaście tysięcy ofiar. Hasło, pod którym walczą ekstremiści, można streścić następująco: „Wszystko, co zachodnie, jest złe”. Boko Haram sprzeciwia się nowoczesnej edukacji i wychowaniu, a nawet… powszechnemu dostępowi do książek. Dąży do tego, aby we wszystkich stanach Nigerii obowiązywało prawo szariatu. W armii Boko Haram walczy obecnie kilkanaście tysięcy partyzantów. Stolicą proklamowanego przez ekstremistów państwa wyznaniowego – utworzonego na opanowanych przez nich terytoriach – zostało miasto Gwoza w północnonigeryjskim stanie Borno. W połowie listopada 2014 r. bojownicy zdobyli też inne miasta w tej części kraju, położone na obrzeżach stanu Adamawa. Siłom rządowym udało się wprawdzie je odbić, ale w ludziach pozostał strach. Mało kto wierzy, że wojsko będzie w stanie ich obronić. To dlatego lokalni mieszkańcy ochotniczo tworzy oddziały samoobrony. „Śpimy z otwartymi oczami. Nie chcemy żyć w kalifacie” – mówią. Najbardziej boją się katolicy…
 • Piekło chrześcijanek w rękach islamskich ekstremistów

  Boko Haram to islamistyczne ugrupowanie bojówkarskie działające w Nigerii. Ekstremiści domagają się wprowadzenia w całym kraju prawa szariatu, które obecnie obowiązuje tylko w stanach północnych, gdzie przeważają wyznawcy islamu. Radykałowie z Boko Haram od wielu lat prowadzą swoją „świętą wojnę”, jednak w ostatnich kilkunastu miesiącach ich działania się nasiliły. Islamiści atakują wiernych podczas nabożeństw, dokonują pogromów religijnych, uprowadzają kobiety i dzieci. Ci spośród zakładników, którym udało się uciec, opowiadają o prawdziwej gehennie, jaką przeżyli. Kobiety są zmuszane do uczestnictwa w walkach na linii frontu, gwałcone i wbrew swojej woliwydawane za mąż za bojówkarzy. Są także zmuszane do przejścia na islam.