bogactwo

Artykuły - Bogactwo (106)

 • Nasze bogactwo to ponad 2,5 bln zł. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów UE

  Nasze bogactwo to ponad 2,5 bln zł. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów UE

  Aktywa finansowe Polaków przekroczyły w minionym roku 2,5 bln zł - wynika z danych Eurostatu. W porównaniu z końcem 2019 r. zwiększyły się o prawie 270 mld zł.
 • Raport KPMG: Liczba milionerów w Polsce rośnie

  Raport KPMG: Liczba milionerów w Polsce rośnie

  Do ponad 265 tys. wzrosła liczba zamożnych Polaków w 2019 roku, których zarobki przekraczały 20 tys. złotych brutto miesięcznie, a do ponad 69 tys. liczba osób zaliczanych do grupy bogatych, zarabiając powyżej 50 tys. złotych miesięcznie. Praktycznie nie zmieniła się liczba bardzo bogatych Polaków, zarabiających rocznie przynajmniej milion złotych brutto, których było ponad 32 tys. W rankingu analizowanych państw Europy z liczbą milionerów Polska wyprzedziła Portugalię, Grecję oraz Finlandię wynika z najnowszego raportu KPMG.
 • Coraz więcej czarnych chmur nad Ameryką

  Coraz więcej czarnych chmur nad Ameryką

  ​W październiku Ameryka obchodzi dzień swojego odkrycia, choć w różnych jej częściach ten dzień jest inaczej nazywany, a nawet inaczej interpretowany. Niezależnie od nazewnictwa oraz interpretacji wydarzeń sprzed 528 lat, USA nie ma szczególnych powodów do celebrowania.
 • USA coraz bardziej podzielone aksamitną liną

  USA coraz bardziej podzielone aksamitną liną

  W USA znów jest segregacja, tym razem majątkowa – przekonuje w książce „The Velvet Rope Economy: How Inequality Became Big Business” Nelson D. Schwartz, dziennikarz ekonomiczny „New York Timesa”.
 • W Polsce Wschodniej szybko przybywa milionerów

  W Polsce Wschodniej szybko przybywa milionerów

  Liczba osób, które zarobiły ponad milion złotych na rynku kapitałowym, znowu spadła. Za to coraz więcej jest zamożnych przedsiębiorców.
 • ​1 proc. najbogatszych posiada jedną czwartą majątku w Kanadzie

  ​1 proc. najbogatszych posiada jedną czwartą majątku w Kanadzie

  Z najnowszego raportu parlamentarnego urzędu ds. budżetu państwa wynika, że majątek Kanadyjczyków ma wartość 11,7 biliona dolarów kanadyjskich, a jedna czwarta tego majątku należy do 1 proc. najbogatszych.
 • Skąd ten smutek u bogaczy?

  Skąd ten smutek u bogaczy?

  Grupa bardzo majętnych Holendrów wzięła udział w ankiecie dotyczącej bogactwa, ale za opłatą. Zgodzili się na prawie 50 euro od osoby, choć zwykli ludzie wzięliby symbolicznego dolara lub może nieco tylko więcej. Czy są granice w pogoni za fortuną? Nie ma.
 • Globalne bogactwo rośnie, ale nierówności pozostają

  Globalne bogactwo rośnie, ale nierówności pozostają

  PKB (Produkt Krajowy Brutto) i dynamika jego wzrostu nie są doskonałymi miernikami poziomu zamożności krajów. Ekonomiści coraz częściej zwracają uwagę na wady klasycznych mierników rozwoju i bogactwa narodów. Uwadze ekspertów nie umyka także bolesna prawda o rosnących nierównościach na ekonomicznej mapie świata.
 • Jak podzielone jest bogactwo w Polsce?

  Jak podzielone jest bogactwo w Polsce?

  Przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce (mierzony medianą) wyniósł 264 tys. zł i w ciągu 2 lat wzrósł o blisko 12 proc. O jego wartości decydują przede wszystkim aktywa rzeczowe, a głównie dom lub mieszkanie, inna nieruchomość oraz zasób majątku wynikającego z prowadzenia działalności gospodarczej - podliczył NBP w raporcie "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" na podstawie badania za 2016 rok. Finansowe składniki majątku mają mniejsze znaczenie i wynoszą przeciętnie 15,3 tys. zł.
 • Raport KPMG - 203 osoby mają majątek o wartości ponad 100 milionów dolarów

  Raport KPMG - 203 osoby mają majątek o wartości ponad 100 milionów dolarów

  Jest coraz więcej bogatych Polaków, rośnie też wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. W tym roku liczba dobrze zarabiających Polaków, czyli takich, których miesięczne dochody brutto przekraczają 7 tysięcy 100 złotych, wyniosła milion 100 tysięcy osób. Szacuje się, że wartość rynku dób luksusowych w tym roku wyniesie 21 miliardów złotych, do 2021 roku wzrośnie ona 31 miliardów złotych.

Filmy - Bogactwo (1)

 • Co kupujemy, gdy jesteśmy coraz bogatsi

  Liczba zamożnych Polaków w 2017 r. wyniesie 1,1 mln osób. Będzie to o ponad 60 tys. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Prognozy wskazują, że w 2020 r. w Polsce może mieszkać nawet 1,4 mln osób zamożnych. Jaki jest wpływ tych zmian na decyzje konsumenckie?