bociany

Artykuły - Bociany (31)

 • Kiedy bociany wrócą z Afryki?

  Kiedy bociany wrócą z Afryki?

  Już niedługo zaczną pojawiać się informacje o "pierwszych" bocianach, zwykle są to jednak ptasi uciekinierzy z ośrodków rehabilitacji. Bocianów z zimowisk w Afryce nie zobaczymy przed połową marca, choć już teraz w Afryce przyrodnicy obserwują migracyjne ożywienie.
 • Ptaki witają wiosnę

  Ptaki witają wiosnę

  Pierwsze bociany już się pojawiły, na pierwsze jaskółki musimy poczekać do kwietnia.
 • Bociany są już w drodze do Polski

  Bociany są już w drodze do Polski

  Bociany są już w drodze do Polski. Z Afryki do naszego kraju muszą pokonać nawet 10 tysięcy kilometrów.
 • Bociany odleciały do Afryki. Wcześniej niż zwykle

  Bociany odleciały do Afryki. Wcześniej niż zwykle

  Ornitolog dr Marian Stój poinformował, że w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj, bo już od 15 sierpnia bociany, skupione w stadach, zaczęły opuszczać Podkarpacie. Do celu mają dotrzeć w listopadzie, a już w lutym wyruszą z powrotem do Polski.
 • "Na polach są już bociany!"

  "Na polach są już bociany!"

  W niedzielę na naszą redakcyjną skrzynkę przyszło fantastyczne, wiosenne zdjęcie...
 • Bociany są już na "polskim biegunie zimna"

  Bociany są już na "polskim biegunie zimna"

  Pierwsze bociany przyleciały na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Są już w Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym.
 • Pierwsze bociany w Beskidzie Niskim

  Pierwsze bociany w Beskidzie Niskim

  Z zimowisk kilka dni temu wróciły już bociany białe gniazdujące m.in. w Daliowej i Tylawie w Beskidzie Niskim. Nad Podkarpaciem przelatują też liczne klucze żurawi.
 • Bociany czekają na przylot kuzynów z Afryki. Idzie wiosna!

  Bociany czekają na przylot kuzynów z Afryki. Idzie wiosna!

  Bociany z Nadleśnictwa Krynki już wypatrują swoich kolegów, którzy niebawem nadlecą z Afryki i Hiszpanii - same odlecieć nie mogły i zimę spędziły pod czujnym okiem pracowników nadleśnictwa.
 • Prognoza pogody na weekend

  Prognoza pogody na weekend

  To będzie piękny, ciepły i słoneczny weekend. Idealny na spacery i aktywność na świeżym powietrzu. Niewielkie opady deszczu prognozujemy tylko na północy i tylko w sobotę. Będzie - jaka na połowę lutego - bardzo ciepło; na termometrach zobaczymy nawet 10 stopni Celsjusza! Taka wyśmienita aura zostanie z nami na dłużej. Na mapach do końca lutego zimy nie widać!
 • Prognozy na najbliższe dni: Ma być nawet do 9 st. Celsjusza

  Prognozy na najbliższe dni: Ma być nawet do 9 st. Celsjusza

  ​Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu oraz deszczu połączonego ze śniegiem i temperatura maksymalna do 8 st. C - takie są prognozy na wtorek. Kolejne dni mają przynieść poprawę aury. Już w środę opady niemal w całym kraju mają ustąpić, na niebie znów pojawi się dużo słońca, a wartości na termometrach wzrosną. W czwartek w Krakowie ma być nawet do 9 st. C! Zimy zatem w prognozach nie widać... Zwłaszcza, że pierwsze bociany do Polski już przyleciały, aura więc zaskakiwać nie przestanie.

Filmy - Bociany (4)

 • 10-latka razem z bratem uratowała rannego bociana

  Gałowo (woj. wielkopolskie). Dziesięciolatka i jej jedenastoletni brat uratowali bociana. Wracając z basenu zauważyli ranne zwierzę na przejściu dla pieszych. Dorośli nagrywali go i robili zdjęcia zamiast pomóc. Bocian z Gałowa, miejscowości w województwie wielkopolskim, dzięki pomocy młodych ludzi został przekazany do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. (TVN24/x-news)
 • Bocian biały i jego czarny kuzyn. Marcin Kostrzyński opowiedział o różnicach między nimi

  Marcin Kostrzyński opowiedział o białych i czarnych bocianach. – Jest niezwykle rzadki i bardzo boi się człowieka – powiedział o czarnym bocianie. Skąd ich strach przed człowiekiem? Czy to prawda, że bociany jedzą głównie żaby? – Jak już naprawdę nie mają co – zaznaczył. – Ale głównie owady i myszy – dodał. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Może jest im tutaj za ciepło" Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę

  Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie. Część ptaków już odfrunęła, część zbiera się do lotu, choć zazwyczaj gniazda opuszczały dopiero pod koniec sierpnia. Tym czasem już pod koniec lipca wiele bocianów pożegnało Polskę. Teraz odlatują już stadami. Jak mówią ornitolodzy, jedną z przyczyn wcześniejszych odlotów może być pogoda. Ciepła i suchą aura sprzyja bowiem wcześniejszemu usamodzielnianiu się młodych. (TVN24/x-news)
 • Felieton Tomasza Olbratowskiego - Polowanie na bociany

  Do Polski przylatuje coraz mniej bocianów. W ciągu dziesięciu lat ubyło nam prawie dwadzieścia tysięcy par lęgowych. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym felietonie!