bliźnięta syjamskie

Artykuły - Bliźnięta syjamskie (11)

 • Syjamskie bliźniaczki z Bhutanu rozdzielone. Operacja trwała 6 godzin

  Syjamskie bliźniaczki z Bhutanu rozdzielone. Operacja trwała 6 godzin

  Australijscy chirurdzy przeprowadzili operację, która zmieni życie pochodzących z Bhutanu bliźniaczek. 15 miesięcy temu dziewczynki urodziły się połączone tułowiem.
 • Historyczna operacja rozdzielenia bliźniaków syjamskich

  Historyczna operacja rozdzielenia bliźniaków syjamskich

  Jeden z bliźniaków syjamskich, które 4 dni temu zostały rozdzielone podczas historycznej operacji w jednym z indyjskich szpitali, otworzył oczy – informuje BBC powołując się na chirurgów.
 • Dziecko z 8 kończynami - niezwykły przypadek medyczny czy wcielenie hinduskiej bogini?

  Dziecko z 8 kończynami - niezwykły przypadek medyczny czy wcielenie hinduskiej bogini?

  ​W 2006 r. w Indiach urodziła się dziewczynka z ośmioma kończynami. Mieszkańcy wioski szybko uznali, że jest ona wcieleniem hinduskiej bogini bogactwa i płodności, Lakszmi. Nie było łatwo, ale dzisiaj 8-latka jest zdrowym i pogodnym dzieckiem.
 • Eksperci: Syjamskie bliźniaki są w dobrym stanie i nic im nie zagraża

  Eksperci: Syjamskie bliźniaki są w dobrym stanie i nic im nie zagraża

  Syjamskie bliźniaki Jan i Dawid rozdzielone przed kilkoma dniami są w dobrym stanie i nic nie zagraża ich życiu - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Podjęto u nich pierwsze próby żywienia dożołądkowego.
 • Bliźnięta syjamskie wybudzone po operacji

  Bliźnięta syjamskie wybudzone po operacji

  Bliźnięta syjamskie, rozdzielone w czwartek w Warszawie, czują się dobrze. Docent Bogumiła Wołoszczuk- Gębicka, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii szpitala dziecięcego przy ulicy Litewskiej, powiedziała, że dzieci zostały już wybudzone ze śpiączki, są wydolne oddechowo i przebywają w inkubatorach. Ich serca i płuca pracują prawidłowo. Powoli są karmione mlekiem matki.
 • Mama bliźniąt syjamskich: Otwierają już oczy i ziewają

  Mama bliźniąt syjamskich: Otwierają już oczy i ziewają

  - Są śliczne. Kabelki wcale nie przeszkadzają. Pozwolono nam ich dotknąć. Otwierają już oczy i ziewają. Coś niesamowitego - powiedziała Emilia Witkowska-Nery, mama bliźniąt syjamskich, które 30 stycznia przeszły operację rozdzielenia w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
 • Operacje rozdzielenia bliźniaków syjamskich - rzadkie i trudne

  Operacje rozdzielenia bliźniaków syjamskich - rzadkie i trudne

  Większość bliźniąt syjamskich rodzi się martwa lub umiera wkrótce po urodzeniu. Operacje rozdzielenia takich bliźniąt są więc rzadkie, a przy tym zwykle bardzo skomplikowane, wielogodzinne i kosztowne.
 • Rozdzielone bliźnięta syjamskie czują się dobrze

  Rozdzielone bliźnięta syjamskie czują się dobrze

  Bliźnięta syjamskie, rozdzielone wczoraj w stołecznym szpitalu na ul. Litewskiej, czują się dobrze. Noc przebiegła bez zakłóceń, choć chłopcy są w śpiączce farmakologicznej. Ich rozdzielenie było dopiero pierwszym etapem. Przed nimi kolejne operacje.
 • Bliźnięta syjamskie rozdzielone! Operacja przebiegła pomyślnie

  Bliźnięta syjamskie rozdzielone! Operacja przebiegła pomyślnie

  Bliźnięta syjamskie, które urodziły się rano w Warszawie, w czwartek przeszły operację rozdzielenia - poinformował szef zespołu lekarzy, który operował dzieci, prof. dr hab. Andrzej Kamiński ze szpitala przy Litewskiej.
 • Rozdzielają bliźnięta syjamskie. Niezwykły film sprzed operacji

  Rozdzielają bliźnięta syjamskie. Niezwykły film sprzed operacji

  W szpitalu przy ul. Litewskiej trwa operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich, które urodziły się dziś w Warszawie. Dzieci mają wspólną część jelita, są w dobrej formie, oddychają samodzielnie i nie mają problemów z krążeniem.

Filmy - Bliźnięta syjamskie (4)

 • Niezwykli bracia. Nie mają szans na przeżycie

  W indyjskim mieście Badaun na świat przyszły wyjątkowe bliźnięta syjamskie. Chłopcy urodzili się zrośnięci brzuchami, co oznacza, że nie posiadają odrębnych narządów wewnętrznych. Ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, jednakże lekarze nie dają im dużych szans na przeżycie. Bliźniaki urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia. Ginekolog, który odbierał poród, mówił, że to był pierwszy taki przypadek w jego karierze. O tym, że bracia urodzą się złączeni, dowiedział się w ostatniej możliwej chwili. Ich rodziców nie było stać na wykonanie drogiego badania USG. Rodzeństwo oraz ich mama obecnie pozostają pod opieką miejscowych lekarzy. Wkrótce zostaną skierowani do większego szpitala, gdzie bliźniakami zajmą się specjaliści.
 • To zdarza się raz na 200 tysięcy urodzeń!

  Caitlin i Emily świętują dziś 18. urodziny, za co są szczególnie wdzięczne losowi. Siostry przyszły na świat zrośnięte wątrobami. Kiedy w kwietniu 1997 roku jako 10-miesięczne dziewczynki trafiły na stół operacyjny, chirurg Kevin Lally - lekarz, który miał dokonać ich rozdzielenia - brał pod uwagę każdą ewentualność. Na szczęście operacja przebiegła pomyślnie. Niedawno bliźniaczki odwiedziły lekarza, któremu zawdzięczają normalne życie. Bliźnięta syjamskie, zwane też bliźniętami nierozdzielonymi lub zrośniętymi, przychodzą na świat raz na 200 tysięcy żywych urodzeń.
 • Wybryk natury! Dwa zrośnięte wieloryby znalezione na plaży

  To prawdziwa sensacja naukowa! Dwa zrośnięte ze sobą wieloryby z gatunku pływacza szarego znalazł u wybrzeży Meksyku pewien rybak. Złączone brzuchami wieloryby przyszły na świat prawdopodobnie wskutek poronienia, a fale wyrzuciły je na brzeg. Chociaż żyły jeszcze, kiedy je znaleziono, zmarły po kilku godzinach...To pierwszy odnotowany przypadek bliźniąt syjamskich u tego gatunku wielorybów.
 • Historia tych sióstr poruszyła świat

  Lekarze ze szpitala w New Delhi w Indiach z sukcesem przeprowadzili niezwykle trudną operację rozdzielenia dwóch rocznych sióstr syjamskich - Hassany i Hussainy Badaru z Nigerii. Dziewczynki urodziły się połączone rdzeniem kręgowym, odcinkiem jelitowym i moczowo-rozrodczym. Operację, która trwała aż 18 godzin, przeprowadzało 40 specjalistów.