blackout

Artykuły - Blackout (49)

 • Dlaczego brakuje prądu, choć nie ma upałów?

  Dlaczego brakuje prądu, choć nie ma upałów?

  Polski system elektroenergetyczny ma się tego lata całkiem dobrze. Nie doskwierają nam upały, co zmniejsza zapotrzebowanie na prąd, który podczas gorących dni zasila urządzenia klimatyzujące. Mniej prądu zużywa również gospodarka, która ze względu na koronawirusa przeszła pewną reorganizację - część pracowników pracuje zdalnie, a część przedsiębiorstw nie prowadzi produkcji i usług. Dodatkowo deszczowa pogoda sprawia, że nie brakuje wody do chłodzenia reaktorów w elektrowniach. To wszystko składa się na komfortowe i lekkie lato dla przemysłu elektroenergetycznego. A jednak spotykają nas problemy i awarie.
 • Ryzyko blackoutu rośnie razem z temperaturami. Czy tego lata mamy się czego obawiać?

  Ryzyko blackoutu rośnie razem z temperaturami. Czy tego lata mamy się czego obawiać?

  Pamiętny blackout z 2015 roku spowodowany był wysokimi temperaturami. Gorące lato sprawiło, że w sierpniu drastycznie opadł poziom wód lądowych. A to właśnie głównie rzeki i zbiorniki wodne służą polskim elektrowniom węglowym do chłodzenia turbin i generatorów. Czasowe przerwanie dostawy energii elektrycznej dotknęło wówczas przede wszystkim przedsiębiorców, którzy są największymi odbiorcami prądu.
 • Padł rekord zapotrzebowania na moc. Ratujemy się importem

  Padł rekord zapotrzebowania na moc. Ratujemy się importem

  W środę o godzinie 13.15 padł rekord zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym w szczycie porannym okresu letniego - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
 • Jakie jest ryzyko, że w Polsce będzie blackout?

  Jakie jest ryzyko, że w Polsce będzie blackout?

  Blackout, czyli brak zasilania na dużych obszarach, w Ameryce Południowej objął kilka państw i dotknął ponad 50 mln ludzi. Pojawiają się scenariusze, że blackout może się zdarzyć w Polsce. Jakie jest tego prawdopodobieństwo?
 • Agencja Rynku Energii - czy braknie nam energii?

  Agencja Rynku Energii - czy braknie nam energii?

  W kwietniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w marcu o 8 proc. i wyniosła 13 TWh. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w kwietniu było dodatnie i wyniosło 891 GWh - wynika z publikacji Agencji Rynku Energii. Wielu analityków przewiduje, że w razie przedłużenia się okresu wysokich temperatur może nam braknąć mocy.
 • Paraliż całego państwa? Rośnie ryzyko

  Paraliż całego państwa? Rośnie ryzyko

  Rośnie ryzyko ataku hakerów na sektor energetyczny - ostrzegają eksperci. Ataki mogą skutkować paraliżem i bezradnością całego państwa.
 • Jak uchronić się przed blackoutem?

  Jak uchronić się przed blackoutem?

  W wyniku wichur, które pojawiły się w ostatnim tygodniu nad Polską, strażacy musieli interweniować ponad 4 tysiące razy. Blisko 400 tysięcy odbiorców nie miało prądu...
 • Eksperci: Polsce latem może grozić blackout

  Eksperci: Polsce latem może grozić blackout

  Dzisiejsze zawirowania dotyczące cen prądu mogą sprawić, że latem zagrozi nam blackout, czyli przerwy w dostawie energii - tak ostrzegają eksperci. Każdego dnia spółki notują straty, które opóźniają niezbędne inwestycje.
 • Czy grozi nam blackout?

  Czy grozi nam blackout?

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator, który zarządza polską elektroenergetyką - zapewnia, że na razie nie grozi nam blackout. Jedną z możliwości jest tzw. zimna rezerwa, czyli dopłacenie, aby część z nich uruchomić ponownie, a także zwiększenie użycia niewykorzystanych dotąd obiektów czy sprowadzenie części energii z zagranicy.
 • Z powodu upału możliwe problemy z chłodzeniem elektrowni

  Z powodu upału możliwe problemy z chłodzeniem elektrowni

  PSE nie wykluczają ograniczeń w pracy niektórych elektrowni z powodu przekroczenia dopuszczalnej temperatury wody chłodzącej. Fali upałów towarzyszy wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, PSE spodziewają się w poniedziałek letniego rekordu.

Filmy - Blackout (6)

 • Z powodu upałów będą przerwy w dostawach energii elektrycznej?

  W 2015 r. z powodu upałów w Polsce brakowało energii elektrycznej. Znów zaczęły się gorące dni. Czy istnieje zagrożenie, że blackout powtórzy się?
 • Ryzyko blackoutu rośnie razem z temperaturami. Czy tego lata mamy się czego obawiać?

  Pamiętny blackout z 2015 roku spowodowany był wysokimi temperaturami. Gorące lato sprawiło, że w sierpniu drastycznie opadł poziom wód lądowych. A to właśnie głównie rzeki i zbiorniki wodne służą polskim elektrowniom węglowym do chłodzenia turbin i generatorów. Czasowe przerwanie dostawy energii elektrycznej dotknęło wówczas przede wszystkim przedsiębiorców, którzy są największymi odbiorcami prądu. Ówczesna premier Ewa Kopacz zwołała sztab kryzysowy ministerstwa gospodarki, a poziom wody w systemach chłodniczych był monitorowany i specjalnie zarządzany. I chociaż indywidualni odbiorcy, szpitale i istotne instytucje na blackoucie nie ucierpiały – wizja odcięcia prądu powraca każdego lata, gdy temperatury zaczynają gwałtownie wzrastać. Eksperci twierdzą jednak, że w tym roku szanse na blackout są dużo mniejsze
 • Jakie jest ryzyko, że w Polsce będzie blackout

  Blackout czyli brak zasilania dużych obszarów w energię elektryczną w Ameryce Południowej objął kilka państw i dotknął ponad 50 mln ludzi. Pojawiają się scenariusze, że blackout może się zdarzyć w Polsce. Jakie jest tego prawdopodobieństwo?
 • Czy grozi nam blackout?

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator, który zarządza polską elektroenergetyką zapewnia, że na razie nie grozi nam blackout. W zapasie mamy odpowiednią liczbę elektrowni różnego rodzaju, które możemy wykorzystać w trakcie kryzysu. Jedną z możliwości jest tzw. zimna rezerwa, czyli dopłacenie, aby część z nich uruchomić ponownie, a także zwiększenie użycia niewykorzystanych dotąd obiektów czy sprowadzenie części energii z zagranicy. Według PSE, dzięki temu zagrożenie dla polskiej energetyki w tej chwili nie istnieje. Gdyby doszło do poważniejszej sytuacji, zapewne czekałby nas scenariusz książkowy, czyli reakcja łańcuchowa i wyłączanie się kolejnych jednostek, aż do wygaszenia całego kraju. Odpowiednie instytucje pracują jednak nad tym, aby do takiej sytuacji nie dopuścić i teraz wydaje się im ona wielce nieprawdopodobna.