biznes wideo

Filmy - Biznes wideo (68)

 • Polacy chcą pracować dłużej, ale nie mają na to szans

  Co trzeci Polak ma ochotę pracować dłużej niż do 65. roku życia. Co ciekawe, niemal tyle samo osób chce przejść na emeryturę wcześniej. Skąd wynika ta niezgodność? Z dostępu do opieki zdrowotnej i profilaktyki. Ci, których stać na prywatne leczenie, patrzą spokojnie w przyszłość. Reszta obawia się, że nie da rady być długo aktywna zawodowo. Żyjemy coraz dłużej, ale nie czujemy się na siłach, by dłużej pracować. Główną przyczyną jest nieefektywny system ochrony zdrowia. - Polacy obawiają się, że jeśli będą potrzebowali pomocy, spotkają się z ogromnymi kolejkami do lekarzy czy brakiem dostępu do specjalistów – mówi prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ekspert inicjatywy „Głosuję na zdrowie”.
 • Branża inteligentnych domów wykorzysta lenistwo Polaków?

  Polski rynek „inteligentnych” domów jest wyceniany obecnie na mniej więcej 100 mln zł. Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat jego wartość ma szansę wzrosnąć nawet sześcio-, siedmiokrotnie. Przedsiębiorcy mogą śmiało zacierać ręce, bo liczba klientów przekonanych do „inteligentnych” rozwiązań i ceniących sobie wygodę stale rośnie. - Od kilku lat notujemy znaczny wzrost sprzedaży systemów smart home w Polsce. Wynika to z tego, że ludzie mają o nich coraz większą wiedzę, a przede wszystkim – coraz większą chęć posiadania tego typu rozwiązań. Polska jest krajem, który znajduje się w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o sprzedaż tych systemów klientom indywidualnym – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego z firmy Fibaro.
 • Roczne płatne urlopy dla wszystkich! To zły pomysł PO

  Roczne płatne urlopy dla 50-latków, to zły pomysł, który proponuje Platforma Obywatelska. Inny zły pomysł to bezzwrotne dopłaty dla wynajmujących mieszkania, gdy dla rozwoju tego rynku i obniżki czynszów potrzebne jest zniesienie nadmiernej ochrony lokatorów. O dobrych i złych pomysłach zawartych w deklaracji programowej Platformy Obywatelskiej mówi ekspert FOR, Rafał Trzeciakowski. - Obok dobrych pomysłów PO są jednak też takie, które zwiększają rolę interwencji państwa - mówi R.Trzeciakowski.
 • Urzędnicy będą kupować przedsiębiorstwa i decydować o budowie prywatnych mieszkań

  Nowa ustawa dotycząca sprzedaży gruntów rolnych wpłynęła negatywnie nie tylko na dochody rolników, ale także zwiększyła władzę urzędników rządowej Agencji Nieruchomości Rolnych. ANR może stać się właścicielem na przykład spółek rolno-spożywczych i to konkurujących ze sobą. Jej urzędnicy będą mogli także, zablokować realizację deweloperskich inwestycji mieszkaniowych, co nie pozostanie bez wpływu na ceny. - Agencja Nieruchomości Rolnych ma teraz pierwokupu udziałów czy akcji w spółkach, które są właścicielami nieruchomości rolnych. Wcześniej takiego uprzywilejowania nie było - mówi Rafał Zięba, partner zarządzający w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), która została nominowana do tytułu „Kancelaria Roku: Europa Środkowa” przyznawanego przez najbardziej prestiżowy międzynarodowy magazyn prawny „The Lawyer”, w organizowanym corocznie konkursie „The European Awards”.