Bitwa Warszawska

Artykuły - Bitwa Warszawska (55)

 • Sportowcy na wojnie z bolszewikami. Premiera książki na stulecie Bitwy Warszawskiej

  Sportowcy na wojnie z bolszewikami. Premiera książki na stulecie Bitwy Warszawskiej

  Wśród bohaterów wojny polsko-bolszewickiej byli również sportowcy, którzy w 1920 r. zamienili strój sportowy na mundur. Ich życiorysy to w wielu wypadkach gotowy scenariusz filmowy – mówiła Aleksandra Wójcik, autorka książki „Sportowcy dla Niepodległej” (wspólnie z Magdaleną Stokłosą). Publikacja została wydana przez Instytut Łukasiewicza dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, w partnerstwie z Pocztą Polską i Totalizatorem Sportowym. Honorowy patronat nad wydaniem objął Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
 • Francuzi mają taksówki spod Marny, a my autobusy spod Radzymina

  Francuzi mają taksówki spod Marny, a my autobusy spod Radzymina

  W 1919 roku zarząd Tramwajów i Autobusów Miejskich m.st. Warszawy zamówił 29 autobusów marki Benz. Dostawy rozpoczęto w 1920 roku, przy czym część autobusów dotarła do stolicy przez Bitwą Warszawską a reszta dopiero pod koniec roku i na początku następnego.
 • Zniknął? Podał się do dymisji? Pojechał na front? Marszałek Piłsudski przed Bitwą Warszawską

  Zniknął? Podał się do dymisji? Pojechał na front? Marszałek Piłsudski przed Bitwą Warszawską

  Co się działo z Marszałkiem Józefem Piłsudskim w sierpniu 1920 r., gdy wojska bolszewickie zbliżały się do Warszawy? Czy, jak zarzucali mu przeciwnicy, załamany sytuacją na froncie, zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach? Czy po podjęciu kluczowych decyzji, udał się z Warszawy na front, by przygotować uderzenie na Armię Czerwoną?
 • 94. rocznica obrony Płocka przed armią bolszewicką

  94. rocznica obrony Płocka przed armią bolszewicką

  Obrona Płocka przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r. przyczyniła się do powodzenia Bitwy Warszawskiej, uniemożliwiając bolszewikom okrążenie stolicy - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, podczas obchodów 94. rocznicy obrony miasta.
 • Upamiętniono amerykańskich lotników z Eskadry Kościuszkowskiej

  Upamiętniono amerykańskich lotników z Eskadry Kościuszkowskiej

  Odsłonięciem tablicy poświęconej amerykańskim pilotom z Brygady Kościuszkowskiej uczczono w podwarszawskim Ossowie udział ochotników z USA w wojnie polsko-bolszewickiej. Uroczystość była częścią obchodów 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
 • Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej - w Ossowie

  Obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej - w Ossowie

  Inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 r. i odsłonięcie tablicy poświęconej pilotom z USA, walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej - to główne punkty obchodów 94. rocznicy batalii w obronie Warszawy. Uroczystości rozpoczną się w czwartek, 14 sierpnia, w Ossowie k. Wołomina.
 • Wiosną 2015 r. rozpocznie się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

  Wiosną 2015 r. rozpocznie się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej

  Wiosną 2015 r. w podwarszawskim Ossowie ma rozpocząć się budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ma ono składać się z trzech pawilonów, ułożonych w nieregularny, symbolizujący przebieg bitwy ciąg, zakończony przeszkloną ścianą otwartą na miejsce bitwy z 1920 r.
 • Orbis zawarł przedwstępną umowę sprzedaży działki przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Warszawie

  Umowa dotyczy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki o powierzchni 10.026 m kw. , która wydzielona zostanie z działki znajdującej się w użytkowaniu wieczystym Orbis SA, położonej w Warszawie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Kupującym jest spółka Szczęśliwicka, należąca do Grupy Unidevelopment.
 • Obchody święta Wojska Polskiego

  Obchody święta Wojska Polskiego

  W Warszawie obchodzone będzie święto Wojska Polskiego. Mieszkańcy stolicy i turyści zobaczą m.in. przemarsz żołnierzy i grup rekonstrukcyjnych a także sprzęt historyczny i współczesny. W tym roku główna uroczystość odbędzie się w Al. Ujazdowskich.
 • Żywa lekcja patriotyzmu w Ossowie - w 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej

  Żywa lekcja patriotyzmu w Ossowie - w 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej

  Inscenizacja walk Polaków z bolszewikami z 1920 r. będzie atrakcją obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w czwartek w Ossowie k. Wołomina. "Żywa lekcja patriotycznego wychowania" - tak w rozmowie z PAP rekonstrukcję określił starosta wołomiński Piotr Uściński.

Filmy - Bitwa Warszawska (7)

 • Niech Polska łukiem stoi

  Polski rząd planuje zbudowanie łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską. Gdzie mógłby stanąć? Wacław Goźliński opowiedział o łuku, który znajduje się w Michałowicach. Jakie wydarzenie upamiętnia? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Idziak zauroczony Urbańską

  Natasza Urbańska to zjawiskowa osoba i wszechstronny talent (...) Ona posiada charyzmę, chce się na nią patrzeć - mówi Sławomir Idziak. Aktorkę możemy już oglądać w filmie "1920 Bitwa Warszawska".
 • Polskie 3D - Niemcom się spodobało

  Jakość scen akcyjnych zawdzięczamy głównie młodym operatorom - Sławomir Idziak opowiada o zdjęciach w 3D do filmu "1920 Bitwa Warszawska". - Uważam, że się udało. (...) Przyjechała ekipa niemiecka i zaangażowała polską ekipę do swojego filmu - dodaje.
 • Jerzy Hoffman o rewolucji i milionach widzów

  Mówić o trójwymiarze to tak jakby opowiadać daltoniście o kolorach - reżyser Jerzy Hoffman opowiada o trójwymiarowej rewolucji w kinie i o tym, jak tworzy się taki obraz. Przypomnijmy, że na ekrany kin weszła najnowsza produkcja Hoffmana " 1920 Bitwa Warszawska".