biskup

Artykuły - Biskup (299)

 • USA: Kraków najlepszym miejscem, by zgłębić ideę miłosierdzia

  USA: Kraków najlepszym miejscem, by zgłębić ideę miłosierdzia

  Uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży spotkali się w niedzielę przed wyjazdem do Krakowa z biskupem Brooklynu Nicholasem DiMarzio. Powiedział on, że nie ma lepszego miejsca niż Kraków, by zgłębić ideę miłosierdzia.
 • Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Abbas: Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" naszych czasów

  Palestyński prezydent Mahmud Abbas w niedzielę nazwał Holokaust "najwstrętniejszą zbrodnią" historii nowożytnej i wyraził współczucie dla ofiar Zagłady. To rzadki gest ze strony arabskiego przywódcy uznający cierpienie Żydów w II wojnie światowej - pisze AP.
 • Kanonizacja Jana Pawła II: Polscy biskupi napisali list

  Kanonizacja Jana Pawła II: Polscy biskupi napisali list

  Kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II to dar Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i świata. Na dar ten trzeba godnie odpowiedzieć i wciąż do niego dorastać - napisali polscy biskupi w liście, który zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę.
 • Bp Lepa dla "Ndz": Media zniewalają człowieka

  Bp Lepa dla "Ndz": Media zniewalają człowieka

  Należy więcej mówić i pisać na temat zniewolenia człowieka przez media, ze szczególnym podkreśleniem skutków tego zjawiska - apeluje w "Naszym Dzienniku" bp. Adam Lepa.
 • Watykan: Przyjęto dymisję biskupa Limburga

  Watykan: Przyjęto dymisję biskupa Limburga

  Watykan ogłosił dziś że przyjął dymisję, złożoną w październiku 2013 roku przez biskupa Limburga w Niemczech Franza-Petera Tebartza-van Elsta, oskarżanego o szastanie pieniędzmi i wydanie milionów euro na budowę rezydencji z kościelnego funduszu pomocy. Ustępujący biskup otrzyma w stosownym czasie inne zadanie - poinformowano w wydanej nocie.
 • Bp Górzyński: Dzień Chorego ma uwrażliwić na cierpiących

  Bp Górzyński: Dzień Chorego ma uwrażliwić na cierpiących

  Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, ma uwrażliwić na cierpiących pacjentów i zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Józef Górzyński.
 • Papież i biskupi o pielgrzymce do Polski

  Papież i biskupi o pielgrzymce do Polski

  Papież Franciszek może odwiedzić więcej miast w Polsce? O tym między innymi z Ojcem Świętym rozmawiano na wspólnej audiencji wszystkich polskich biskupów, przebywających w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.
 • Papież do polskich biskupów: Troszczcie się o ubogich

  Papież do polskich biskupów: Troszczcie się o ubogich

  W przesłaniu do polskich biskupów, składających wizytę w Watykanie, papież Franciszek zaapelował w piątek o troskę o ubogich, bezrobotnych, bezdomnych. Prosił biskupów, by unikali podziałów między sobą.
 • Biskup Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z funkcji

  Biskup Kazimierz Ryczan złożył rezygnację z funkcji

  Ordynariusz diecezji kieleckiej bp Kazimierz Ryczan złożył do nuncjatury apostolskiej rezygnację z zajmowanej funkcji w związku z tym, iż wkrótce - zgodnie z prawem kanonicznym - osiągnie wiek emerytalny. W poniedziałek, 10 lutego hierarcha będzie obchodził 75 urodziny.
 • Ingres nowego biskupa bielsko-żywieckiego

  Ingres nowego biskupa bielsko-żywieckiego

  Uroczystości wręczenia sakry biskupiej ks. prof. Romanowi Pindelowi połączone z ingresem do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej rozpoczęły się w poniedziałek. Duchowny zostanie drugim ordynariuszem w historii diecezji bielsko-żywieckiej.

Filmy - Biskup (1)

 • Prawdziwy święty Mikołaj nigdy nie widział śniegu!

  Współczesny, skomercjalizowany wizerunek jowialnego staruszka w czerwono-białym stroju nie ma nic wspólnego z autentycznym świętym Mikołajem, biskupem miasta Mira (obecnie Demre w Turcji). Biskup Mikołaj, a właściwie Nikolaos, przyszedł na świat prawdopodobnie około 270 roku. Nigdy nie został oficjalnie kanonizowany, ponieważ w pierwszych wiekach Kościoła zwyczaj ten nie był praktykowany. Tuż po jego śmierci zaczął się jednak szerzyć jego kult. Za życia duchowny miał ponoć wsławić się licznymi cudami, a także hojnością i gotowością do dzielenia się z ubogimi otrzymanym w spadku majątkiem. Poza tymi szczątkowymi informacjami o życiu Mikołaja wiemy jednak niewiele. Możemy za to śmiało zaryzykować stwierdzenie, że nigdy nie widział na własne oczy... padającego śniegu.