Birma

Artykuły - Birma (113)

 • Eliminacje mundialu 2022. Japonia bije rekordy, znów dwucyfrówka

  Eliminacje mundialu 2022. Japonia bije rekordy, znów dwucyfrówka

  Dwa dwucyfrowe wyniki w dwóch ostatnich meczach eliminacji mistrzostw świata 2022 roku zanotowała rozpędzona reprezentacja Japonii. Tym razem rozbiła ekipę Myanmar, czyli Birmy. Bilans bramkowy Japończyków zwala z nóg.
 • Surowce: Mjanmie na czarnej liście USA

  Surowce: Mjanmie na czarnej liście USA

  Agencja nadzorująca wydobycie kamieni szlachetnych w Mjanmie na czarnej liście USA. Po przewrocie pod koniec marca Stany Zjednoczone wstrzymały kontakty handlowe z Mjanmą do czasu przywrócenia rządu obalonego przez wojskową juntę. Mjanma jest największym producentem jadeitu na świecie - wykorzystywanego między innymi w tworzeniu biżuterii.
 • Birma: Wojsko oskarżone o gwałty na muzułmankach

  Birma: Wojsko oskarżone o gwałty na muzułmankach

  Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch w czwartek oskarżyła birmańskie wojsko o dopuszczanie się gwałtów na kobietach i dziewczynkach w ramach czystek etnicznych wymierzonych w muzułmańską mniejszość Rohingja w tym kraju.
 • Władze Birmy do muzułmanów: Wydajcie powstańców

  Władze Birmy do muzułmanów: Wydajcie powstańców

  Władze Mjanmy (Birmy) wezwały mniejszość muzułmańską Rohingya (czyt. Rohindża) do współpracy w poszukiwaniu powstańców odpowiedzialnych za ataki na posterunki sił bezpieczeństwa.
 • Birma: Prawie 100 zabitych w zamieszkach

  Birma: Prawie 100 zabitych w zamieszkach

  Do niemal 100 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych starć między Armią Zbawienia Rohingya z Arakanu (ARSA) a siłami rządowymi - poinformowały w sobotę birmańskie władze. Tysiące muzułmanów Rohingya ucieka z zachodniej Birmy do Bangladeszu.
 • Birma: Krwawy atak muzułmanów Rohingya. 32 zabitych

  Birma: Krwawy atak muzułmanów Rohingya. 32 zabitych

  Na zachodzie Birmy doszło do krwawych starć. Muzułmanie Rohingya zaatakowali w piątek siły bezpieczeństwa kraju. To jedne z najkrwawszych walk w ciągu ostatnich miesięcy, w wyniku których zginęło co najmniej 21 rebeliantów i 11 członków sił bezpieczeństwa.
 • Dziennikarz skazany na więzienie i ciężkie roboty

  Lokalny dziennikarz BBC został skazany w Birmie na trzy miesiące więzienia połączonego z ciężkimi robotami za rzekomą napaść na policjanta podczas protestu studentów - poinformował we wtorek prawnik skazanego.
 • Birma: 46 dzieci-żołnierzy odzyskało wolność

  Birma: 46 dzieci-żołnierzy odzyskało wolność

  Birmańskie wojsko zwolniło ze służby wojskowej 46 dzieci - podały w niedzielę media. Dzieci przekazano rodzinom podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę w Rangunie. Łącznie od 2012 roku armia zwolniła 744 młodocianych żołnierzy.
 • Birma: Katastrofa w pobliżu kopalni jadeitu, nie żyje ponad 90 osób

  Birma: Katastrofa w pobliżu kopalni jadeitu, nie żyje ponad 90 osób

  W sobotę nad ranem czasu lokalnego w stanie Kaczin w północnej Birmie, w pobliżu kopalni jadeitu osunęła się ziemia. Zginęło ponad 90 osób, a 100 jest zaginionych.
 • Wybory parlamentarne w Birmie. Zwycięży partia laureatki pokojowego Nobla?

  Wybory parlamentarne w Birmie. Zwycięży partia laureatki pokojowego Nobla?

  W niedzielę w Birmie zakończyły się wybory parlamentarne. Na zwycięstwo liczy opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) pod przywództwem Aung San Suu Kyi. Według komisji wyborczej w głosowaniu wzięło udział ok. 80 proc. uprawnionych.

Filmy - Birma (21)