Birma

Artykuły - Birma (111)

 • Birma: Wojsko oskarżone o gwałty na muzułmankach

  Birma: Wojsko oskarżone o gwałty na muzułmankach

  Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch w czwartek oskarżyła birmańskie wojsko o dopuszczanie się gwałtów na kobietach i dziewczynkach w ramach czystek etnicznych wymierzonych w muzułmańską mniejszość Rohingja w tym kraju.
 • Władze Birmy do muzułmanów: Wydajcie powstańców

  Władze Birmy do muzułmanów: Wydajcie powstańców

  Władze Mjanmy (Birmy) wezwały mniejszość muzułmańską Rohingya (czyt. Rohindża) do współpracy w poszukiwaniu powstańców odpowiedzialnych za ataki na posterunki sił bezpieczeństwa.
 • Birma: Prawie 100 zabitych w zamieszkach

  Birma: Prawie 100 zabitych w zamieszkach

  Do niemal 100 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych starć między Armią Zbawienia Rohingya z Arakanu (ARSA) a siłami rządowymi - poinformowały w sobotę birmańskie władze. Tysiące muzułmanów Rohingya ucieka z zachodniej Birmy do Bangladeszu.
 • Birma: Krwawy atak muzułmanów Rohingya. 32 zabitych

  Birma: Krwawy atak muzułmanów Rohingya. 32 zabitych

  Na zachodzie Birmy doszło do krwawych starć. Muzułmanie Rohingya zaatakowali w piątek siły bezpieczeństwa kraju. To jedne z najkrwawszych walk w ciągu ostatnich miesięcy, w wyniku których zginęło co najmniej 21 rebeliantów i 11 członków sił bezpieczeństwa.
 • Dziennikarz skazany na więzienie i ciężkie roboty

  Lokalny dziennikarz BBC został skazany w Birmie na trzy miesiące więzienia połączonego z ciężkimi robotami za rzekomą napaść na policjanta podczas protestu studentów - poinformował we wtorek prawnik skazanego.
 • Birma: 46 dzieci-żołnierzy odzyskało wolność

  Birma: 46 dzieci-żołnierzy odzyskało wolność

  Birmańskie wojsko zwolniło ze służby wojskowej 46 dzieci - podały w niedzielę media. Dzieci przekazano rodzinom podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę w Rangunie. Łącznie od 2012 roku armia zwolniła 744 młodocianych żołnierzy.
 • Birma: Katastrofa w pobliżu kopalni jadeitu, nie żyje ponad 90 osób

  Birma: Katastrofa w pobliżu kopalni jadeitu, nie żyje ponad 90 osób

  W sobotę nad ranem czasu lokalnego w stanie Kaczin w północnej Birmie, w pobliżu kopalni jadeitu osunęła się ziemia. Zginęło ponad 90 osób, a 100 jest zaginionych.
 • Wybory parlamentarne w Birmie. Zwycięży partia laureatki pokojowego Nobla?

  Wybory parlamentarne w Birmie. Zwycięży partia laureatki pokojowego Nobla?

  W niedzielę w Birmie zakończyły się wybory parlamentarne. Na zwycięstwo liczy opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) pod przywództwem Aung San Suu Kyi. Według komisji wyborczej w głosowaniu wzięło udział ok. 80 proc. uprawnionych.
 • Pierwsze wolne wybory od 25 lat na Birmie

  Pierwsze wolne wybory od 25 lat na Birmie

  W Birmie rozpoczęły się w niedzielę rano wybory parlamentarne - pierwsze wolne wybory w tym kraju od 25 lat. O miejsca w parlamencie ubiegają się 92 partie.
 • W tym kraju będzie zakaz używania dolarów USA

  W tym kraju będzie zakaz używania dolarów USA

  W tym kraju zostanie wprowadzony zakaz używania dolarów USA. Chodzi o Myanmar, czyli Birmę.

Filmy - Birma (12)

 • Sprytna małpka wie jak poradzić sobie z butelką w trakcie upałów

  Kiedy w Birmie panował upał, a temperatura sięgała 40 stopni Celsjusza, ta małpka doskonale wiedziała co zrobić ze znalezioną butelką wody. Sprytne zwierzę odkręciło korek i mogło cieszyć się schłodzonym napojem. (STORYFUL/x-news)
 • Kurs dobrych manier dla przyszłych Miss

  Kursy etykiety i dobrych manier cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli małej, lecz rosnącej birmańskiej klasy średniej. – Kiedyś nie musieliśmy o tym myśleć, ale teraz Birma się rozwija i w naszym kraju pojawiają się obcokrajowcy, szukający współpracowników. Zajęcia poświęcone rozwojowi osobistemu są tu niezbędne – komentuje Hla Nu Tun, założycielka szkoły Style Plus H. Obok przyszłych pracowników zachodnich korporacji na kurs przychodzą również dziewczyny, które chcą wziąć udział w wyborach Miss Birmy. Młode kobiety wierzą, że takie inicjatywy pomogą im spełnić marzenia.
 • Bycie katolikiem w tym kraju wymagało odwagi

  Ten rok jest dla birmańskich katolików wyjątkowy: uroczyście świętują oni 500-lecie swojej obecności w tym azjatyckim kraju. Wolnością wyznawania swojej religii cieszą się jednak dopiero od niedawna: przez wiele lat prześladowała ich tamtejsza dyktatura wojskowa. Po upadku junty, której rządy definitywnie zakończyły się w 2011 r., Kościół katolicki w Birmie nie musi się już obawiać represji. Oprócz uroczystości rocznicowych, katolicy w Birmie świętowali jeszcze jedno ważne dla nich wydarzenie. Papież Franciszek wyniósł w tym roku na ołtarze pierwszego birmańskiego świętego. To kapłan Ngei Ko Latet, zamordowany w 1950 r. Młody misjonarz zginął w krwawych czasach wojny domowej tylko za to, że był katolickim księdzem. Jego szczątków nigdy nie odnaleziono - oprawcy księdza, antyrządowi rebelianci, włożyli jego ciało do worka i wrzucili do rzeki. Wraz z birmańskim kapłanem zginął wówczas włoski duchowny Mario Vergara. Przez wiele lat junta starała się wymazać pamięć o męczennikach. Dziś katolicy w Birmie wreszcie mogą czerpać z tych postaci duchową siłę. Jedyne, czego się teraz obawiają, to coraz radykalniejszy buddyjski nacjonalizm.
 • Dotknęła ich choroba, która siała postrach w średniowieczu!

  W Birmie co roku odnotowuje się około trzech tysięcy zachorowań na trąd. Ta straszna choroba - postrach czasów średniowiecza - wciąż zbiera tu swoje żniwo. Dotknięci nią ludzie wegetują na marginesie społeczeństwa, przeganiani przez sąsiadów. Pomocy mogą szukać w zaledwie dwóch szpitalach w całym kraju, które specjalizują się w leczeniu trądu.