biopaliwo

Artykuły - Biopaliwo (109)

 • Olej po smażeniu frytek uratuje polski transport?

  Olej po smażeniu frytek uratuje polski transport?

  Udział odnawialnej energii w polskim transporcie jest niższy niż średnia unijna. Polska najpewniej nie wypełni unijnego celu odnawialnej energii na 2020 r. Szansą, aby to zmienić, są biopaliwa, a wśród nich olej po smażeniu frytek.
 • Produkcja alkoholu wpływa na ceny kukurydzy

  Produkcja alkoholu wpływa na ceny kukurydzy

  Ceny kukurydzy w USA utrzymują się na bardzo niskim poziomie. To tylko 370 centów za buszel. Jest to związane z bardzo dobrą sytuacją w Europie, gdzie poziom upraw jest bardzo wysoki w Rosji i na Ukrainie.
 • Nowe pomysły ME dot. biopaliw korzystne dla branży paliwowej?

  Nowe pomysły ME dot. biopaliw korzystne dla branży paliwowej?

  Konfederacja Lewiatan ocenia, że propozycje Ministerstwa Energii, zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o biopaliwach są korzystne i pomogą firmom paliwowym wywiązać się z obowiązków dodawania biokomponentów do paliw.
 • Samoloty na olej? Biopaliwa mogą stać się popularniejsze

  Samoloty na olej? Biopaliwa mogą stać się popularniejsze

  Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych pracuje nad tym, aby biopaliwa stały się popularniejsze jako alternatywa energetyczna dla samolotów. Niestety, aby tak się stało, trzeba wprowadzić solidne ulepszenia.
 • Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

  Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

  Spółka Enerkem Inc., światowy lider produkcji biopaliw oraz chemikaliów wytwarzanych z surowców odnawialnych, ogłosiła dzisiaj, podczas 225. krajowego posiedzenia Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society) odbywającego się w Nowym Orleanie, iż udało jej się wytworzyć nowe wysoce wydajne biopaliwo, które może zwiększyć liczbę oktanową paliw dostępnych na rynku, zmniejszając tym samym ich ślad węglowy.
 • Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach

  Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach

  Od 1 stycznia 2018 r. wejdą w zycie nowe przepisy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych dostosowując prawo do przepisów Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest m.in. dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych ws. jakości benzyny i olejów napędowych.
 • Z Los Angeles do San Francisco na biopaliwie

  Z Los Angeles do San Francisco na biopaliwie

  Linia United planuje lot z Los Angeles do San Francisco napędzany biopaliwem z odpadków rolniczych i tłuszczu zwierzęcego – donosi serwis Slashgear.
 • Parlament Europejski poparł szybsze przejście na biopaliwa nowej generacji

  Parlament Europejski poparł szybsze przejście na biopaliwa nowej generacji

  We wtorek posłowie PE poparli w głosowaniu projekt przepisów, które mają wprowadzić pułap dla produkcji biopaliw konwencjonalnych i przyspieszyć przejście na biopaliwa nowej generacji. Plan ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, których przyczyną jest coraz częstsze wykorzystywanie gruntów rolnych na uprawy roślin potrzebnych do produkcji biopaliw.
 • Unia Europejska grzebie w biopaliwach

  Unia Europejska grzebie w biopaliwach

  Przyjęte przez komisję środowiska w Parlamencie Europejskim stanowisko zakłada ograniczenie do 6 proc. udziału biokomponentów pochodzenia rolniczego w rynku paliw. Pomysłodawcy argumentują, że rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa pośrednio wpływa na wzrost emisji szkodliwych substancji.

Filmy - Biopaliwo (2)

 • Jazda na glonach w Szczecinie

  Mieszkają w morzach, jeziorach i rzekach. W przyszłości zatankujemy nimi swoje samochody. Jak to możliwe? Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prowadzą badania nad nowym rodzajem biopaliwa, które ma być produkowane z mikroalg - energii przyszłości.
 • Studenci stworzyli idealne paliwo… z odpadów!

  Cedric i Alfons codziennie przyjeżdżają na targ, by zebrać warzywne odpady. Dla tych studentów uniwersytetu to prawdziwy skarb. – Resztki żywności i wszelkie śmieci wykorzystujemy do produkcji ekologicznego węgla – mówi Cedric. Studenci prowadzą zakład specjalizujący się w recyklingu biomasy. Proces jej przetwarzania nie jest skomplikowany – zaczyna się od suszenia. Zaletą takiego paliwa jest między innymi to, że podczas spalania nie dymi, nie emituje substancji toksycznych, nie brudzi garnków oraz, co ważne, ma wyższą wartość opałową niż dostępny na ryku węgiel.