biopaliwa

Artykuły - Biopaliwa (160)

 • 300 milionów dolarów na badania nad ekologicznym transportem

  300 milionów dolarów na badania nad ekologicznym transportem

  Amerykański departament energii przeznaczył prawie 300 milionów dolarów na rozwój technologii zrównoważonego transportu.
 • Produkcja alkoholu wpływa na ceny kukurydzy

  Produkcja alkoholu wpływa na ceny kukurydzy

  Ceny kukurydzy w USA utrzymują się na bardzo niskim poziomie. To tylko 370 centów za buszel. Jest to związane z bardzo dobrą sytuacją w Europie, gdzie poziom upraw jest bardzo wysoki w Rosji i na Ukrainie.
 • Protest przeciw importowi oleju palmowego

  Protest przeciw importowi oleju palmowego

  Francuscy rolnicy w zeszłym tygodniu tarasowali dostęp do rafinerii i składów paliw firmy Total, której rząd pozwolił na sprowadzenie 300 tys. ton oleju palmowego na biopaliwo. Protestujący uważają, że dzieje się to kosztem ich produkcji.
 • Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

  Enerkem dokonuje przełomu, wytwarzając nowe wysokooktanowe biopaliwo

  Spółka Enerkem Inc., światowy lider produkcji biopaliw oraz chemikaliów wytwarzanych z surowców odnawialnych, ogłosiła dzisiaj, podczas 225. krajowego posiedzenia Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (American Chemical Society) odbywającego się w Nowym Orleanie, iż udało jej się wytworzyć nowe wysoce wydajne biopaliwo, które może zwiększyć liczbę oktanową paliw dostępnych na rynku, zmniejszając tym samym ich ślad węglowy.
 • Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach

  Zmiany w ustawie o biokomponentach i biopaliwach

  Od 1 stycznia 2018 r. wejdą w zycie nowe przepisy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych dostosowując prawo do przepisów Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest m.in. dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych ws. jakości benzyny i olejów napędowych.
 • RMF FM: Znikający olej rzepakowy

  RMF FM: Znikający olej rzepakowy

  Z projektu ustawy o monitoringu przewozu towarów wrażliwych w tajemniczych okolicznościach zniknął wymóg monitorowania transportów z olejem rzepakowym - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM Marek Balawajder i Krzysztof Zasada.
 • Rząd za zmniejszeniem obciążeń dla producentów paliw

  Rząd za zmniejszeniem obciążeń dla producentów paliw

  Obniżenie w kolejnych latach minimalnego udziału biokomponentów w paliwach - zakłada przyjęta przez rząd nowela ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Jak dodano, przyniesie to oszczędności dla producentów paliw rzędu 160 mln zł.
 • Biopaliwowa rewolucja: Czy Polska spełni unijne standardy?

  Biopaliwowa rewolucja: Czy Polska spełni unijne standardy?

  Rynek biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce czekają duże zmiany. Unijna dyrektywa ILUC ustala między innymi maksymalny udział biopaliw konwencjonalnych w transporcie na poziomie 7 proc. Jednocześnie wspiera rozwój rynku biopaliw zaawansowanych, czyli pochodzących z odpadów rolnych.
 • Parlament Europejski poparł szybsze przejście na biopaliwa nowej generacji

  Parlament Europejski poparł szybsze przejście na biopaliwa nowej generacji

  We wtorek posłowie PE poparli w głosowaniu projekt przepisów, które mają wprowadzić pułap dla produkcji biopaliw konwencjonalnych i przyspieszyć przejście na biopaliwa nowej generacji. Plan ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, których przyczyną jest coraz częstsze wykorzystywanie gruntów rolnych na uprawy roślin potrzebnych do produkcji biopaliw.
 • Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Na Sycylii ruszył program "energia z cytrusów"

  Włosi będą produkować energię elektryczną z odpadów owoców cytrusowych. W Katanii na Sycylii ruszył pierwszy agregat, który zamieni je w biogaz, do wykorzystania w lokalnych minielektrowniach.

Filmy - Biopaliwa (5)

 • Jazda na glonach w Szczecinie

  Mieszkają w morzach, jeziorach i rzekach. W przyszłości zatankujemy nimi swoje samochody. Jak to możliwe? Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prowadzą badania nad nowym rodzajem biopaliwa, które ma być produkowane z mikroalg - energii przyszłości.
 • Unijni urzędnicy pracują nad zmianami w przepisach dotyczących biopaliw

  Przyjęte przez komisję środowiska w Parlamencie Europejskim stanowisko zakłada ograniczenie do 6 proc. udziału biokomponentów pochodzenia rolniczego w rynku paliw. Pomysłodawcy argumentują, że rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa pośrednio wpływa na wzrost emisji szkodliwych substancji. Polska kilka tygodni temu – z czteroletnim opóźnieniem – w pełni wdrożyła unijną dyrektywę o promocji odnawialnych źródeł energii w zakresie biopaliw. (mówi: Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw)
 • W 2015 r. rząd nie przekaże 1,5 proc. z akcyzy paliwowej na wsparcie sektora biopaliw

  W 2015 r. Ministerstwo Finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw ‒ taką zmianę przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. Przemysł związany z ich wytwarzaniem bezpośrednio daje pracę 6 tys. osób, a na potrzeby biopaliw rzepak i kukurydzę uprawa nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników. Jednak z uwagi na niewielkie wsparcie polska branża biopaliw przegrywa z zagranicznymi rywalami. ‒ Gotowe narzędzia legislacyjne już dawno mamy. Przypomnę, że jest rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój zarówno produkcji, jak i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe ze względu na to, że 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest w praktyce realizowany – tłumaczy Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 • Biopaliwa. Mamy technologie, ale brakuje prawa

  Polskie rafinerie są w stanie produkować tzw. biopaliwa zaawansowane, a konkretnie HVO (uwodornione oleje roślinne) w technologii współuwodornienia. HVO są zamiennikiem oleju napędowego, mającym świetne parametry jakościowe, akceptowanym przez producentów pojazdów praktycznie bez ograniczeń. Niestety w większości państw UE, w tym w Polsce, HVO jeszcze nie jest w sprzedaży – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).