biometria

Artykuły - Biometria (28)

 • ​Transformacja cyfrowa w Pekao przyspiesza

  ​Transformacja cyfrowa w Pekao przyspiesza

  Transformacja cyfrowa w bankach to dziś dla instytucji finansowych być albo nie być. Bank Pekao pod tym względem przyspiesza i niedługo zobaczymy jego najnowszą broń - aplikację mobilną PeoPay 3.0. Zanim jednak to się stanie, zobaczmy jak ta transformacja przebiegała do tej pory.
 • Otwarta bankowość? Nie chcemy się dzielić danymi

  Otwarta bankowość? Nie chcemy się dzielić danymi

  Polacy sceptycznie podchodzą do dzielenia się danymi bankowymi z obcymi podmiotami, którym unijna dyrektywa PSD2 daje takie uprawnienia. Dość nieufnie postrzegają też stosowanie biometrii do identyfikacji przy korzystaniu z bankowości.
 • mBank wprowadza nowy sposób identyfikacji klienta

  mBank wprowadza nowy sposób identyfikacji klienta

  mBank udostępnia nowe narzędzie do weryfikacji klienta, oparte na biometrii behawioralnej czyli badaniu sposobu korzystania z komputera, na przykład uderzania w klawiaturę i szybkości wprowadzania liczb i liter.
 • Już ponad połowa Polaków jest gotowa udostępniać swoje dane biometryczne

  Już ponad połowa Polaków jest gotowa udostępniać swoje dane biometryczne

  Konsumenci pytani o to, jakimi danymi podzieliliby się, aby skorzystać z automatycznej identyfikacji podczas procesu zakupowego, na pierwszym miejscu nie wybrali żadnej z proponowanych opcji. Tak stwierdziło 42 proc. badanych. Jednak, ku zdziwieniu wielu ekspertów, większość osób wykazała otwartość na metody biometryczne. Niektórzy zaznaczyli nawet kilka możliwości.
 • Biometria stanie się standardem

  Biometria stanie się standardem

  Skanery linii papilarnych, tęczówki czy głosu coraz częściej zastępują tradycyjne metody weryfikacji tożsamości. Wiele wskazuje na to, że wkrótce biometria stanie się standardem nie tylko w smartfonach, lecz także we wszystkich dziedzinach naszego życia. Na rynek wkrótce trafią pierwsze karty płatnicze z wbudowanym czytnikiem odcisków palców. Komisja Europejska rekomenduje wprowadzenie we wszystkich krajach członkowskich biometrycznych dowodów osobistych, które uniemożliwiłyby kradzież tożsamości.
 • ​Polacy otwarci na innowacyjne płatności, również z wykorzystaniem biometrii

  ​Polacy otwarci na innowacyjne płatności, również z wykorzystaniem biometrii

  Jak pokazują wyniki raportu Digital Payments Study 20171 przygotowanego na zlecenie Visa, polscy konsumenci są otwarci na nowoczesne płatności cyfrowe, w tym biometrię. Według badania, już 86 proc. z nich dokonało płatności zbliżeniowej (wzrost o 5 p.p. w ciągu 12 miesięcy). Niemal 90 proc. z tej grupy sądzi z kolei, że w ciągu trzech lat zapłaci smartfonem - ogromna większość czułaby się bezpiecznie, gdyby do autoryzacji takiej transakcji wykorzystano rozwiązania biometryczne.
 • Biometryczna codzienność - jakie dane wykorzystywane do weryfikacji tożsamości?

  Biometryczna codzienność - jakie dane wykorzystywane do weryfikacji tożsamości?

  Biometria już na dobre wkracza do naszego życia. Nasze biodane są stosowane coraz częściej, m.in. do logowania się do urządzeń mobilnych, czy też w bankowości. Wykorzystaniem tego sposobu identyfikacji interesują się też instytucje państwowe, które w ten sposób chcą ułatwić życie obywatelom.
 • Odcisk palca i próbka głosu zamiast haseł i loginów

  Odcisk palca i próbka głosu zamiast haseł i loginów

  Hasła, PIN-y i telekody są zastępowane przez odcisk palca, próbkę głosu czy skan twarzy. Wykorzystanie naszych unikalnych cech będzie coraz powszechniejsze, bo jest wygodne, a eksperci zapewniają, że bezpieczniejsze niż tradycyjne metody. Biometria jest już stosowana w usługach oferowanych przez polskie banki, a odciskiem palca oraz skanem twarzy można się zalogować do bankowej aplikacji, zidentyfikować głosem na infolinii, a nawet zatwierdzić w ten sposób płatność.
 • Biometria głosowa pozwala zidentyfikować rozmówcę

  Biometria głosowa pozwala zidentyfikować rozmówcę

  Rozwiązania biometryczne, jak rozpoznawanie głosu, skanowanie odcisków palców czy tęczówki oka, mają coraz więcej komercyjnych zastosowań. Można się z nimi zetknąć nie tylko w bankowości lub przy odprawie na lotnisku, ale też w najnowszych, domowych gadżetach.
 • Koniec tradycyjnych odpraw paszportowych

  Koniec tradycyjnych odpraw paszportowych

  Kontrola paszportowa i odprawa przez funkcjonariusza Straży Granicznej w dotychczasowej formie wkrótce zostaną zastąpione przez nowoczesną odprawę biometryczną. Kolejki na granicy znikną, a paszportem stanie się smartfon. Przechodząc bez zatrzymywania przez specjalny korytarz biometryczny, zweryfikujemy naszą tożsamość.

Filmy - Biometria (1)

 • PIN-y i hasła odchodzą w niepamięć. Biometria ochroni twoje pieniądze lepiej?

  Współczesny klient bankowy jest wymagający. Zależy mu nie tylko na atrakcyjnej ofercie produktowej, lecz także na tym, żeby korzystanie z usług bankowych było bezpieczne, wygodne i mało czasochłonne. Aby sprostać tym wymaganiom, banki wprowadzają coraz to nowsze technologie. Jedną z nich jest biometria głosowa. Biometria pozwala na wykorzystanie indywidualnych cech każdego człowieka do weryfikacji jego tożsamości. Do jej uwierzytelnienia mogą służyć linie papilarne, układ naczyń krwionośnych palca, geometria twarzy, tęczówka oka czy głos. Stosunkowo nowa na polskim rynku bankowym jest właśnie biometria głosowa.