biografie

Artykuły - Biografie (1502)

 • Urbanek: Tuwim miał poczucie, że jest niczyj

  Urbanek: Tuwim miał poczucie, że jest niczyj

  Tylko język polski nigdy nie zdradził Tuwima - uważa Mariusz Urbanek, autor właśnie wydanej biografii autora "Balu w operze" pt. " Tuwim. Wylękniony bluźnierca". Obecnie obchodzony jest Rok Tuwima, w 60. rocznicę śmierci poety.
 • Szokująca, tajemnicza, nieznana. Intymna biografia Marilyn Monroe

  Szokująca, tajemnicza, nieznana. Intymna biografia Marilyn Monroe

  7 listopada trafia do księgarń najnowsza biografia najsłynniejszej blondynki świata. O Marilyn Monroe napisano już niejedno, ale dopiero Lois Banner dotarła do źródeł, których nie wykorzystał albo nie odnalazł nikt przed nią. Sprawia to, że ta książka o MM jest inna niż pozostałe jej biografie. Wyjątkowa jest też okazja: "Skłócona z życiem" Lois Banner, dzięki wydawnictwu Pascal, ukazuje się 50 lat po śmierci hollywoodzkiej gwiazdy.
 • Dziś poznamy laureata nagrody Nike

  Dwa reportaże, dwie biografie, tom esejów, tom poezji i opowiadania są wśród finalistów tegorocznej nagrody Nike. Dziś wieczorem dowiemy się, do kogo powędruje statuetka dłuta Kazimierza Zemły oraz 100 tysięcy złotych.
 • Sztuka polega na złapaniu równowagi

  Sztuka polega na złapaniu równowagi

  Spełnia się w pracy, jest niezależna, ale nie umie powiedzieć: "stop, moja kariera i moje sprawy są najważniejsze". Rozmawiamy z aktorką Iloną Wrońską.
 • Anais Nin: Dziennik 1931 - 1934

  Anais Nin: Dziennik 1931 - 1934

  Jeden z najsłynniejszych pamiętników XX wieku.
 • Mam to za sobą i inne wyznania

  Mam to za sobą i inne wyznania

  Za co kochamy Shirley MacLaine? Za nagrodzoną Oskarem rolę w filmie Czułe Słówka? Za Pocztówki znad krawędzi? Za Kłopoty z Harrym Hitchcocka, czy Słodką Irmę? Za nietuzinkową filozofię życiową, czy promienny uśmiech na ekranie? Shirley MacLaine ma już być może wiele za sobą, ale ta niezwykła książka daje nam dowód, że my nigdy nie będziemy mieli jej dość.
 • Adam Bień - biografia

  Wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent. Od ósmego roku życia uczęszczał na zajęcia do Państwowej Szkoły Muzycznej I-ego stopnia, szkoląc się w klasie perkusji. W wieku 16 lat założył swój pierwszy zespól 4 Life, z którym odniósł wiele sukcesów (m.in. 1 miejsce na Festiwalu Twórczości Studenckiej FETUS 2000, finał w programie "Droga do gwiazd"). Udział w tym "Drodze do gwiazd" zaowocował propozycją pracy w "Teatrze Studio BUFFO" (musical "Metro"). W 2002 roku dostał jedną z głó
 • Edith - biografia

  Edith karierę wokalną rozpoczęła będąc dzieckiem. Od najmłodszych lat odnosząc sukcesy wokalne. Związana z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, śpiewała w musicalach "Koty" i "Akademia Pana Kleksa". Wyśpiewała I miejsce w telewizyjnym programie muzycznym "Twoja droga do gwiazd". W październiku 2010 roku występowała na gali Totus 2010 organizowanej przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" transmitowanej na żywo przez TVP2 śpiewając wielki przebój wykonywany przez Mariah Carey - "I wanna know
 • Kari Amirian - biografia

  Kari Amirian to polska kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i producentka muzyczna, tworząca muzykę łączącą indie pop z alternatywą. Na początku grudnia 2011 roku artystka zadebiutowała płytą "Daddy Says I'm Special". Album został przygotowany z zespołem złożonym z młodych multiinstrumentalistów, w składzie: Robert Amirian (gitara akustyczna; prywatnie mąż Kari), Janek Stokłosa (wiolonczela), Krzysiek Łochowicz (gitary), Kuba Szydło (perkusja) i Wojtek Traczyk (bas, esraj). Na płycie w r
 • Parande - biografia

  Zespół Parande powstał w 2008 roku w Opolu, wykonuje szerokorozumianą muzykę rockową. Zaledwie po roku grupa wydała debiutancki album zatytułowany "Wiara". Na płycie znalazło się 12 kompozycji. "Materiał prowokuje, zmusza do myślenia i bawi w bardzo specyficzny sposób" - napisali o albumie członkowie Parande. Obecnie, po kilku roszadach w składzie, formacja przygotowuje materiał na drugi album.

Filmy - Biografie (3)

 • "Ta biografia mogła nie powstać"

  Niektórzy bali się ze mną rozmawiać, inni nie chcieli, jeszcze inni grozili - o tym, jak powstawała biografia księdza Jana Twardowskiego "Ksiądz Paradoks", opowiada jej autorka, Magdalena Grzebałkowska.
 • Biografie

  W tym odcinku prezentujemy życiorys jednego z najbardziej znanych amerykańskich producentów muzycznych Timbalanda.
 • Biografie

  W tym odcinku Kinga Siedziuk przybliża sylwetkę boskiego Enrique.