BIK

Synonimy:
Biuro Informacji Kredytowej,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - BIK (150)

Filmy - BIK (5)

 • Chcesz poznać całkowity koszt kredytu gotówkowego? Bank wcale nie musi sprawdzać cię w BIK-u

  Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego nie może być podjęta impulsywnie. Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego trzeba uzyskać rzetelne informacje o ofercie kredytowej, tak żeby nie zaskoczyły nas żadne ukryte koszty. Najlepiej wypytać o szczegóły doradcę w placówce bankowej i dokładnie przeczytać warunki umowy. W niektórych bankach są jednak pewne utrudnienia… Jednym z nich jest to, że w placówkach części banków nie możemy dowiedzieć się o parametrach kredytu ot tak: konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i doradca musi nas sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. - Banki dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą – tworzą instytucje, w których bez dowodu w zasadzie nie można uzyskać żadnych informacji o ofercie kredytowej. Do drugiej kategorii należą banki, w których informacje o okresie kredytowania, wysokości raty i podstawowych parametrach kredytu dostaniemy bez dowodu – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Łukasz Stolarczyk, dyrektor Biura Jakości Obsługi Klienta w Getin Noble Banku.
 • Proste zabezpieczenie przed oszustami wyłudzającymi kredyty

  Polacy gubią dokumenty bardzo często. Co więcej, w IV kwartale ubiegłego roku odnotowano aż 1920 prób wyłudzeń kredytów na kwotę blisko 86 mln zł. Przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane można się jednak zabezpiecza. Oprócz zgłoszenia zagubienia dokumentów na policji warto pomyśleć nad uruchomieniem funkcji alertu w BIK. Dzięki tej funkcji dostajemy powiadomienia za każdym razem, gdy nasza historia kredytowa jest weryfikowana. Dzięki temu możemy mieć wiedzę o tym, czy ktoś właśnie nie próbuje zaciągnąć zobowiązania na nasz koszt.
 • Wkrótce aby wynająć mieszkanie będzie potrzebny raport z BIK-u, lub zaświadczenie o dochodach

  W opinii ekspertów, właściciele mieszkań na wynajem w większości działają nieprofesjonalnie. Zadają potencjalnym klientom pytania osobiste, ale rzadko wymagają od nich udokumentowania wiarygodności finansowej. Nie wiedzą także, w jaki sposób należy sprawdzać przyszłych lokatorów. Jednak to powoli zaczyna się zmieniać.
 • W Polsce brakuje jasnych procedur dotyczących wykreślenia wadliwego wpisu z BIK-u

  W polskim prawie nie ma odpowiednich procedur, dzięki którym można usunąć błędny lub nieprawdziwy wpis do BIK-u. Naraża to ludzi na brak możliwości uzyskania kredytu oraz ewentualne straty z tym związane. Obroną może być postępowanie sądowe i ubieganie się o odszkodowanie. Według adwokata Tomasza Tomaszczyka, usunięcie naszego nazwiska z rejestru Biura Informacji Kredytowej (BIK), w przypadku jego bezprawnego lub błędnego umieszczenia, może okazać się dość trudne. W sytuacji, w której został on bezpodstawnie dokonany, należy skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sytuacji oraz wykreślenia z BIK-u naszego nazwiska i informacji o niezapłaconym zobowiązaniu.