Biegun Północny

Artykuły - Biegun Północny (1)

 • Coraz cieplej na biegunie północnym

  Coraz cieplej na biegunie północnym

  Słońce nie podnosiło się nad biegunem północnym od połowy września. Morze lodu smagane wiatrem rozciągające się aż po horyzont, było skąpane w mroku od miesięcy. Ale w tym tygodniu zdarzyło się coś niezwykłego - temperatura powietrza po raz drugi w historii pomiarów wzrosła tu powyżej zera.

Filmy - Biegun Północny (2)

 • 25 lat temu Polacy zdobyli Biegun Północny. Ekstremalne podróże Marka Kamińskiego

  Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. Podróżnik Marek Kamiński 23 maja 1995 roku zdobył biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Jak wspomina to wydarzenie po 25 latach? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Naukowcy biją na alarm: Ziemi grozi katastrofa

  Kanadyjscy naukowcy opuszczają sondy badawcze na dno Oceanu Arktycznego - chcą odkryć jak najwięcej tajemnic tego słabo poznanego obszaru wokół Bieguna Północnego. Każdego roku kanadyjski lodołamacz „Amundsen” zamienia się na kilka miesięcy w pływające laboratorium, w którym pracuje ok. 40 naukowców. Po co to wszystko? Aby lepiej poznać i zrozumieć zmiany zachodzące wskutek globalnego ocieplenia. – Zmiany w Arktyce wykraczają daleko poza jej obszar. Oddziałują na północny Atlantyk, a być może nawet na cały Ocean – podkreśla Roger Francis, kierownik misji naukowej na lodołamaczu. Topnienie pokrywy lodowej Bieguna Północnego wpływa na zmniejszenie zasolenia mórz i oceanów. Naukowcy obawiają się, że to może spowodować zmianę cyrkulacji prądów oceanicznych, w konsekwencji czego niemożliwa będzie wymiana ciepła między biegunami a równikiem. Wówczas Ziemia przestanie nadawać się do życia.