biegi górskie

Artykuły - Biegi górskie (14)

 • Tatry rozstrzygnęły, kto zwycięży. Medale mistrzostw Polski rozdane

  Tatry rozstrzygnęły, kto zwycięży. Medale mistrzostw Polski rozdane

  Tatra SkyMarathon w pierwszej edycji wyłonił najlepszych biegaczy górskich na długim dystansie. Zawodnicy mieli do pokonania 42 kilometry z przewyższeniem liczącym 3500 metrów. W pierwszych w historii mistrzostwach Polski w biegu górskich na długim dystansie rozgrywanych w Tatrach, złote medale zawiesili na szyi Mirosława Witowska oraz Bartłomiej Przedwojewski.
 • 500 kilometrów Romana Ficka przez Beskidy. Magia gór, której nikt inny wcześniej nie doświadczył

  500 kilometrów Romana Ficka przez Beskidy. Magia gór, której nikt inny wcześniej nie doświadczył

  Spisując postanowienia noworoczne, pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego można sobie obrać za cel do zrealizowania w dwanaście miesięcy. Nikt przy zdrowych zmysłach nie pomyślałby przecież, że ponad 500 kilometrów górskim szlakiem da się pokonać w cztery dni. Roztrząsanie za i przeciw i kierowanie się rozsądkiem nie leży jednak w naturze ultramaratończyków. Wykonalność danego zadania trzeba sprawdzić na własnej skórze. - Zapragnąłem robić coś ciekawego – coś innego niż każdy, coś, czego nikt jeszcze nie zrobił – powiedział Roman Ficek, który niedawno przywdział na głowę niewidoczną koronę króla Beskidów.
 • Tatrzański Festiwal Biegowy. Zawody, jakich w polskich górach jeszcze nie było

  Tatrzański Festiwal Biegowy. Zawody, jakich w polskich górach jeszcze nie było

  Techniczna trasa z dużą różnicą wysokości poprowadzona przez tatrzańskie szlaki, weryfikacja zawodników na podstawie sportowego przygotowania, a nie szybkości zapisów oraz wysokie nagrody finansowe. To tylko niektóre z propozycji organizatorów Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego, który 25 lipca zadebiutuje w Kościelisku. Zważając na pandemię, przygotowano alternatywne terminy i maksymalnie odroczono termin płatności.
 • Bartłomiej Przedwojewski – najszybszy strażak na górskich trasach świata

  Bartłomiej Przedwojewski – najszybszy strażak na górskich trasach świata

  W tym sporcie trzeba być twardzielem. Obok tego, co wypracuje się na treningach, liczy się przede wszystkim głowa. On w biegach górskich przedarł się do absolutnej światowej czołówki i dziś jest wzorem dla wielu biegaczy w Polsce. - Skupiam się przede wszystkim na sobie, nie na innych zawodnikach. To jest wysiłek czterogodzinny, więc kontrolować trzeba głównie siebie. Łatwo popełnić błąd – mówi Bartłomiej Przedwojewski, biegacz górski, który niedawno dołączył do prestiżowego międzynarodowego teamu.
 • Polscy biegacze górscy w drodze na mistrzostwa świata

  Polscy biegacze górscy w drodze na mistrzostwa świata

  Za niewiele ponad tydzień reprezentanci Polski w dwuosobowym składzie wystartują na mistrzostwach świata w biegach górskich w Villa La Angostura w Argentynie. Sylwester Lepiarz i Piotr Jaśtal to absolutna czołówka polskich biegaczy górskich, którzy w swoim dorobku mają wiele sukcesów. Tym razem na przeszkodzie stanęły im wysokie koszty podróży, które zmuszeni są pokryć z własnej kieszeni.
 • Hillary Allen wyrwała się śmierci w górach. Pierwszy wyścig po wypadku… wygrała

  Hillary Allen wyrwała się śmierci w górach. Pierwszy wyścig po wypadku… wygrała

  Hillary Allen cudem uniknęła śmierci, spadając ze stromej grani podczas ekstremalnego biegu górskiego Tromso Skyrace. Amerykańska biegaczka miała nie chodzić, tymczasem po 10 miesiącach od wypadku wygrała zawody w Dolomitach. Na trasę, która o mało nie pozbawiła jej życia, powróciła wkrótce potem, biegnąc w parze z człowiekiem, który po upadku udzielał jej pierwszej pomocy.
 • Beskidzki challenge, czyli zawody, których nikt nie ukończył

  Beskidzki challenge, czyli zawody, których nikt nie ukończył

  Beskidy Ultra Trail Challenge to prawdziwe wyzwanie. Tegorocznej edycji nie ukończył nikt. 319 km biegania po górach z przewyższeniem 19 tys. metrów i kilkudziesięciu śmiałków na wymagającej trasie – tak było w tym roku. Co trzeba mieć w głowie, aby zdecydować się na takie szaleństwo? Oto świat ultra w pigułce.
 • Reprezentacja Polski w biegach wysokogórskich szuka pomocy kibiców przed ME

  Reprezentacja Polski w biegach wysokogórskich szuka pomocy kibiców przed ME

  We wrześniu kilkuosobowa grupa reprezentantów Polski po raz kolejny powalczy na mistrzostwach Europy w biegach wysokogórskich. Liczebność grona, które zasłużyło na Orła Białego na piersi jest uzależniona jednak od środków finansowych. Najszybsi biegacze górscy poprosili zatem o pomoc internautów.
 • Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim rozstrzygnięte

  Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim rozstrzygnięte

  W sobotę w Szczawnicy odbyły się mistrzostwa Polski w biegach górskich na długim dystansie. Na ponad 43-kilometrowej trasie złote krążki wywalczyli Martyna Kantor oraz Bartłomiej Przedwojewski.
 • Biegi górskie. Piotr Hercog o kulisach zwycięstwa w biegu na… 380 kilometrów

  Biegi górskie. Piotr Hercog o kulisach zwycięstwa w biegu na… 380 kilometrów

  Polacy nie zwalniają tempa w kolekcjonowaniu zwycięstw w biegach na dystansie ultra. Kolejny międzynarodowy sukces padł łupem Piotra Hercoga, który w Moab 240 Endurance Run na dystansie 380 kilometrów, przebiegł na metę po 60 godzinach i 14 minutach. –Chciałbym, aby biegi górskie były dyscypliną olimpijską – mówi Piotr Hercog.