Nowe Technologie - Biblioteki

Artykuły - Biblioteki (24)

 • Google i skanowanie książek

  Google i skanowanie książek

  Google poinformował, że podpisał umowę z wydawnictwem Hachette Livre, które się wyłamało, nie bacząc na swoich francuskich rywali, i zgodziło się, by Google zeskanował tysiące książek, które nie są już w druku, do swojego projektu elektronicznej biblioteki.
 • Kolejna luka w Windowsie

  Kolejna luka w Windowsie

  Wiele wskazuje na to, że sposób w jaki Windows pobiera biblioteki dla programów innych producentów, jest wykorzystywany przez napastników do uruchamiania własnych programów w systemie ofiary.
 • Google skanuje książki Austriackiej Biblioteki Narodowej

  Google skanuje książki Austriackiej Biblioteki Narodowej

  Austriacka Biblioteka Narodowa (ÖNB) współpracuje z serwisem Google Książki. W ciągu najbliższych lat internetowy usługodawca zamierza zeskanować wszystkie nieobjęte prawami autorskimi książki ze zbiorów ÖNB i indeksować je w formie pełnotekstowej.
 • Polskie biblioteki z szybkim internetem

  Polskie biblioteki z szybkim internetem

  Już 2,5 tys. bibliotek publicznych w Polsce ma dostęp do szybkiego internetu. Podłączenie placówek do sieci jest realizowane w ramach Programu Internetyzacji Bibliotek Publicznych - informuje MSWiA.
 • Padnięta e-Jagiellonka

  Od ponad tygodnia Biblioteka Jagiellońska zmaga się z gigantyczną awarią systemu komputerowego - alarmuje "Gazeta Krakowska". Czytelnicy nie mogą wypożyczyć żadnej książki dołączonej do zbiorów po 1990 r., gdyż wprowadzano je wyłącznie do elektronicznej bazy danych, która zawiodła. To ponad 380 tys. pozycji. Kataklizm dotknął nie tylko Jagiellonkę, ale także obsługiwane przez ten sam system biblioteki Collegium Medicum i 31 bibliotek instytutowych UJ.
 • Google przeszuka biblioteki

  Biblioteki czołowych amerykańskich instytucji naukowych otwierają podwoje przed wyszukiwarką Google. Publikacje ze zbiorów Uniwersytetu Michigan, Uniwersytetu Stanforda, Harvardu, Oxfordu i Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, będą dostępne w sieci. Umowa pomiędzy Google a bibliotekami to ogromne przedsięwzięcie - samo skanowanie zasobów biblioteki Uniwersytetu Michigan potrwa sześć lat.
 • DVD z biblioteki

  DVD z biblioteki

  Czy można łamać prawo zgodnie z prawem? Okazuje się, że tak - przynajmniej zdaniem kieleckiej policji. Tamtejszy oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wypożycza bowiem czasopisma, do których dołączone są płyty DVD z filmami. Nierzadko bardzo atrakcyjnymi filmami. W ten sposób klienci biblioteki mogą sobie taki film obejrzeć za darmo.
 • Nie tylko Microsoft dziurawy

  Nie tylko Microsoft dziurawy

  Odkryte ostatnio sześć luk w oprogramowaniu typu open source może zagrozić bezpieczeństwu zarówno użytkowników pecetów korzystających z "otwartych" przeglądarek innych niż Internet Explorer, a także użytkowników systemu MacOS X - alarmuje serwis "news.com". Błędy znajdują się w bibliotece libPNG obsługującej wyświetlanie obrazków używanego dość często formatu PNG. Najbardziej krytyczny z tych błędów pozwala na włamanie się do komputera na skutek tzw. przepełnienia bufora. Biblioteki tej używają zarówno Internet Explorer czy Netscape, jak i "otwartoźródłowe" przeglądarki Opera, Mozilla, a także przeglądarki na Maki.