wydarzenia - Biblioteki

Artykuły - Biblioteki (47)

 • ZNP broni bibliotekarzy szkolnych: Nie wolno na nich oszczędzać

  Plany legislacyjne Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczące bibliotek szkolnych zakładają wprowadzenie oszczędności na nauczycielach bibliotekarzach - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP podkreśla, że "nie można do tego dopuścić".
 • Listy do Wisławy Szymborskiej przekazane Bibliotece Jagiellońskiej

  Listy do Wisławy Szymborskiej przekazane Bibliotece Jagiellońskiej

  Listy do Wisławy Szymborskiej od poetów, tłumaczy i przyjaciół zostały w piątek przekazane Bibliotece Jagiellońskiej. Ich autorami są m.in. Stanisław Barańczak, Karl Dedecius, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Julian Przyboś i osoby, których noblistka nie znała.
 • Zapłacimy za unijne prawo? "To jest i będzie darmowe"

  Zapłacimy za unijne prawo? "To jest i będzie darmowe"

  Polska wciąż nie dostosowała przepisów do unijnych regulacji, zgodnie z którymi za każdą wypożyczoną z biblioteki książkę jej autorowi należy się honorarium - stwierdza "Rzeczpospolita".
 • 55 lat badania czytelnictwa

  Poziom czytelnictwa w Polsce jest najniższy od początku historii badań - powiedziała Katarzyna Wolff podczas środowej sesji jubileuszowej z okazji 55 lat istnienia Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
 • Nowa siedziba Filharmonii Zabrzańskiej

  Wieczornym koncertem Filharmonia Zabrzańska inauguruje w środę działalność w swojej nowej siedzibie. To zaadaptowany na potrzeby filharmoników prawie stuletni budynek biblioteki będącej częścią kompleksu socjalnego dawnej Huty Donnersmarcka.
 • Ewa Bąkowska

  Ewa Bąkowska

  Ewa Bąkowska była kierownikiem Oddziału Informacji Naukowej i Katalogów Biblioteki Jagiellońskiej i członkiem Federacji Rodzin Katyńskich z Krakowa. Wnuczka zamordowanego w Katyniu generała, zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
 • Ruszyła akcja promocji bibliotek

  21 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie rozpoczęła się akcja "Biblioteka. Miejsce czytania, miejsce działania" - do końca weekendu będzie tam można wziąć udział w warsztatach, prezentacjach i akcjach artystycznych. Osoby odwiedzające BUW będą mogły oglądać i uczestniczyć w instalacji poświęconej przestrzeni biblioteki, sposobowi jej działania i związanej z nią mitologii. Cała akcja potrwa do 24 lutego.
 • Zdrojewski odpiera zarzuty w sprawie bibliotek

  Zdrojewski odpiera zarzuty w sprawie bibliotek

  Minister kultury Bogdan Zdrojewski w odpowiedzi na otrzymany w zeszłym tygodniu list protestacyjny "w obronie bibliotek" pisze, że "większość zawartych w nim zarzutów jest nieprawdziwa", a proponowane przez resort zmiany w prawie, przeciwko którym protestują autorzy listu, wykluczają likwidację bibliotek.
 • Zdrojewski bierze się za wiejskie biblioteki

  Zdrojewski bierze się za wiejskie biblioteki

  Ministerstwo Kultury doszło do wniosku, że czytelnie w małych miejscowościach i wsiach są zbędne - czytamy w "Naszym Dzienniku".
 • Rząd będzie zamykał biblioteki? List do Tuska

  Rząd będzie zamykał biblioteki? List do Tuska

  Pisarze, tłumacze, redaktorzy, wydawcy i bibliotekarze - ok. dwustu osób podpisało się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska protestującym przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach.