Biblioteka Narodowa

Artykuły - Biblioteka Narodowa (4)

 • ​Biblioteka Narodowa: Polacy czytają coraz mniej

  ​Biblioteka Narodowa: Polacy czytają coraz mniej

  63 proc. badanych przez Bibliotekę Narodową Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki; to więcej niż dwa lata temu, kiedy do braku lektury przyznało się 58,3 proc. badanych. Zjawisku ma przeciwdziałać "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020".
 • Google skanuje książki Austriackiej Biblioteki Narodowej

  Google skanuje książki Austriackiej Biblioteki Narodowej

  Austriacka Biblioteka Narodowa (ÖNB) współpracuje z serwisem Google Książki. W ciągu najbliższych lat internetowy usługodawca zamierza zeskanować wszystkie nieobjęte prawami autorskimi książki ze zbiorów ÖNB i indeksować je w formie pełnotekstowej.
 • Cykl wydarzeń w 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego

  Zaprezentowanie instalacji "Maska Słowackiego", wystawy "Wokół Balladyny" oraz udostępnienie w internecie cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego - to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na wrzesień z okazji 200. rocznicy urodzin poety.
 • Digitalizacja zasobów kultury koniecznością

  Digitalizacja zasobów kultury koniecznością

  Digitalizacja cennych zasobów kulturalnych to szansa na połączenie rozproszonych zbiorów i konieczność, jeśli chcemy zachować niszczejące obiekty. To walka z czasem, którego upływ pogłębia destrukcję zasobów - uważa dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Tomasz Makowski, który podsumował w ten sposób seminarium "Cyfrowe dziedzictwo - kultura dla przyszłości".