Biblia

Artykuły - Biblia (67)

 • ​Biblijny Goliat wcale nie był taki olbrzymi

  ​Biblijny Goliat wcale nie był taki olbrzymi

  "Wtedy wystąpił z obozu filistyńskiego pewien harcownik imieniem Goliat, pochodzący z Gat. Był wysoki na sześć łokci i jedną piędź" - możemy przeczytać w Starym Testamencie. Jednak jak wskazuje archeolog Jeffrey Chadwick, podane wymiary olbrzyma mogą mieć dosyć ciekawe, symboliczne znaczenie.
 • Plagi egipskie: Do dziesięciu razy sztuka...

  Plagi egipskie: Do dziesięciu razy sztuka...

  W tym zaciekłym pojedynku uczestniczyli z jednej strony Mojżesz i jego brat Aaron, a z drugiej – faraon. Stawką była wolność dla setek tysięcy cierpiących niewolę Izraelitów, ofiarą konfliktu padli zaś zwykli Egipcjanie, na których posypała się lawina nieszczęść. Czy da się racjonalnie wytłumaczyć przynajmniej niektóre niezwykłe zjawiska opisane w Księdze Wyjścia?
 • Skąd wzięło się słowo "cham"? Odpowiedź ukrywa się w Biblii

  Skąd wzięło się słowo "cham"? Odpowiedź ukrywa się w Biblii

  "Cham" od dawna funkcjonuje w języku polskim jako obraźliwe słowo. Skąd i dlaczego weszło ono do mowy potocznej? Prawda może być dla wielu niemałym zaskoczeniem!
 • Podniebny rydwan: Zagadka z Księgi Ezechiela

  Podniebny rydwan: Zagadka z Księgi Ezechiela

  Księga Ezechiela należy do najbardziej zagadkowych fragmentów Starego Testamentu. Co przedstawił w niej natchniony prorok? Metaforyczną wizję chwały jedynego Boga? A może – jak próbują to udowodnić łowcy biblijnych sensacji – relację z lądowania statku kosmicznego obcej cywilizacji?
 • Kod Biblii: Na początku była liczba

  Kod Biblii: Na początku była liczba

  Czy w hebrajskim tekście Starego Testamentu zaszyfrowano informacje dotyczące największych zagadek tego i tamtego świata? O istnieniu takiego kodu przekonany był już wybitny fizyk Isaac Newton oraz słynni żydowscy kabaliści. Jak jednak poddać matematycznej analizie słowo, które pochodzi od Boga?
 • Trąby jerychońskie: Biblijna broń masowego rażenia

  Trąby jerychońskie: Biblijna broń masowego rażenia

  Przez wiele stuleci badaczy Biblii nurtowało niezwykłe pytanie: czy rzeczywiście dwanaście wieków przed narodzinami Chrystusa mury starożytnego Jerycha runęły pod wpływem dźwięków dobywających się z trąb oraz krzyków 40 tysięcy Izraelitów?
 • Odczytano unikatowy rękopis Księgi Kapłańskiej

  Odczytano unikatowy rękopis Księgi Kapłańskiej

  Izraelscy i amerykańscy naukowcy odczytali hebrajski rękopis biblijny, pochodzący z VI wieku. Pergaminowy kawałek manuskryptu znaleziono w 1970 roku w ruinach synagogi, w oazie En Gedi nad Morzem Martwym.
 • Przedsiębiorczość w Biblii, czyli Jezusowa przypowieść o talentach

  Przedsiębiorczość w Biblii, czyli Jezusowa przypowieść o talentach

  Przypowieści Jezusa zawierają nie tylko prawdy duchowe, ale także udzielają praktycznych nauk o doczesnych przedsięwzięciach. Ewangelia według św. Mateusza zawiera opowiadanie o talentach (Mt 25, 14-30), będące swoistym wyrazem biblijnej przedsiębiorczości. Przypowieść ta ma wiele znaczeń i można odczytywać ją na różne sposoby. Jej zasadnicze przesłanie dotyczy jednak umiejętności korzystania przez człowieka z Bożych łask i darów. W odniesieniu do świata materialnego jest to tekst o kapitale, inwestycji, czyli szeroko pojętej przedsiębiorczości, a także właściwym wykorzystywaniu bogactwa i środków materialnych.
 • Apel Franciszka: Biblia w każdej rodzinie

  Apel Franciszka: Biblia w każdej rodzinie

  ​Jedna Biblia w każdej rodzinie. Ale nie na półce, tylko pod ręką - mówił papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.Ojciec Święty podkreślił, że w związku z rozpoczętym Synodem Biskupów o rodzinie, właśnie ta podstawowa komórka społeczna musi iść z wiarą i nadzieją.

Filmy - Biblia (4)

 • Jezus był żonaty? Starożytny manuskrypt zawiera prawdziwą sensację!

  Czyżby fabuła "Kodu Leonarda da Vinci" miała więcej wspólnego z rzeczywistością, niż nam się wydaje? Dwaj tropiciele biblijnych zagadek- dokumentalista Simcha Jacobovici i religioznawca Barrie Wilson - odkryli, że pewien starożytny manuskrypt przechowywany w Bibliotece Brytyjskiej zawiera skomplikowany szyfr, za pomocą którego nieznany autor przedstawił dzieje Jezusa, Marii Magdaleny i dzieci zrodzonych z ich związku! Manuskrypt został spisany około 1,5 tysiąca lat temu w dialekcie wschodnioaramejskim, a jego autentyczność nie ulega wątpliwości. Postać Marii Magdaleny od dawna fascynuje historyków, biblistów i pisarzy. Ewangelie niewiele nam o niej mówią. Miała ona przyłączyć się do Jezusa i jego uczniów po tym, jak Mesjasz uwolnił ją od siedmiu złych duchów. Według ewangelistów Marka i Jana, Jezus w szczególny sposób wyróżnił Magdalenę, ukazując się jej jako pierwszej po swoim zmartwychwstaniu. Z czasem Kościół zredukował jednak jej rolę, a ją samą zaczęto utożsamiać z nawróconą jawnogrzesznicą. Czy dalsze badania potwierdzą poprawność sensacyjnej interpretacji wspomnianego manuskryptu? Simcha Jacobovici zapewnia, że jest gotów bronić swojego odkrycia. - To całkowicie zmienia nasz sposób postrzegania chrześcijaństwa! Dla pierwszych wyznawców Jezusa Chrystusa on sam i jego oblubienica byli równorzędnymi bóstwami - twierdzi badacz.
 • Czy biblijny potop wydarzył się naprawdę?

  Opowieści o potopie przetrwały w wierzeniach wielu dawnych ludów z różnych kontynentów. O apokaliptycznej powodzi mówi nie tylko Biblia, ale też mity greckie, skandynawskie, staroindyjskie, chińskie, a nawet mity rdzennych mieszkańców obu Ameryk: Majów, Azteków, Inków, Indian Hopi… Legendy o potopie znają też Aborygeni i mieszkańcy Oceanii. W poszukiwaniu śladów tamtych wydarzeń, spowitych mrokami dziejów, naukowcy często docierają na pogranicze Turcji i Armenii. To tu znajduje się góra Ararat, na której miała osiąść arka Noego, gdy wody potopu zaczęły opadać. Z kolei ormiańska katedra w Eczmiadzynie szczyci się tym, że posiada w swoim skarbcu fragment tejże arki. Jest on przechowywany w drogocennym relikwiarzu i pieczołowicie strzeżony. Czy to dowód na prawdziwość biblijnej opowieści?
 • Ewangeliada - jak czterystu przepisywało Ewangelię

  Są ludzie, którzy w pewnym memencie potrzebują czegoś więcej niż obcowania z Pismem Świętym na nabożeństwie. Biblia jest najważniejszą księgą dla chrześcijan, a dla niechrześcijan może być inspiracją do życia.
 • Szopka jak Biblia

  W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach do końca stycznia 2009 r. można oglądać szopki z Trentino.