BHP

Artykuły - BHP (83)

 • Praca zdalna nie zaskoczyła Polaków

  Praca zdalna nie zaskoczyła Polaków

  Praca zdalna dla Polaków i Słowaków nie była zaskoczeniem. Odpowiednio tylko 16 proc. i 15 proc. pracowników nie miało do czynienia z tą formą wykonywania obowiązków przed epidemią. Dużo większym wyzwaniem praca zdalna była dla Węgrów, bo aż 66 proc. osób nie robiło tego wcześniej.
 • Koronawirus. 30 tys. zł kary za naruszenie zasad bezpieczeństwa

  Koronawirus. 30 tys. zł kary za naruszenie zasad bezpieczeństwa

  Nawet 30 tys. zł kary mogą zapłacić firmy, które nie stosują się do zaleceń służb sanitarnych i rządowych w zakresie bezpieczeństwa pracy.
 • Szkolenia bhp tylko na papierze. Co szósty wypadek wynika z niewłaściwego przygotowania pracownika

  Szkolenia bhp tylko na papierze. Co szósty wypadek wynika z niewłaściwego przygotowania pracownika

  Co szósty wypadek przy pracy wynika z niewłaściwego przygotowania i braku instruktażu. To skutek słabej jakości nauczania. Na dodatek zmiana przepisów może pogorszyć sytuację.
 • BHP: Dodatkowe wymogi w okresie zimowym

  BHP: Dodatkowe wymogi w okresie zimowym

  Wykonywanie pracy na zewnątrz w sytuacji, gdy drogi i chodniki są oblodzone lub ośnieżone, wymaga dużej ostrożności i niezbędnej asekuracji. Zimowe, ujemne temperatury nie mogą też przekładać się na warunki panujące w pomieszczeniach pracy. Z tego względu w zimowych miesiącach pracodawca ma więcej obowiązków z zakresu bhp.
 • Od stycznia 2019 roku nowe ułatwienia dla małych i średnich firm

  Od stycznia 2019 roku nowe ułatwienia dla małych i średnich firm

  Możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł, wprowadzenie statusu małego podatnika PIT i CIT dla firm o przychodach do 2 mln euro rocznie, możliwość wliczenia wartości pracy współmałżonka do kosztów uzyskania przychodu czy zniesienie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w niektórych branżach - to część propozycji zawartych w Pakiecie MŚP.
 • Kiedy pracownik może odmówić pracy?

  Kiedy pracownik może odmówić pracy?

  Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mają na celu stworzenie takich warunków wykonywania pracy, w których zdrowie i życie pracownika oraz innych osób nie będzie zagrożone. Zapewnienie takich warunków jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, nawet kosztem ciążącego na pracowniku obowiązku wykonywania pracy. Pracownik, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, ma bowiem prawo powstrzymać się od świadczenia pracy.
 • GUS: W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 88 tysięcy wypadków przy pracy

  GUS: W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 88 tysięcy wypadków przy pracy

  Choć liczba wypadków przy pracy nie maleje (w ub.r. było ich ponad 88 tys.), statystycy donoszą o spadku tzw. wskaźnika wypadkowości w naszym kraju. To efekt matematyczny wynikający ze wzrostu zatrudnienia. Wciąż w Polsce nie brakuje branż, w których praca nie jest bezpieczna.
 • ZUS zakręcił kurek z pieniędzmi na bhp. Ucierpią głównie małe firmy

  ZUS zakręcił kurek z pieniędzmi na bhp. Ucierpią głównie małe firmy

  Zakład nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie inwestycji mających poprawić bezpieczeństwo pracowników. Przedsiębiorcy, którym się nie udało uzyskać wsparcia, muszą czekać na ogłoszenie konkursu.
 • Napoje profilaktyczne dla pracowników w porze letniej

  Napoje profilaktyczne dla pracowników w porze letniej

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W zakresie tego ogólnie określonego wymogu mieści się szereg obowiązków z zakresu bhp, przy czym niektóre z nich aktualizują się w pewnych okresach roku kalendarzowego. Do takich sezonowych obowiązków należy zapewnienie pracownikom napojów profilaktycznych i innych udogodnień w porze letniej.
 • "Puls Biznesu": Szkolenia bhp to często fikcja

  "Puls Biznesu": Szkolenia bhp to często fikcja

  Pora zreformować kursy przygotowujące do bezpiecznej pracy. Są nierzadko pozorne, a w części zakładów nawet nikt ich nie przeprowadza - pisze "Puls Biznesu".

Filmy - BHP (1)