bezwarunkowy dochód podstawowy

Artykuły - Bezwarunkowy dochód podstawowy (25)

 • Niemcy przetestują bezwarunkowy dochód podstawowy

  Niemcy przetestują bezwarunkowy dochód podstawowy

  Przez trzy lata 120 wybranych losowo mieszkańców Niemiec będzie dostawać bezwarunkowe świadczenie w wysokości 1200 euro miesięcznie.
 • Hiszpania wprowadza dochód podstawowy

  Hiszpania wprowadza dochód podstawowy

  Hiszpania wprowadza dochód podstawowy dla najbardziej potrzebujących obywateli. Będzie wypłacany przez rok po co najmniej 462 euro miesięcznie.
 • Biznesmen i sprzedawcy narkotyków pobierali dochód podstawowy

  Biznesmen i sprzedawcy narkotyków pobierali dochód podstawowy

  ​Biznesmen jeżdżący SUV-em, sprzedawcy narkotyków, przemytnicy papierosów z południa Włoch pobierali nielegalnie dochód podstawowy, zwany obywatelskim. Serię oszustw przy korzystaniu z tego świadczenia wykryła Gwardia Finansowa w rejonie miasta Caserta.
 • Powszechny dochód podstawowy - idea nie warta zachodu

  Powszechny dochód podstawowy - idea nie warta zachodu

  Wygląda pięknie, lecz jest jak wiedźma zrobiona na księżniczkę. Mowa o idei powszechnego dochodu podstawowego wyrosłej wśród zachodnich pięknoduchów, po angielsku - Universal Basic Income, w skrócie UBI (od red.: podstawowy lub bezwarunkowy dochód podstawowy). Od 500 lat nic z niej nie wychodzi i nadal nie warta jest zachodu.
 • Niebezpieczny jak bezwarunkowy dochód podstawowy

  Niebezpieczny jak bezwarunkowy dochód podstawowy

  Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Kibicuje jej także Rafał Woś, czemu dał wyraz swoim najnowszym tekstem na łamach Obserwatora Finansowego pt. "Szczodry jak Szkot". Czy warto rzeczywiście wprowadzać ten program?
 • Bezwarunkowy dochód podstawowy: Ani lek, ani homeopatia

  Bezwarunkowy dochód podstawowy: Ani lek, ani homeopatia

  Pewną popularność zyskuje idea bezwarunkowego dochodu podstawowego, tj. systemu, w którym każdy obywatel dostaje po prostu stałą kwotę pieniędzy, a uzyskanie takiego dochodu nie wymaga spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Podaje się cztery argumenty za. Po pierwsze, automatyzacja i robotyzacja w nadchodzących latach doprowadzi do spadku liczby miejsc pracy, więc potrzebny jest system zabezpieczenia społecznego.
 • Włochy: Rusza przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski

  Włochy: Rusza przyjmowanie wniosków o dochód obywatelski

  W środę urzędy pocztowe we Włoszech rozpoczynają przyjmowanie wniosków o dochód podstawowy, zwany obywatelskim. Wprowadził go rząd Giuseppe Contego realizując sztandarowe hasło Ruchu Pięciu Gwiazd. Maksymalna kwota miesięczna tego wsparcia to 780 euro.
 • ​Program dochodu gwarantowanego w Finlandii - pierwsze wyniki pilotażu

  ​Program dochodu gwarantowanego w Finlandii - pierwsze wyniki pilotażu

  Dochód podstawowy w wysokości 560 euro miesięcznie, nieopodatkowany i wypłacany niezależnie od innego rodzaju dochodów, nie wpłynął pozytywnie na zatrudnienie, ale poprawił ″poczucie dobrobytu″ u odbiorców świadczenia - wynika z ogłoszonego w piątek raportu.
 • Rząd wprowadza dochód podstawowy we Włoszech - do 780 euro na osobę

  Rząd wprowadza dochód podstawowy we Włoszech - do 780 euro na osobę

  Od 780 euro na jedną osobę do 1330 euro na rodzinę - tyle wynosić ma miesięcznie dochód obywatelski, wprowadzony przez rząd Włoch. Przeznaczony będzie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.
 • Pierwsze wrażenia po fińskim eksperymencie z dochodem gwarantowanym

  Pierwsze wrażenia po fińskim eksperymencie z dochodem gwarantowanym

  Fin, który brał udział w eksperymencie chwali pomysł. W jego ocenie dochód gwarantowany zmienił jego życie.