bezrobocie w Polsce

Artykuły - Bezrobocie w Polsce (83)

 • NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  NBP: Raport o inflacji za lipiec 2020

  Jak wynika z najnowszego "Raportu o inflacji" NBP. Bilans czynników niepewności w przypadku PKB oraz - inflacji CPI wskazuje na bardziej prawdopodobne ukształtowanie się tych kategorii poniżej scenariusza centralnego projekcji. Czynniki podwyższające obecnie inflację będą jednak stopniowo ustępować i w średnim horyzoncie inflacja obniży się, kształtując się do końca horyzontu projekcji poniżej 2,5 proc. Najniższy poziom inflacja osiągnie w 2021 r. ze względu na wciąż relatywnie słabą w tym czasie presję popytową oraz spadek jednostkowych kosztów pracy.
 • Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy

  Już 30 tysięcy wniosków o dodatek solidarnościowy

  Lawinowo rośnie liczba wniosków o dodatek solidarnościowy - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Do wczoraj złożono 30 tysięcy. Świadczenie w wysokości 1400 złotych przysługuje osobom, które po 15 marca straciły pracę. Jest przyznawane od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.
 • Prof. Tyrowicz: Bez pracy znacznie więcej osób niż wynika z danych urzędów pracy

  Prof. Tyrowicz: Bez pracy znacznie więcej osób niż wynika z danych urzędów pracy

  ​- 100 tys. osób, które w kwietniu i maju powiększyły grupę zarejestrowanych bezrobotnych, nie pokazuje faktycznej sytuacji na rynku pracy w czasie epidemii, bo większość osób, które straciły pracę, nie rejestrowała się w urzędach pracy - uważa badaczka rynku pracy prof. Joanna Tyrowicz.
 • Nasze wynagrodzenia realne spadły po raz pierwszy od siedmiu lat

  Nasze wynagrodzenia realne spadły po raz pierwszy od siedmiu lat

  W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach spadły w kwietniu o 1,4 proc. rok do roku. To pierwszy spadek realnych wynagrodzeń od stycznia 2013 r. Zaskakująca jest też skala wzrostu bezrobocia.
 • Plany polskich przedsiębiorców? Zwolnienia i obniżki pensji

  Plany polskich przedsiębiorców? Zwolnienia i obniżki pensji

  W związku z zamrażaniem gospodarki po wykryciu w Polsce koronawirusa 12 procent firm zwolniło pracowników - wynika z opublikowanego dziś raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdecydowały się na to przede wszystkim duże i średnie firmy. Głównie z branży handlowej np. sklepy odzieżowe.
 • Stopa bezrobocia w marcu 2020 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w lutym 2020 r.

  Stopa bezrobocia w marcu 2020 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w lutym 2020 r.

  Stopa bezrobocia w marcu 2020 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Tarcza finansowa pod lupą ekspertów. Co mogą zyskać przedsiębiorcy?

  Tarcza finansowa pod lupą ekspertów. Co mogą zyskać przedsiębiorcy?

  Zmiany idą w dobrym kierunku, bo adresują kluczowy teraz dla przedsiębiorstw problem braku płynności i wysokiego ryzyka kryzysu gospodarczego na wielką skalę, z możliwością pomocy bezzwrotnej na dużą skalę, jako swego rodzaju odszkodowania za podjęte przez rząd radykalnie restrykcyjne działania administracyjne - napisali w dzisiejszej analizie eksperci Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości.
 • Koronawirus w Polsce. Zwolnienia w urzędach na poważnie. Rząd nie zrezygnuje z tych planów

  Koronawirus w Polsce. Zwolnienia w urzędach na poważnie. Rząd nie zrezygnuje z tych planów

  W ciągu kilku tygodni ukaże się rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące redukcji zatrudnienia. Nie ma szans, aby rząd zrezygnował z tych planów.
 • Koronawirus w Polsce. Urzędnicy mogą masowo tracić pracę. PiS uzasadnia to "sprawiedliwością społeczną"

  Koronawirus w Polsce. Urzędnicy mogą masowo tracić pracę. PiS uzasadnia to "sprawiedliwością społeczną"

  Rząd chce być przygotowany do ewentualnego cięcia etatów i obniżek pensji w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i innych instytucjach. Wystarczy, że – gdy zajdzie taka potrzeba – wyda stosowne rozporządzenie.
 • ​Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

  ​Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

  Spowodowane koronawirusem zamknięcie granic wstrzymało migrację zarobkową. Do tej pory co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy. Jeżeli pandemia potrwa do czerwca, granic nie przekroczy nawet 480 tys. Ukraińców. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że zapotrzebowanie na pracowników, i to nie tylko ze Wschodu, zdecydowanie spadło.

Filmy - Bezrobocie w Polsce (9)

 • Bezrobocie spadnie do 5 proc. i to jest kłopot dla polskiej gospodarki

  Rok 2018 zaczęliśmy z liczbą wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej 1 osobę wynoszącą 117,8 tys. W porównaniu z IV kwartałem 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy była wyższa o 39,8 tys., tj. o 51,1 proc.
 • Będziemy mieli coraz większe kłopoty z powodu bezrobocia

  Tylko sześć państw w UE ma niższe bezrobocie niż Polska. W sierpniu według Eurostatu wynosiło 4,7 proc., gdy średnia dla wszystkich państw UE to 7,6 proc., a dla krajów strefy euro 9,1 proc. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty.
 • W 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent

  Jak zauważa Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, stopa bezrobocia rejestrowanego ma niezwykle regularną 12-miesięczną dynamikę. Jeżeli z ujemnej staje się dodatnią, to taką pozostaje od 4 lat do 5,5 roku. Podobnie jest, gdy ponownie spada poniżej zera. Ta reguła nie została złamana od 27 lat. W związku z tym, że bezrobocie spada od stycznia 2014 roku, można przypuszczać, iż obecny stan utrzyma się minimum do końca br. Maksymalnie powinno to potrwać do połowy 2019 roku. Dla firm oznacza to m.in. pogłębienie problemów z zapełnianiem wakatów.
 • Ponad połowa zarejestrowanych w urzędach pracy to długotrwale bezrobotni

  Polscy pracodawcy już od dawna narzekają na brak odpowiednich kandydatów do pracy. Tymczasem liczba zarejestrowanych w urzędach pracy jest ciągle wysoka. Ponad połowę tych osób stanowią długotrwale bezrobotni. Jak można im pomóc? - Problemy osób długotrwale bezrobotnych są różne. Bardzo często nie chodzi tylko o brak kwalifikacji. Przede wszystkim ludzie ci stracili kontakt z rynkiem pracy. Nie wiedzą, jak szukać zatrudnienia i w jaki sposób dotrzeć do pracodawców. Osobom tym nierzadko brakuje też motywacji. Przez te kilka czy kilkanaście lat bezrobocia nauczyły się one funkcjonować bez pracy. Uważają, że jej nie potrzebują, kojarzy się im ona z czymś bardzo uciążliwym – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna w firmie Ingeus Polska. Zadaniem doradców zawodowych jest motywowanie tych ludzi i przekonywanie ich, że powrót na rynek pracy jest dla nich szansą na zmianę życia na lepsze. Konieczne jest przy tym indywidualne podejście do bezrobotnego, które pozwoli pokonać wspólnie istniejące bariery. Oprócz tego należy przekazywać tym osobom praktyczną wiedzę na temat szukania pracy – muszą one nauczyć się, jak docierać do pracodawców i co robić, aby być zapraszanym na rozmowy rekrutacyjne.