bezrobocie w Polsce

Artykuły - Bezrobocie w Polsce (90)

Filmy - Bezrobocie w Polsce (10)

 • Spadek PKB i wzrost bezrobocia, czyli co nas czeka w szponach kryzysu?

  Porównując poziom kryzysu w Polsce z innymi krajami – głównie Zachodniej Europy – można pomyśleć, że pandemia koronawirusa za bardzo nas nie dotknęła. Przewidywany spadek PKB na poziomie 5% wygląda dobrze, w porównaniu z kilkunastoprocentowymi spadkami w Hiszpanii i Francji. To prawda – pandemia dotknęła Europę Wschodnią znacznie mniej, niż inne państwa. Widać to na przykładzie Niemiec – gdzie granica między liczbą zachorowań dzieli kraj na wschodnią i zachodnią część. Czemu tak jest, nie wie nikt. Nie należy jednak zachwycać się sytuacją naszej gospodarki. Spadek PKB o 5% to wciąż ogromny kryzys, niewidziany w Polsce od 30 lat.
 • Bezrobocie spadnie do 5 proc. i to jest kłopot dla polskiej gospodarki

  Rok 2018 zaczęliśmy z liczbą wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej 1 osobę wynoszącą 117,8 tys. W porównaniu z IV kwartałem 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy była wyższa o 39,8 tys., tj. o 51,1 proc.
 • Będziemy mieli coraz większe kłopoty z powodu bezrobocia

  Tylko sześć państw w UE ma niższe bezrobocie niż Polska. W sierpniu według Eurostatu wynosiło 4,7 proc., gdy średnia dla wszystkich państw UE to 7,6 proc., a dla krajów strefy euro 9,1 proc. Polska gospodarka będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty.
 • W 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent

  Jak zauważa Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, stopa bezrobocia rejestrowanego ma niezwykle regularną 12-miesięczną dynamikę. Jeżeli z ujemnej staje się dodatnią, to taką pozostaje od 4 lat do 5,5 roku. Podobnie jest, gdy ponownie spada poniżej zera. Ta reguła nie została złamana od 27 lat. W związku z tym, że bezrobocie spada od stycznia 2014 roku, można przypuszczać, iż obecny stan utrzyma się minimum do końca br. Maksymalnie powinno to potrwać do połowy 2019 roku. Dla firm oznacza to m.in. pogłębienie problemów z zapełnianiem wakatów.