bezpieczeństwo danych

Artykuły - Bezpieczeństwo danych (18)

 • Nowe wyzwanie na miarę XXI wieku

  Nowe wyzwanie na miarę XXI wieku

  Dane stały się jednym z najcenniejszych i najbardziej wrażliwych zasobów XXI w. Ich ochrona - czyli zapewnienie cyberbezpieczeństwa - to wyzwanie, z którym przyjdzie nam się mierzyć na poziomie jednostek, przedsiębiorstw, państw i organizacji międzynarodowych. Niełatwe już zadanie stanie się wkrótce jeszcze trudniejsze, gdy cyfrowa transformacja wrzuci wyższy bieg z nadejściem technologii 5G. Z czym przychodzi nam się mierzyć i jak możemy sobie poradzić? - pyta Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska, członek Rady Programowej Forum Gospodarczego TIME.
 • Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Nawet jak epidemia minie, prywatności już nigdy nie odzyskamy. A na pewno nie w takim stopniu w jakim cieszyliśmy się nią w Europie przed epidemią - mówi w rozmowie z Tomaszem Rożkiem dr Maciej Kawecki, prawnik, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Nasze cyfrowe ślady, które pozostawiamy po sobie każdego dnia korzystając z mediów społecznościowych, rozmawiając przez telefon, ściągając nieodpłatne aplikacje czy łącząc się z różnymi sieciami WI-Fi pozwalają wiedzieć o nas niemal wszystko. Do tej pory jednak, społeczne mechanizmy kontroli nie pozwalały na korzystanie z nich na szeroką skalę - pisze dr Maciej Kawecki, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Oddałeś narty? Wypożyczalnia powinna usunąć twoje dane!

  Oddałeś narty? Wypożyczalnia powinna usunąć twoje dane!

  Apele, komunikaty i ostrzeżenia przynoszą skutek. Coraz mniej przypadków kserowania dowodów w wypożyczalniach narciarskich podczas ferii.- Jak dotąd nie wpłynęły skargi na takie praktyki - informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.
 • Brexit niesie wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych

  Brexit niesie wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych

  Twardy brexit sprowadziłby na firmy wielkie kłopoty związane z przekazywaniem danych osobowych - przestrzegają analitycy. Niepewność związana z brexitem powoduje niepokój wśród przedsiębiorców.

Filmy - Bezpieczeństwo danych (5)

 • Uważaj! Kamery internetowe mogą być niebezpieczne

  Kamery internetowe pozwalają nam np. obserwować, co się dzieje w domu, gdy my jesteśmy w pracy. To wygodne, ale niesie ze sobą też zagrożenie. Jak bezpieczne są takie urządzenia?- Bardzo wiele takich urządzeń jest zabezpieczona w sposób nie do końca doskonały, ale też ludzie nie zdając sobie sprawy z tego, jak takie urządzenia działają, np. zostawiają w nich domyśle ustawienia bezpieczeństwa, hasła i konta. Potencjalny napastnik ma bardzo ułatwione działanie. Wystarczy, że spróbuje zalogować się w takim urządzeniu, korzystając z domyślnych poświadczeń, które znajdzie w internecie i już ma gotowy kawałek botnetu przejęty – mówi newsrm.tv Marek Krauze, Sales Engineer w Trend Micro.
 • Czy blockchain będzie bezpieczny?

  Czy blockchain jest zagrożeniem? Pojawiają się wątpliwości, czy dane rozproszone po tysiącach czy milionach komputerów są bezpieczne. Dane te są zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż gdyby były przechowywane centralnie w jednym miejscu. Wyobraźmy sobie puzzle składające się z tysiąca elementów. Tradycyjne rozwiązanie polega na tym, że cała układanka jest przechowywana w jednym miejscu, w centralnej bazie danych. Żeby ją zburzyć, wystarczy złamać zabezpieczenia tego jednego systemu.
 • Uważaj. Twoje biurko może być źródłem wiedzy

  Wydawać by się mogło, że ustawienie monitora lub miejsca przechowywania dokumentów, nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie firmy. A jednak służbowe biurko jest wyjątkowym źródłem wiedzy o organizacji. Lekkomyślne zachowania zarówno zwykłych pracowników, jak i kadry zarządzającej mogą przyczynić się do niezamierzonego udostępnienia cennych informacji. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak można im zapobiec?
 • Elektronika noszona może zagrażać prywatności użytkowników

  Elektronika noszona, czyli wearables, to wygodne rozwiązanie dla użytkowników. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dość poważnie zagraża ona prywatności. – Dostęp do naszych danych mogą uzyskać największe światowe koncerny – mówi Marek Porzeżyński, prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy.