betlejem

Artykuły - Betlejem (76)

 • Papież w Betlejem: Prawo do dwóch państw

  Papież w Betlejem: Prawo do dwóch państw

  Papież Franciszek powiedział przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi w niedzielę, że podstawą rozwiązania konfliktu z Izraelem musi być "odwaga pokoju" opartego na uznaniu przez wszystkich prawa do dwóch państw i wzajemnego bezpieczeństwa.
 • Te narodziny naprawdę zmieniły świat

  Te narodziny naprawdę zmieniły świat

  Czy Jezus jest postacią historyczną? Czy to możliwe, że przyszedł na świat w październiku? Czy zachowała się do dziś choćby jedna relikwia Bożego narodzenia? Wiele jest pytań związanych z pojawieniem się Jezusa Chrystusa. Aleksandra Polewska w książce "Narodziny, które zmieniły świat" pokazuje Boże Narodzenie w świetle niezwykłych odkryć, dokumentów Kościoła i mistycznych objawień, próbując zrekonstruować historię najbardziej niezwykłych narodzin w dziejach naszej cywilizacji.
 • Tysiące chrześcijan świętowały Boże Narodzenie w Betlejem

  Tysiące chrześcijan świętowały Boże Narodzenie w Betlejem

  Tysiące Chrześcijan świętowały wigilię Bożego Narodzenia na placu Żłóbka w Betlejem, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w miejscu uznawanym przez tradycję za punkt narodzenia Jezusa Chrystusa.
 • Betlejemskie Światło Pokoju dla pary prezydenckiej

  Betlejemskie Światło Pokoju dla pary prezydenckiej

  Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali dziś parze prezydenckiej Annie i Bronisławowi Komorowskim Betlejemskie Światło Pokoju. Prezydent życzył harcerzom na Boże Narodzenie dobra, odwagi i radości.
 • Kościół katolicki za status quo w Betlejem po decyzji UNESCO

  Łaciński Patriarchat Jerozolimy w reakcji na wiadomość o wpisaniu Betlejem na listę dziedzictwa UNESCO podkreślił konieczność zachowania status quo w dotychczasowym administrowaniu miejscem świętym przez Kościoły.
 • Pasterka w Betlejem: "Mury, które dzielą, muszą runąć"

  Pasterka w Betlejem: "Mury, które dzielą, muszą runąć"

  Dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów przybyło w tym roku do Betlejem, na Zachodnim Brzegu, na obchody święta Bożego Narodzenia, których kulminacją była odprawiona o północy uroczysta pasterka w kościele św. Katarzyny. Pasterce przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal, który podkreślił, że "mury, które dzielą ludzi muszą runąć".
 • Betlejem: Chrześcijanie i muzułmanie świętują razem

  Betlejem: Chrześcijanie i muzułmanie świętują razem

  Od rana na placu przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem w Wigilię Bożego Narodzenia gromadziły się tłumy, a palestyńskie Ministerstwo Turystyki podało, że w tym roku spodziewa się 50 tys. podróżnych w czasie świąt.
 • Boże Narodzenie w Betlejem będzie bardzo polityczne

  Boże Narodzenie w Betlejem będzie bardzo polityczne

  Pielgrzymi, którzy co roku tłumnie odwiedzają Betlejem, często nie zdają sobie sprawy, że znajdują się na terytorium okupowanym. Palestyńscy aktywiści chcą im o tym przypomnieć podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.
 • Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Wielu z nas podziela przekonanie, że Chrystus urodził się zimą, 25 grudnia, że towarzyszyła temu Gwiazda Betlejemska, i że dzień jego narodzin rozpoczyna w kalendarzu "nową erę". Tymczasem ustalenie dokładnej daty narodzin Chrystusa oraz rozwiązanie zagadki Gwiazdy jest przedmiotem wielowiekowych wysiłków uczonych, w tym astronomów.
 • Pasterka

  Pasterka

  Ta uroczysta msza sprawowana w nocy z 24 na 25 grudnia ma upamiętniać oczekiwanie i modlitwę pasterzy w Betlejem.

Filmy - Betlejem (1)

 • W tym miejscu przyszedł na świat Jezus Chrystus!

  Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem to jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Według tradycji, została ona wzniesiona nad grotą, w której miał narodzić się Jezus Chrystus. Bazylika jest zarazem jedną z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących świątyń chrześcijańskich. Niektóre spośród zachowanych fragmentów budynku świątyni liczą sobie półtora tysiąca lat. Pierwszy kościół chrześcijański w tym miejscu został wzniesiony w IV w., z polecenia świętej Heleny, matki cesarza Konstantyna Wielkiego. Grota narodzenia znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki. W jej centrum umieszczono czternastoramienną srebrną gwiazdę z łacińskim napisem „Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”. W tym roku pielgrzymi przybywający do Betlejem na obchody świąt Bożego Narodzenia zobaczą na fasadzie kościoła... rusztowania. Po 600 latach Bazylika doczekała się gruntownego remontu. Obecny stan kościoła, a w szczególności jego dachu, pozostawia bardzo wiele do życzenia...